Site Rengi

Siparişi Alın TÜBİTAK Desteklesin

Türkiye’de ilk defa siparişiniz var ise, ürünü geliştirmek için TÜBİTAK destek veriyor. Bu kapsamda yeni bir çağrı yayınlandı. TÜBİTAK tarafından sağlanacak destek ile müşteri kuruluş, üretici kuruluş ve TÜBİTAK işbirliği ile ticarileşecek ürünler geliştirilecek. Proje üst limiti ise 2.500.000,00TL olacak. Bu muhteşem projeyi yani Sipariş Ar-Ge 2020 veya diğer adıyla Siparişe Dayalı Ar-Ge Projeleri Destekleme Çağrısı 2020’yi detaylandırmak için bu makale hazırlanmıştır. Ar-Ge alanında danışmanlık için ‘Ar-Ge Danışmanlık‘ makalemizi okuyabilirsiniz.

siparis Ar Ge 2020, Siparişe Dayalı Ar-Ge Projeleri Destekleme Çağrısı 2020
Sipariş Ar-Ge 2020

Ülkemizde üretim sektöründe ve ürün geliştirme sektöründe firmaların %99’u KOBİ ölçeğindedir. KOBİ’ler artık inovasyon ve teknoloji odaklı ürünler geliştirmektedir. Özellikle uluslararası ölçekte artık ürünler geliştrirerek pazara çıkmaktadır. Bu süreçte Ar-Ge ihtiyaçlarına yönelik yatırımlar, makine, teçhizat, yazılım, yayın, personel gideri gibi bir çok kalemi bulunmaktadır. TÜBİTAK, özellikle yenilikçi ürünlerin ve süreçlerin geliştirilmesi için bu kalemleri destekleyecek yeni bir çağrı açıkladı. Çağrı takvimi aşağıdaki gibidir;

 1. Çağrı Açılış Tarihi: 14 Mayıs 2020
 2. Ön Kayıt İçin Son Tarih: 17 Ağustos 2020 – Saat 17:00
 3. Başvuruların Alınması: 15 Haziran 2020- 31 Ağustos 2020 (Saat 17:00)

Proje Yapısı ve Tübitak Çağrısı

Çağrı özelde Üniversite-Sanayi İşbirliği projesi olan 1505’e benzemektedir. Taraflar TÜBİTAK, Geliştirici Firma ve Müşteri Firma’dır. Müşteri firma talep ettiği ürünü, siparişi üretici firmaya iletir. Talep değerlendirilerek proje haline dönüştürülür ve belirtilen tarihlerde TÜBİTAK’a ortak başvuru yapılır. TÜBİTAK tarafından proje özellikle ticarileşme potansiyeli yüksek yeni bir ürün fikri, yenilikçi yönü ve Ar-Ge içeriği, ayrıca firmanın altyapısı gibi kriterlere bakarak projeyi değerlendirir ve kararı verir. Proje çalışmasında iki boyut vardır; 1. Ürün/Süreç Geliştirme, 2. Ticarileşme’dir. Ürün – Süreç geliştirme aşamasında en fazla 24 aylık bir proje dönemi, tiracilaşme aşamasında ise sabit 24 ay proje dönemi olacaktır. Yani TÜBİTAK, müşteriniz hazırsa fikrinizi getirin, müşterinizle ortak proje verin ve destekleyelim diyor.

Siparişe Dayalı Ar-Ge Projeleri için KOBİ Destekleme Çağrısı (Sipariş Ar-Ge 2020) Bütçesi

Siparişe dayalı Ar-Ge projeleri için KOBİ destekleme çağrısı yada kısa adıyla sipariş ar-ge 2020 çağrısı ile KOBİ’ler desteklenecektir. Çağrı kapsamında proje üst limiti 2.500.000,00TL’dir. Proje onaylandıktan sonra müşteri kuruluş dönemsel giderlerin %40’ını tedarikçi kuruluşa ödeyecek, TÜBİTAK giderleri değerlendirdikten sonra ‘kabul edilen harcama tutarınını %40’ını tedarikçi kuruluşa hibe destek olacak verecektir. Yani paylaşım %20 yürütücü kuruluş, %40 müşteri kuruluş, %40 ise TÜBİTAK tarafından sağlanacaktır.

tubitak siparis carisi
TÜBİTAK Siparişe Dayalı Ar-Ge Projeleri için KOBİ Destekleme Çağrısı 2020

Sipariş Ar-Ge 2020 Proje Konuları ve Başlıkları

Yeni proje tipi olan sipariş Ar-Ge 2020 ile alan bakılmaksızın bütün alanlarda projeler desteklenecektir. Projeler daha çok ticarileşme potansiyeli yüksek yeni bir ürün olması, Ar-Ge içeriği olması ve firma alt yapısının uygun olması açısından değerlendirilecektir. Proje çağrısı ile amaç;

 1. KOBİ’lerin Ar-Ge çalışmalarını, ticarileşme olasılığı yüksek konulara yönlendirmek
 2. Sanayi kuruluşları arası işbirliklerini pekiştirmek
 3. Proje yönetiminde., görece daha deneyimli olan kuruluşların deneyimini KOBİ’lere aktarmanın yolunu açmak
 4. ikincil firmalar doğramısın özendirmek
 5. Projeleri hızlı sonuçlandırabilecek KOBİ’lere yönlendirmek’dir.

Çağrı kapsamında tedarikçi-müşteri işbirliği zorunlu (ortak proje), müşterisi belirli bir ürün için Ar-Ge, yalnızca KOBİ desteği, TÜBİTAK ve Müşteri kuruluş KOBİ’ye beraber Ar-Ge desteği verir, Müşteri kuruluş sipariş ettiği ürünün geliştirme süreçlerini TÜBİTAK ile beraber takip eder, Proje sonrası ticarileşme izlenir.

Proje çağrısına başvuru konu ve sektör sınırlaması yoktur. Tüm sektörler ve teknoloji alanlarından, ticarileşme potansiyeli yüksek olan ar-Ge projeleri desteklenecektir.

Danışmanlık Hizmeti Almak İstiyorum

Proje yazımı bilimsel bir disiplin içerisinde ve dikkatle yazılması gereken bir konudur. Marsis İnovasyon bu alanda, Ar-Ge içeriği yüksek projelerinizde danışmanlık ve proje yazımı hizmeti sağlamaktadır. Ayrıca Akademik danışmanlık hizmeti de sağlanmaktadır. Endüstriyel ürün geliştirme projelerinizde Tübitak danışmanlık hizmeti almak için bize ulaşın. ,

Çağrı duyurusuna ulaşmak için tıklayın.

Çağrı tanıtıcı begleye ulaşmak için tıklayan.

MARSİS ile İleşitim Kurun !

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.