Site Rengi

Termoform Nedir ve Yenilikçi Kontak Isıtma Yöntemi

23.03.2020
1.836

Termoform nedir, son derece kullanılabilir çeşitli ürünlerle sonuçlanan plastik bir kalıplama tekniğidir. Bu imalat işlemi sırasında, ince plastik levhalar manipüle edilmelerini kolaylaştırmak için ısıtılır. Bir tabaka bükülebilir bir sıcaklığa ulaştığında, bir erkek veya dişi kalıp üzerinde oluşturulur. Bitmiş bir şekle soğutulduktan sonra, son ürün kullanılabilirliğini arttırmak için kırpılır. Termoform simülasyonu Ansys ürünleri ile yapılabilir. Ansys ürünleri ile Termoform analizi yaptırmak, kalıp optimizasyonu için bize ulaşın. Ansys ürünleri hakkında detaylı bilgi için ‘Ansys Nedir?‘ makalesini okuyabilirsiniz.

İki ana termoform türü vardır: vakum şekillendirme ve basınç şekillendirme. Vakumla şekillendirme, plastik tabakaları nihai yapılandırmasına çekmek için ısı ve basınç kullanır. Bir tabaka ısıtıldıktan ve bir kalıp üzerine yerleştirildikten sonra, onu istenen şekle sokmak için bir vakum kullanılır.

Termoform Kalıbı Nedir, termoform nedir
Termoform Kalıbı Nedir

Basınç oluşturma, vakum oluşturmaya birçok benzerlik gösterir, ancak ilave basınçtan ilave yarar sağlar. Bu basınç, daha fazla ayrıntı ve dokuya izin vererek estetik bir sorun olduğunda sağlam bir seçimdir.

Termoform, ambalaj kapları gibi kitlesel tüketim mallarının imalatında önemli bir polimer üretim işlemidir. İşlemde, bir polimer tabakası veya filmi bükülebilir bir forma dönüştürmek için ısıtılır. Isıtma işleminden sonra yassı malzeme, uygulanan basınç veya vakum vasıtasıyla istenen bir şekle sokulur. Başlangıç polimer tabakasının ısıtılması, yalnızca nihai ürünün kalitesi ve miktarı için değil, aynı zamanda işlemin verimliliği için de gereklidir. Termoform nedir ve termoform analizi için bize ulaşın.

Termoform Sistemi
Termoform Sistemi

Termoplastikler, oluşturma aşamasında malzeme veya duvar kalınlığı dağılımını (WTD) etkilemek için sıcaklık profillerinin kullanılmasını mümkün kılan sıcaklığa bağlı bir şekillendirme davranışı gösterir. Bununla birlikte, geleneksel ısıtma cihazları (örneğin kalıcı olarak ısıtılan plakalar) sadece homojen bir sıcaklık dağılımına izin verir. Bu, tipik olarak ince dip bölgeleri ve kalın duvar bölgeleri ile homojen olmayan bir WTD ile sonuçlanır. Bu, kritik alanların minimum kalınlık eşiklerine uyması için yeterince yüksek bir değere sahip bir başlangıç sac kalınlığı seçimini garanti eder. Aşağıdaki videoda termoform ile ilgili tanıtıcı bilgi bulunmaktadır. Termoform nedir ve süreci hakkında bilgi.

Termoform Nedir ?

Watttron’da, ilk defa, yüzeylerin homojen olmayan, kesin olarak tanımlanmış yüzeylerinin çok küçük bir ölçekte ısıtılmasına izin veren yenilikçi bir ısıtma teknolojisi geliştirdik. Bu yeni teknolojiyi kullanarak, her bir ürün için özel olarak tasarlanmış sıcaklık profillerini uygulayabiliyoruz. Bu yerel ve uyarlanmış sıcaklık profilleri, kalıplama işleminde optimum malzeme dağılımının elde edilmesine yardımcı olur. Böylece, verilen minimum kalınlık toleranslarına bağlı kalırken, ilk tabaka kalınlığını azaltarak malzemenin yüzde 30’una kadar tasarruf etmek mümkündür. 2016 yılında 380 kilotonluk küresel ısıl şekillendirilmiş plastik pazar büyüklüğü ve her yıl Avrupa’da üretilen yaklaşık 12 milyar ısıyla şekillendirilmiş ambalaj kabı ile potansiyel finansal ve çevresel tasarruflar muazzamdır. Termoform nedir ?

