Site Rengi

Servo Motor Freni

28.06.2020
88

Makalemize servo motor kavramı üzerinden başlamak istiyorum. Bu ürün, ürünlerdeki mekanizmalardaki açısal ve doğrusal pozisyon, hız ve ivme kontrolünü hatasız bir şekilde yapan bir tahrik sistemi olarak tanımlanabilir. Hareket kontrolü yapan bu sistem, robot teknolojilerinde en çok kullanılan motor çeşididir. Aslında servo sistemde harekete DC motor sağlamaktadır. Motor çeşitleri olarak AC-DC Servo, Dijital-Analog Servo, Çekirdeksiz – Fırçasız Motor gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bu motorların çalışma anı sonrası durdurulmaları için servo motor frenleri kullanılmaktadır. Servo motor freni, fren tamiri, fren sistemi, fren bobini ve balatası, servo manyetik fren, geliştirme ve bu alanda detaylı bilgi vermek üzere bu makale siz değerli okurlarımız için hazırlanmıştır.

servo motor freni, servo manyetik freni
Servo Motor Freni

Servo Motor Freni Geliştirme ve Üretimi

Bu motorlar diğer elektrik motor frenleri gibi manyetik alan etkisiyle çalışan sistemlerdir. Manyetik alan hakkında detaylı bilgi için ‘Manyetik Alan Nedir?‘ makalemizi okuyabilirsiniz. Servo manyetik frenleri genel olarak olarak gövde, basınç plakası, disk, fren balatası, bobin, yaylar ve diğer bağlantı elemanlarından oluşmaktadır. Yapı genel olarak servo motor deaktif hale geldiği, yani elektrik akımı kesildiği zaman devreye giren elemandır. Elektrik kesilince manyetik kuvvetle geri tutulan basınç plakası yaylar yardımıyla balataya ve oradanda karşı plakaya baskı yaparak frenleme etsi yaparak frenleme görevini yerine getirir.

Marsis İnovasyon olarak firmanızın ihtiyaç duydugu servo motor frenlerini istediğiniz ölçü, kalite ve boyutlarda üretip, Ar-Ge süreçlerini işleterek size teslim etmektedir. Geliştirme sürecinde dünyanın en kapsamlı nümerik analiz yazılımı Ansys ve Ansys Maxwell kullanılmaktadır. Üretilen prototipler test aşamalarından geçirilerek nihai olarak gerçek çalışma ortamlarında test edilerek geliştirilmektedir. Yani genişletilmiş ürün geliştirilmektedir. Ansys ürünleri hakkında detaylı bilgi için ‘Analiz Ansys‘ web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

servo motor freni geliştirme
Servo Motor Freni Geliştirme

Servo Motor Fren Sistemi

Bu motor türleri rotor, rotor magnetleri, stator, stator sarımları, kontrol sistemive fren sisteminden oluşmaktadır. Servo motor fren sistemi motorun arka tarafına montaj edilmiş önemli bir elemandır. Paketleme makineleri, büro makineleri, pompalar, klimalar, radarlar, tezgahlar, oyuncaklar, robotlar, arabalar ve diğer bir çok makinede kullanılmaktadır. Sevo motor fren sistemleri 0.1Nm ila 500Nm aralığında, farklı DC voltajlarda çalışan mükemmel cihazlardır.

Servo Motor Freni Tamiri

Her üründe olduğu gibi bu frenlerde uzun süre çalışma sonrası tamire ve bakıma ihtiyaçları bulunmaktadır. En çok meydana gelen arızalar motor bobininin yanması ve balatasının aşınmasıdır. Balataları özel ürünler olduğu için orjinali ile değiştirilmesi gerekmektedir. Yine bobinleri özel bobin sarma makineleri ve özel izolasyon sınıfı bakır tellerle sarılıp tekrar montaj edilip kullanılabilir hale getirilmelidir. Servo motor fren bobin sarımı ve balata, mekanik tamiri ve bakımı mühendislik bilgisi isteyen önemli bir işlemdir.

Servo Manyetik Fren Geliştirilmesi

Ürün geliştirme multi disiplin bir süreçtir. Ürün fikrinden ticarileştirmeye kadar süren, hatta ürünün pazardaki davranışlarını takibe kadar, yani ürünün bütün yaşam çevrimini dikkate alan bir süreçtir. Bu süreçte bir çok ürün geliştirme stratejisi kullanılmakta ve bu şekilde başarıya gidilmektedir. Ürün geliştirme hakkında detaylı bilgi için ‘Ürün Geliştirme‘ makalemizi okuyabilirsiniz. Marsis İnovasyon, bilimsel metodoloji içerisinde ürün geliştirmekte ve bütün süreçlerde özellikle test işlemini gerçekleştirmektedir. Gerçek çalışma koşullarında test edilmeyen ürünler kesinlikle pazara sunulmamaktadır. Manyetik servo motor freni geliştirme hizmeti almak için bize ulaşın. ,

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.