Site Rengi

Verimli Topoloji Optimizasyonu için Ansys Super öğesini GENESIS ile kullanma

12.03.2020
1.290

Anil Kumar (Kıdemli Mühendis – Ansys) ve Ansys süper elementinin Ansys için GENESIS yapısal optimizasyon uzantısı ile entegre edilmesiyle ilgili bilgilerin paylaşılmasının ilginç olacağını düşündüm. Sürekli artan hesaplama gücü ile, mühendisler daha büyük FE modellerini daha kısa sürede çözebilirler. Bununla birlikte, optimizasyon hala ciddi bir endişe kaynağıdır çünkü yinelemeli bir süreçtir ve FE analizinin genellikle birden çok kez yapılması gerekir. Ansys topoloji optimizasyonu hizmeti alın. Ansys nedir ve ne işe yarar konularında bilgi için ‘Ansys Nedir?‘ makalesini okuyabilirsiniz.

ansys dingil topoloji optimizasyonu
ansys dingil topoloji optimizasyonu

Tipik olarak, mühendislerin optimize etmeyi seçtiği parçalar sadece büyük montajların bir alt kümesidir. Örneğin, şasiyi optimize ederken, motorlar ve ona bağlı diğer bileşenler aynı anda tasarlanmamıştır. Optimizasyona katılmayan bileşenlerin tüm detaylarının modellenmesine gerek yoktur.

ansys super element dingil
ansys super element dingil

Bu statik bileşenlerin süper elementlerle modellenmesi iyi bir zaman tasarrufu stratejisidir. Mekanik tasarım analiz öncesi hazırlanmalı ve analiz kurallarına göre ayarlanmalıdır. Süper elementlerle, çeşitli bileşenlerin davranışı, doğruluk kaybı olmadan daha az serbestlik derecesinde (ana düğümler ve sertlik / kütle matrisleri) yakalanır. Ayrıca, değişmeyen ve tekrar eden bileşenlerin büyük montajlarda yeniden kullanılmasına izin verir ve şirketler / kuruluşlar arasında tasarım detay gizliliğini korur. Optimize edilmesi gereken diğer parçalar aslında aynı parçalar veya ayna görüntüleri olarak montajda tekrarlanabilir ve optimizasyonda klon olarak gösterilebilir. Ansys topoloji hizmeti alın.

Bu topoloji optimizasyon örneğinde, tekerleklerin süper elemanlara indirildiği bir süspansiyon tertibatı görebilirsiniz (Şekil 1-a). Süper elemanlar, normal Altyapı komutları veya Ansys Bileşen Modu Sentezi (CMS) uzantısı ile oluşturulabilir. İlk bükme modu için mod şekli Şekil 1-b’de gösterilmiştir.

ANSYS Dingil Analizi Sonuclari
ANSYS Dingil Analizi Sonuclari

Bu örnekte, bağlantı kollarını, kontrol kollarını ve çapraz elemanları optimize etmek istiyoruz. Tabii ki, her bir kontrol kolu, bağlantı kolu ve çapraz elemanın aynı topolojiyi kullanmasını istiyoruz. Bu nedenle, her bir çiftin bir bileşenini bağımsız tasarım bölgesi, diğer bileşeni de klon bölgesi olarak tanımlayacağız. Klonlama, klon bölgesinin ortaya çıkan topolojisinin karşılık gelen bağımsız ana bölge ile aynı olmasını sağlayan bir kontroldür. Bağımsız bölgede, tasarımın gerektirdiği tüm gerekli imalat kısıtlamalarını (döküm, ekstrüzyon vb.) Uygulayabiliriz. Ansys topoloji optimizasyonu hizmeti alın.

Sol travers için, onu yerel z yönü boyunca döküm imalat kısıtlamaları olan bağımsız tasarım bölgesi olarak tanımlıyoruz (Şekil 2-a). Travers sağ, sol traversin klon bölgesi olarak tanımlanır (Şekil 2-b).

ansys dingil traverse
ansys dingil traverse

Benzer şekilde, sol bağlantı kolu ve sol kontrol kolu için, bunları yerel x yönü boyunca ekstrüzyon fabrikasyon kısıtlamaları olan bağımsız tasarım bölgeleri olarak tanımlarız (Şekil 3-a, 4-a). Buna uygun olarak, sağ bağlantı kolu ve sağ kontrol kolunu klon bölgeleri olarak tanımladık .

Orta travers için, x yönü boyunca ekstrüzyon fabrikasyon kısıtlamaları tanımlarız (Şekil 5).

Optimizasyon problemi için, ilk bükme modu için doğal frekansı en üst düzeye çıkarmak ve en düşük doğal frekans değerini 24 Hz’den fazla tutmak istiyoruz. Ayrıca, kütleyi orijinalin% 40’ından daha azına düşürmek istiyoruz.

Topoloji sonucu aşağıdaki gibi gösterilmektedir (Şekil 6). Topoloji tasarımı net yük yolu sağlar ve malzemenin nereye dağıtılması gerektiğini gösterir. Klonlama imalat kısıtlamaları ile, karşılık gelen bileşenlerin her bir çiftinin aynı topolojiye sahip olması zorunludur.

ansys dingil simulasyon
ansys dingil simulasyon
ansys spaceclaim topoloji
ansys spaceclaim topoloji

Şekil 7, Ansys SpaceClaim ile topoloji sonucunun rekonstrüksiyonunu göstermektedir. Yeni tasarımdaki analiz sonucu Şekil 8’de gösterilmektedir.

spacecalim topoloji reconstruction
spacecalim topoloji reconstruction

Topoloji tasarımı daha ayrıntılı tasarımın temeli olarak kullanılabilir. İki tasarlanmamış tekerleği süper elemanlara indirgeyerek hesaplama süresinin yaklaşık 1 / 3’ünden tasarruf edebildik. Süper elementlere indirgenmiş daha fazla bileşene sahip daha büyük montajlar için zaman tasarrufu daha da önemli olacaktır.

Daha fazla bilgi edinmek için Ansys Bileşen Modu Sentezi (CMS) uzantısını indirin.

Yazarım hakkında: Anil Kumar, Ansys’in kıdemli mühendisidir. Ansys Müşteri Mükemmeliyeti organizasyonunun bir parçasıdır ve son 9 yıldır yapısal mekanik alanında Ansys müşterilerine dünya çapında destek vermektedir. Ansys topoloji optimizasyonu hizmeti alın. Ansys ürünleri hakkında verimli bilgi almak için ‘Analiz Ansys‘ web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Profesyonel Sonlu Elemanlar Analizi Hizmeti Alın

Marsis İnovasyon, uzman ekibi ve teknik altyapısı ile profesyonel sonlu elemanlar analizi hizmeti sağlamaktadır. Ürü ve hizmetler için bize ulaşın. ,

ETİKETLER: tasarım, analiz, fea, ANSYS
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.