Site Rengi

Treyler Sonlu Elemanlar Analizi

25.03.2020
1.386

Treyler nedir? , motorlu bir taşıt tarafından çekilen ve taşıyacağı yükün özelliklerine göre tasarlanıp imal edilen en az bir dingili ve çekildiği taşıta çeki oku, döner tabla, kanca vb adlarla tanımlanan bir bağlantı aygıtı aracılığı ile bağlanan yük taşıma amaçlı karayolu taşıt aracıdır. Marsis İnovasyon, treyler geliştirme sürecinde dünyanın amiral gemisi niteliğindeki nümerik analiz yazılımı Ansys kullanılarak Treyler Sonlu Elemanlar Analizi yapmakta, ilgili standartlara göre rapor hazırlayarak, danışmanlık yaparak analizlerinizi gerçekleştirmektedir. Araç üstü yapılar için, ansys treyler analizi, Treyler FEA analizi hizmeti almak için bize ulaşın. Ansys ürünleri hakkında merak ettiklerinizi ise ‘Ansys Nedir?‘ makalesinde bulabilirsiniz.

treyler sonlu elemanlar analizi
treyler sonlu elemanlar analizi

Treyler (Trailer) otomobil, kamyon veya traktör araçları için kullanılmak üzere tasarlanmış büyük ve geniş vagon tipli yapılardır. Bu araçlara ‘yarı römork’ veya ‘dorse’ de denilmektedir. Farklı kullanım amaçları bulunmaktadır. Özellikle ağır ve büyük yapıların taşınmasında çokça kullanılan bu yapıların ürün geliştirme süreçleri önemlidir. Gerek taşıdığı büyük yükler ve gerekse güvenlik beklentisi açısından geliştirme sürecinde Ar-Ge yeteneklerinin kullanılması gerekmektedir. Treyler FEA analizi nedir ve uygulaması için bize ulaşın.

Dorse Çeşitleri Nelerdir?

Bir çok tipte, kapasitede ve ölçekte treyler kullanılmaktadır. Bunlar;

 1. Sal dorse
 2. Tenteli dorse
 3. Lowbed Dorse
 4. Kamyon römork

gibi bir çok çeşitleri bulunmaktadır.

Treyler (Dorse) Çeşitleri
Treyler (Dorse) Çeşitleri

Treylerler taşıdıkları yük ve kullanım alanlarına göre çok farklı özellikler göstermekte ve değişik isimler almaktadırlar. Bunlar, kuru yük taşımacılığı için tenteli ve perdeli tip semi treylerler kullanılırken, askılı tekstil, dağıtım veya hava kargo paletlerinin karayolu ile taşınmasında kullanılmak üzere imal edilmekte olan ve kutu tipi tabir edilen, aluminyum gövdeli araçlar da mevcuttur. Ayrıca rulo sac taşıması, araç taşıması, granül veya sıvı madde taşıması için ayrı ayrı özelliklere sahip özel araçlar da sektörde kullanılmaktadır. Dolayısıyla, lojistik sektöründe belli bir yerden diğer bir yere nakledilmesi gereken her tür yük için treyler sektöründe bu işin optimum ve en verimli şekilde yapılmasını sağlayacak bir çözüm bulunmaktadır.

Dorse Sonlu Elemanlar Analizi

Sonlu elemanlar analizi (FEA), bir ürünün gerçek dünya kuvvetleri, titreşim, ısı, sıvı akışı ve diğer fiziksel etkilere nasıl tepki verdiğini tahmin etmek için bilgisayarlı bir yöntemdir. Sonlu elemanlar analizi, bir ürünün tasarlandığı şekilde kırılacağını, yıpranacağını veya çalışıp çalışmayacağını gösterir. Buna analiz denir, ancak ürün geliştirme sürecinde, ürün kullanıldığında ne olacağını tahmin etmek için kullanılır. Treyler Sonlu Elemanlar Analizi ile ürünleri profesyonelce geliştirin.

FEA, gerçek bir nesneyi, küçük küpler gibi çok sayıda (binlerce ila yüz binlerce) sonlu öğeye ayırarak çalışır. Matematiksel denklemler, her bir elemanın davranışını tahmin etmeye yardımcı olur. Bilgisayar daha sonra gerçek nesnenin davranışını tahmin etmek için tüm bireysel davranışları toplar.

Sonlu elemanlar analizi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok fiziksel etkiden etkilenen ürünlerin davranışını tahmin etmeye yardımcı olur:

 • Mekanik stres
 • Mekanik titreşim
 • Yorulma
 • Hareket
 • Isı transferi
 • Akış Analizi
 • Elektromanyetik

Dorse yada Treyler Ar-Ge süreçlerinde tasarım ve tasarım doğrulama yeteneklerinin kullanılması gerekmektedir. Araçlar sürekli dinamik yük altında ve yoğun kullanım zamanı bulunmaktadır. Bu amaçla geliştirilme süreçlerinde yüksek mukavemetli çelik malzemeler tercih edilmektedir. Sonlu elemanlar analizi (FEA) yöntemi ile yapının detaylı olarak incelenmesi gerekmektedir. Statik analiz, dinamik analiz, yorulma analizi, termal analiz ve titreşim analizi yapılması gerekmektedir. Ansys ürünleri hakkında detaylı bilgiye ‘Analiz Ansys‘ makalesinden ulaşabilirsiniz.

Dorse Şasi Analizi
Dorse Şasi Analizi

Treyler Sonlu Elemanlar Analizi ile Ağırlık Merkezi ve Geometrik Optimizasyon

Treyler tasarımında optimizasyon olarak ağırlık azaltma önemlidir. Özellikle gelişen çelik endüstrisi ile ağırlık hafifletmede önemli adımlar atılmıştır. Ayrıca ağırlık merkezinin düşürülmesi ise önemli bir optimizasyon çalışmasıdır. Ve geometrik optimizasyon. Ürünlerin sonsuz ömür değerinde ve optimum geometrik yapıda tasarlanması önemli bir konudur. Marsis, ağırlık merkezi düşürme, hafifletme ve optimum geometri belirleme konusuna profesyonel sonlu elemanlar analizi hizmeti sağlamaktadır.

Profesyonel Sonlu Elemanlar Analizi Hizmeti

Araç tasarımı, araç üstü yapıların tasarımı, treyler, dorse ve diğer yapıların sonlu elemanlar analizi hizmeti profesyonel olarak Marsis İnovasyon tarafından sağlanmaktadır. Marsis, dünyanın en kapsamlı nümerik analiz yazılımı Ansys ile ürünlerinizi simüle etmekte, simülasyon sonrası revizyon için rapor sunmakta ve nihai ürüne gidene kadar analizleri devam ettirmektedir. Sonlu Elemanlar Analizi hakkında bilgi için ‘Sonlu Elemanlar Analizi‘ makalemizi okuyabilirsiniz. Treyler Sonlu Elemanlar Analizi hizmeti almak için bize ulaşın. ,

ETİKETLER: tasarım, analiz, fea, ANSYS
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.