Termoform Nedir ? ;Baskılı Seramik Isıtma Teknolojisi

Watttron’da geliştirilen cera2heat ısıtma teknolojisinin teknik çekirdeğinde modüler tasarımlı seramik matris ısıtıcılar bulunmaktadır. İnce izole seramik yüzeylere basılmış özel macun sistemlerinden yapılmış ince dirençli ısıtma devrelerinden oluşurlar. Bir ısıtıcı modülün yüzeyi, her biri 5 × 5 mm olan ve 8 × 8 sıra halinde düzenlenmiş 64 küçük ısı pikselinden oluşur. Isı plakasına ek olarak, gerekli tüm kontrol elektroniği (ve güç kaynağı) modüle entegre edilmiştir. Termoform makinesinin özelliklerine bağlı olarak, birkaç cera2heat modülü komple bir ısı plakasına monte edilebilir. Isıtma sistemimizin işlevselliği, tanımlanmış renk alanları üreten ince film transistörlü (TFT) ev sineması sistemleriyle karşılaştırılabilir – cera2heat sistemleri tanımlanmış sıcaklık alanları üretir.

Sıcaklık Profillerinin Simülasyon Tabanlı Optimizasyonu

Kritik görev (teknolojimizin uygulanmasından önce), her bir ısıtma pikseli için sıcaklığı belirlemek amacıyla belirli bir ürün veya kalıp için en uygun sıcaklık profilinin belirlenmesidir. Her modülde 8 × 8 ısıtma pikseli bulunan 3 × 3 modüllerin standart montajında ​​toplam 576 sıcaklık parametresi tanımlanmalıdır. Bunu bir deneme yanılma yaklaşımı ile el ile yapmak çok zaman ve kaynak tüketir ve bu nedenle mümkün değildir. Bu zorlukları aşmak için Ansys yazılım çerçevesi tarafından sağlanan simülasyon yeteneklerinden, daha özel olarak Ansys Mechanical ve Ansys Polyflow’dan yararlanıyoruz. Mevcut bu simülasyon araçlarıyla, polimer malzemelerin karmaşık mekanik davranışı ile birlikte tüm termoform işleminin karmaşık bir simülasyon modelini uyguladık.

Ayrıca, termoform simülasyonunun sonuçlarına bağlı olarak sıcaklık profilini tekrarlayan bir şekilde güncelleyen güçlü bir algoritma geliştirdik. Tam otomatik bir iş akışında, termoform sürecinin simülasyonu ve bir başlangıç ​​(standart) sıcaklık profili ile optimizasyon sürecine başlarız. Bu simülasyonun sonucu ilk duvar kalınlığı dağılımıdır.

Termoform FEA Analizi, termoform analizi
Termoform FEA Analizi

Daha sonra, algoritmamız sıcaklık profilini güncellemek için bu verileri kullanır ve ikinci çalışma için termoform simülasyonunu başlatır. Bu prosedür, şekillendirici ürünün her pozisyonunda duvar kalınlığı dağılımı neredeyse sabit oluncaya kadar tekrarlanır. Belirlenen sıcaklık alanı doğrudan bir dizi parametre olarak ısıtma sistemine aktarılabilir.

Thermoforming Analizi
Thermoforming Analizi

Ansys Başlangıç Programının yardımıyla süreç parametrelerini verimli bir şekilde belirleyebilir ve teknolojimizin değerli zaman ve kaynak harcamalarına gerek kalmadan müşterilerimize getireceği faydaları tahmin edebiliriz. Sonuçta, sürecimizi simüle etme yeteneğimiz, geleneksel ısıtma sistemi üreticileriyle rekabet etmemizi sağlar ve ambalaj endüstrisinde devrim yaratmamızı sağlar.

Termoform Kalıp Tasarımında Analiz ve Optimizasyon Hizmeti

Termoform sürecinin tasarımı, analizi ve optimizasyonu hizmeti Marsis tarafından sağlanmaktadır. Hizmet almak için bize ulaşın. Ansys programının diğer ürünleri için ‘Analiz Ansys‘ web sitesiin ziyaret ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: tasarım, analiz, ANSYS
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.