Site Rengi

Sonlu Elemanlar Analizi Uygulamaları

10.03.2020
1.551

Sonlu Eleman Analizi (FEA) ve FEA hizmetlerini incelemeden önce, Sonlu Elemental Metodun (FEM) ne anlama geldiğini anlamak gerekir. FEM, FEA’yı anlamak için bir öncüdür. Sonlu Elemanlar Analizi Ugyulamaları ve sektörel çözümleri her anlamda firmalar için önemlidir. Nümerik analiz tabanlı gelişen sonlu elemanlar analizi sektöründe lider yazılım Ansys Workbench’dir. Marsis İnovasyon, Ansys ürünleri satış, teknik destek ve eğitim bayisidir. Ayrıca FEA hizmeti de vermektedir. Sonlu Elemanlar Analizi uygulamaları nelerdir ?

sonlu elemanlar analizi uygulamalari
sonlu elemanlar analizi uygulamalari

Sonlu Elemanlar Metodun arkasındaki temel kavram, herhangi bir karmaşık şekli, çok sayıda düzenli / basit şeklin (dikdörtgen, üçgen vb.) toplamıyla değiştirmektir. Bu şekiller daha sonra orijinal parçayı doğru bir şekilde modellemek için birleştirilir. Bu daha küçük, daha basit şekiller sonlu elemanlar olarak adlandırılır, çünkü bu tür her şekil orijinal, karmaşık şekil içinde sonlu bir alt alan kaplar. Örneğin, bir motoru, uçağı, bir makine bileşenini veya iskeleti daha küçük, daha basit bileşenlerden oluşan şekilde görselleştirmek daha kolaydır. Modellemeyi kolaylaştırır. Sonlu fark modellerinin aksine, sonlu elemanlar uzayda çakışmaz.

sonlu elemanlar agi mesh
Sonlu Elemanlar Ağı, Mesh

Geleneksel olarak, mekanik sistemlerin mühendislik analizi, ilgili değişkenlerle ilgili diferansiyel denklemler türetilerek yapılmıştır. Bununla birlikte, sonuçta ortaya çıkan matematiksel modellerin çözülmesi, özellikle elde edilen modeller doğrusal olmayan kısmi diferansiyel denklemler olduğunda, genellikle imkansızdır. İşte burada Sonlu Elemanlar Yöntemi devreye girer. Dünyanın lider nümerik analiz yazılımı Ansys, sonlu elemanlar analizi metodunun en kapsamlı yazılımıdır. Ansys hakkında değerli bilgilere ulaşmak için ‘Ansys Nedir?‘ makalemizi okuyun.

Sonlu Elemanlar Analizi (FEA) nedir?

FEM belirli bir analiz alanına uygulandığında, Sonlu Elemanlar Analizi (FEA) olarak adlandırılır. Dolayısıyla FEA, karmaşık makine mühendisliği sorunlarına yaklaşık çözümler bulmak için bir araç sunan sayısal bir yöntemdir. FEA yöntemleri yüzyıllar boyunca diferansiyel denklemlerin türetilmesinde kullanılan sonsuz küçük veya diferansiyel elemanlarla kontrast oluşturur. FEA geleneksel olarak Katı Mekaniklerin bir kolu olmuştur. Bununla birlikte, sofistike CAD ve CAE araçlarının ortaya çıkmasıyla, FEA artık havacılık ve savunma, otomotiv, elektromekanik ve tüketim malları, ağır mühendislik, endüstriyel makine ve güç ve enerji gibi mekanik ve diğer mühendislik alanlarındaki tasarım sorunlarını çözmek için kullanılmaktadır. Sonlu elemanlar analizi uygulamaları ve detaylar için makaleyi okumaya devam edin. Bu muhteşem nümerik analiz metodu hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için ‘Sonlu Elemanlar Analizi‘ makalemizi okuyabilirsiniz.

İşte FEA’da yer alan adımlar:

 • Entegrasyon aralığını bölün – sayısal sonuç kesin çözüme bir yaklaşımdır
 • Her alt aralıkta, gerçek işlevi taklit etmek için uygun basit işlevleri seçin – sayısal sonucun doğruluğu alt aralık sayısına ve yaklaşık işleve bağlıdır.

Bir yazılım sistemindeki tipik bir FEA aşağıdaki bilgileri gerektirir

 • Düğüm noktası uzamsal yerleri
 • Düğüm noktalarını birleştiren elemanlar
 • Kütle özellikleri ve sınır sınırlamaları
 • Yükleme veya zorlama işlevi ayrıntıları
 • Analiz seçenekleri

Sonlu Elemanlar Analizi Uygulama Alanları

Bir FEA, stres ve yapısal analiz için en yaygın araçtır. Ayrıca kinematik analiz sistemleri ve hesaplama akışkan dinamiği sistemleri gibi diğer araçlardan girdi verileri alabilir. FEA yazılımı şu alanlarda kullanılabilir:

 • Makine Mühendisliği tasarımı
 • Bilgisayar Destekli Çizim (CAD) ve mühendislik simülasyon hizmetleri
 • Yapısal Analiz
 • Modal Analiz
 • Katı mekanik
 • Kalıp Akış Analizi
 • Yorulma ve Kırılma Mekaniği
 • Termal ve Elektriksel Analiz
 • Sac şekillendirme analizi

Sonlu Elemanlar Analizi Uygulamaları ve Hizmet Almak

Bugün FEA yazılımının çoğu son derece doğrudur. Yazılımdan ziyade, FEA Hizmetlerini sınırlayan ekibin deneyimi. Test sonuçlarını etkileyen faktörlerden bazıları, geometri, fizik, malzemenin özellikleri ve yüklerin doğru girdileridir. FEA testlerinin çoğu ideal bir ortamda gerçekleştirildiğinden, iyi şirketleri mükemmel FEA şirketlerinden ayıran gerçek rakamlardan ziyade sonuçların geniş yorumlanması olduğunu da hatırlamak önemlidir. FEA hizmeti veren şirketlerin çeşitli endüstriyel deneyime sahip olmalarının nedeni de budur. Marsis İnovasyon, bugüne kadar 250 üzerinde analiz raporu hazırlamış ve bir çok uygulama yapmıştır. Farklı disiplinlerdeki çözümler FEA konusunda uzmanlaşmasını sağlamıştır. Hizmet almak için bize ulaşın. Sonlu Elemanlar Analizi Uygulamaları nelerdir?

sonlu elemanlar analizi ornekleri
sonlu elemanlar analizi ornekleri

FEA Servisi

Birçok şirket, işlerine odaklanmak için FEA hizmetleri almayı tercih eder. Bir ürün fikri üretmek harika olsa da, istenildiği gibi çalışıp çalışmayacağı bilimsel ilkelerin doğru bir şekilde uygulanması meselesidir. FEA yazılım aracı satın almak pahalıdır; FEA hizmetlerinin dış kaynak kullanımı mantıklıdır. Sonlu Elemanlar Analizi Uygulamaları hakkında. Optimum ürün tasarımı için bu tür FEA hizmetlerinde uzmanlaşmış birçok şirket vardır. Marsis İnovasyon, uzman ekibi ve teknik altyapısı ile FEA hizmeti sağlamaktadır. Ayrıca Ansys ürünleri satış, teknik destek ve eğitim bayisidir. Ansys ürünleri hakkında detaylı bilgi içn ‘Analiz Ansys‘ makalesini okuyabilirsiniz. ,

ETİKETLER: analiz, fea, ANSYS
Ziyaretçi Yorumları (2)