Site Rengi

Sonlu Elemanlar Analizi

06.03.2020
1.972
sonlu elemanlar analizi hizmeti

Sonlu Elemanlar Analizi yada FEA Analizi olarak bilinen yöntem hakkında bilgiler verilmek ve hizmetlerimizi anlatmak için bu makale hazırlanmıştır. Nümerik analiz yöntemleri dijital ortamda ürünlerin simülasyonlarında kullanılan metotlardır. Bu metotlar ile ürünlerin çalışma koşullarına uygun olarak modellenmeleri ve simülasyonları yapılmaktadır. Prototip üretilmeden önce 3d olarak modellenen ürünlerin bilgisayar ortamında test edilmelerine imkan sağlamaktadır. Örneğin katı mekaniği, akışkanlar mekaniği, ısı iletimi, difüzyon, elektrik iletimi ve diğer mühendislik problemlerinin nümerik olarak çözümü mümkündür. Gelişen bilgisayar teknolojileri ile artık %95 üstü doğrulukta çözüm alınabilmektedir. Bu makale çalışmasında Sonlu Elemanlar Analizi, FEA analizi, programları, Ansys ile uygulamalar, Sonlu Elemanlar Yöntemi çözümleri üzerinde bilgiler verilecektir. Marsis İnovasyon, bu alanda hizmet veren bir mühendislik firmasıdır. Hizmet almak için bize ulaşın.

Sonlu Elemanlar Analizi Nedir?

Sonlu Eleman Analizi (FEA), Sonlu Elemanlar Yöntemi (FEM) adı verilen sayısal teknik kullanılarak herhangi bir fiziksel fenomenin simülasyonudur. Mühendisler, fiziksel prototiplerin ve deneylerin sayısını azaltmak ve daha iyi ürünler geliştirmek için daha hızlı ve masraflardan tasarruf etmek için bileşenleri tasarım aşamalarında optimize etmek için kullanır. Yapısal veya akışkan davranışı, termal taşıma, dalga yayılımı, biyolojik hücrelerin büyümesi, vb. Gibi herhangi bir fiziksel olguyu kapsamlı bir şekilde anlamak ve ölçmek için matematiği kullanmak gerekir. Bu işlemlerin çoğu Kısmi Diferansiyel Denklemler (PDE’ler) kullanılarak açıklanır. Bununla birlikte, bir bilgisayarın bu PDE’leri çözmesi için, son birkaç on yılda sayısal teknikler geliştirilmiştir ve günümüzde öne çıkanlardan biri Sonlu Elemanlar Analizi’dir.

Ayrıca bir başka yaklaşımla analizi tanımlamak gerekir. Sonlu eleman analizi (FEA), bir ürünün gerçek dünyadaki kuvvetlere, titreşime, ısıya, sıvı akışına ve diğer fiziksel etkilere nasıl tepki vereceğini tahmin etmek için bilgisayarlı bir yöntemdir. Sonlu eleman analizi, bir ürünün kırılacağını, yıpranmayacağını veya tasarlandığı şekilde çalışıp çalışmayacağını gösterir. Buna analiz denir, ancak ürün geliştirme sürecinde, ürün kullanıldığında ne olacağını tahmin etmek için kullanılır.

FEA, gerçek bir nesneyi küçük küpler gibi çok sayıda (binlerce ila yüz binlerce) sonlu öğeye bölerek çalışır. Matematiksel denklemler, her bir elementin davranışını tahmin etmeye yardımcı olur. Bir bilgisayar daha sonra gerçek nesnenin davranışını tahmin etmek için tüm bireysel davranışları toplar.

Sonlu Elemanlar Analizi Programları

FEA metodunu kullanarak bir çok disiplinde simülasyon yeteneği bulunan programlar bulunmaktadır. Bu programlar arasında en kapsamlı ve doğruluğu ispatlanmış yazılım Ansys programıdır. Ansys hakkında detaylı bilgi için ‘Ansys Nedir?‘ makalesini okuyabilirsiniz. Ansys, 1970 yılında kurulmuş, 4000 profesyonel çalışanın olduğu büyük bir inovasyon firmasıdır. Tasarım optimizasyonu, gömülü sistemler, yarı iletkenler, hesaplamalı akışkanlar dinamiği gibi alanlarda Sonlu Elemanlar Analizi Programları geliştiren bir firmadır. Ansys inovasyonda lider yazılımdır. İçerdiği programlar 3D tasarım, elektronik, gömülü yazılım, akış, malzemeler, optik, platform, yarı iletkenler, yapısal ve diğer alanlarda güçlü çözücüleri bulunmaktadır. Ansys ürünleri satın almak için bize ulaşın. Ayrıca Ansys satın almak için ‘Analiz Ansys‘ web sitesini ziyaret edebilir ve iletişim kurabilirsiniz.

sonlu elemanlar analizi programlari
Sonlu Elemanlar Analizi Programları

FEA Analizi Ansys Programı

FEA analizi, Finite Element Analysis kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçesi ise Sonlu Elemanlar Analizi’dir. Ansys, dünyada nümerik analiz dünyasında amiral gemisi niteliğinde bir yazılımdır. Nümerik analiz hakkında bilgi edinmek isterseniz ‘Nümerik Analiz‘ makalemizi ziyaret edebilirsiniz. FEA Analizi hizmeti almak, ürünlerinizi dijital ortamda simülasyon yaptırmak ve davranışlarını görmek için bize ulaşın. Detaylı teknik rapor hazırlayarak değerlendirme yapılmaktadır.

Sonlu Elemanlar Yöntemi Uygumaları

FEA analizi olarak ta bilinen sonlu elemanlar yöntemi uygulamaları olarak bir çok alan örnek verilebilir. Örneğin bir elektrik motorunun manyetik simülasyonu, bir vincin yük taşıma kapasitesini hesabı, bir rafın statik analizi, bir yanma olayının simülasyonu, bir aracın dinamik aksamlarının analizi, bir geminin yapısal analizi ve diğer bir çok örnek verilebilir. Günümüzde ürün geliştirme sürecinin vazgeçilmez arası Sonlu Elemanlar Yöntemi uygulamaları ve programlarıdır.

Profesyonel Analiz Çözüm Ortağınız Marsis

Marsis İnovasyon, uzman ekibi ve teknolojik altyapısı ile Ansys ürünlerini kullanarak nümerik analiz hizmeti vermektedir. Sonlu elemanlar analizi yöntemleri ile bir çok disiplinde hizmet sağlamakta ve detaylı teknik rapor hazırlayarak ilgili kuruluşlardan rapor veya belge alınabilmektedir. Raporlar teorik destekli ve profesyonel olarak hazırlanmaktadır. Ürünlerinizin eksik yönleri, güçlü yönleri, yorulma ömrü, emniyet katsayıları ve diğer bütün istenen özellikler detaylı olarak incelenip sunulmaktadır. Hizmet almak için bizi arayın. ,

MARSİS ile İleşitim Kurun !

    Ziyaretçi Yorumları (11)