Site Rengi

Tersine Mühendislik Hakkında

09.03.2020
975

Buna inanmayabilirsiniz, ama Jay Leno’nun garajında bulundum. Gözün görebildiği kadar güzel, klasik arabalar. Bu makalede tersine mühendislik hakkında bilgiler alacaksınız.

Bay Leno ve motorhead gruplarının karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, durdurulan bir bölüme ihtiyaç duyuyor. Peki, parçayı sipariş edemediğinizde bir arabayı nasıl tamir edersiniz?

tersine muhendislik nedir 1
tersine muhendislik nedir

Cevap tersine mühendislik, başka bir yolla elde etmek imkansız veya zor olan parçaları çoğaltmak veya değiştirmek için mevcut bir tasarımı yeniden oluşturma eylemidir. Genellikle eski ekipmanı düzeltmek veya mühendislerin üçüncü taraf ürünlerini desteklemek için tasarımlar oluşturmalarına yardımcı olmak için kullanılır.

Temel süreç, parçayı dijital olarak çoğaltmaktır – tipik olarak bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımında. Dijital geometri elle veya CAD’ye tarama teknolojisi kullanılarak oluşturulur. Geometri yeniden oluşturulduktan sonra mühendis, parçayı geleneksel veya ek üretim yöntemleri kullanarak inşa edebilir.

Tarama’dan CAD Teknolojisini Kullanarak Kayıp Üretim Yöntemlerini Çoğaltma

Tersine mühendislik arkeolog olmak gibidir. Üretim süreci bilinmeyen veya tarihe kaybolan bir parçayı keşfederler. Daha sonra anlamak için kısmı inceliyorlar:

  • Nasıl çalışır
  • Nasıl kullanılır?
  • Kopya oluşturma

Bir kazı sırasında, bir arkeolog eski bir makine bulabilir. Daha sonra bu makinenin parçalarını yeniden oluşturabilirler, böylece bir müze ekranında tam görünür.

Mühendislik dünyasında da benzer şekilde çalışır. Mühendis, şu anda piyasada bulunan veya onlarca yıllık bir makine bulabilir. Tersine mühendislik hakkında detaylı bilgiler.

Makine bozulursa ve orijinal üretici işsizse, mühendisin makineyi tekrar çalıştırmak için bir parçayı kopyalaması gerekebilir.

Orijinal ürünün işlevselliğini değiştirmek için parçalar tasarlamaları gerekiyorsa, yeni tasarımlarını test etmek için orijinal ürünü yeniden oluşturmanız gerekir.

Tersine Mühendislik Yasadışı mı?

Tersine mühendislik yasallığı oldukça durumsaldır. Bu nedenle, herhangi bir ürünü yeniden oluşturmadan önce bir avukata başvurmanızı öneririm.

Genel fikir, bir tedarikçi artık mevcut olmadığında eski ekipmanın çalışmasını sağlamaktır. Mülkünüzü çalışır durumda tutuyorsanız, genellikle sorun olmaz.

Parçaları satmayı planlıyorsanız, bu bazı gri hatta karaborsa alanlarına girebilir. Bu, mevcut bir ürün olarak bilinen sahtecilik tekniklerini yeniden markalamaya veya taklit etmeye benzetilebilir.

tersine muhendislik
tersine muhendislik

Bununla birlikte, orijinal ürünün müşterileri için bir eklenti oluşturmak için bir parçayı yeniden oluşturuyorsanız, muhtemelen tamamsınız demektir. Bu, telefonları arabanın kontrol paneline bağlayan bir ürünü tasarlamak ve test etmek için bir cep telefonunun kabuğunu yeniden oluşturmak gibi bir şeydir.

Yasallık, hala var olan, ancak artık ürünü desteklemeyen bir şirketin parçalarına ihtiyaç duyduğunuzda karmaşık olma eğilimindedir. Bu gibi durumlarda, bir avukata başvurmak harika bir fikirdir.

Tarama’dan CAD Modele Teknolojisini Kullanarak Bir Parçayı Modelleme, Tersine Mühendislik Hakkında

İlk adımınız parçayı taramaktır. 3D tarayıcı, parçanın ölçümlerini bir nokta bulutu şeklinde alacaktır. Bir nokta bulutunu Kartezyen bir düzlemde bir dizi nokta olarak düşünebilirsiniz. Daha sonra tarayıcının yazılımı nokta bulutunu bir STL dosyasına aktarır.

3D tarayıcı, bir telefon kamerası kadar basit veya robotik bir koldaki lazer tarayıcı kadar karmaşık olabilir. Tarayıcı ne kadar iyi olursa, nokta bulutu o kadar ayrıntılı olur.

STL dosyasını su geçirmez bir 3D modele dönüştürmek için, mühendisler Ansys Discovery SpaceClaim gibi CAD yazılımlarını kullanabilir. Tersine mühendislik hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

3d tarama tersine muhendislik
3d tarama tersine muhendislik

Kötü tarama verileri mühendislik dünyasında yaygındır, bu nedenle STL dosyasında eksik bilgileri barındırabilen araçlara erişmek en iyisidir. SpaceClaim, yamaları, delikleri ve eksik yüzleri doldurabilen STL onarım araçlarına sahiptir. Daha sonra bu ilaveleri kalan geometriye karıştırabilir.

Su geçirmez bir CAD geometrisi oluşturulduktan sonra, mühendisler parçayı geleneksel katkı veya çıkarma üretim süreçlerini kullanarak inşa edebilirler.

CAD’e tarama teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Ansys Discovery SpaceClaim‘in tersine mühendislik işlevselliğini okuyun.

Marsis İnovasyon ile Ürünlerinizin Tarama Yoluyla CAD Modellerini Elde Edin

Marsis İnovasyon, uzman ekibi ve alt yapısı ile ürünlerinizin CAD modellerini oluşturmada tarama ve model oluşturma hizmeti sağlamaktadır. Hizmet almak için bize ulaşın. Ansys ürünleri satın almak ve incelemek için ‘Analiz Ansys‘ web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. ,

ETİKETLER: tasarım, analiz, fea, ANSYS
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.