Site Rengi

Raf Statik Analizi

14.05.2020
161

Raf, günümüzde lojistik firmalarından, sanayi firmalarına, üretici firmalardan dağıtıcı firmalarına kadar bir çok firmanın ürünleri depolama, sergileme ve satış amaçlı kullandığı bir sistemdir. Raf metal, ahşap, kompazit ve diğer malzemelerden yapılabilir. Üst üste katlardan oluşur. Peki bu rafların statik hesapları veya başka bir deyişle statik analizleri nasıl yapılır? Neye göre et kalınlığı, malzeme ve profil ölçülerine karar veririz. Raf statik yük hesabı işte bu problemlere çözüm bulur. Analitik veya nümerik yöntemlerle raf analizi yapılabilir mi? Bütün bu sorulara bu makalede cevap arayacağız. Raf statik analizi, raf sonlu elemanlar analizi raf yük taşıma kapasitesi hesabı, raf taşıma kapasitesi, hesabı, raf taşıma kapasites hesaplama ve raf statik hesap raporu hizmeti için bize ulaşın.

raf statik analizi
raf statik analizi

Raf Statik Yük Hesabı Nasıl Yapılır?

Endüstriyel ürünlerin sergilendiği raflar genellikle metallerden yapılır. Arşiv rafı, depo rafı veya ağır depolama rafları olarak gruplandıralibilirler. Raf sistemleri çelik levhalar, bağlantı elemanları ve profillerden oluşar bir yapıları vardır. Bazı raflar zemine ankraj yöntemi ile de bağlanmaktadır. Peki bu raf statik yük hesapları nasıl yapılır?,, sonrasında hazırlanan statik analiz raporu nasıl değerlendirilir. Bu tür rafların hesaplarında iki yöntem kullanılır. Birinci yöntem analitik yani mukavemet hesapları ile, ikinci yöntem ise nümerik yani Sonlu Elemanlar Analizi (FEA) yöntemi ile. Analitik ve nümerik yöntemler ile ilgili bilgiye ‘Tasarım Doğrulama‘ kategorimizdeki yazıları okuyarak ulaşabilirsiniz. Raf statik yük analizi öncesi, nümerik yöntemle yapılacaksa, ilk olarak yapının mekanik tasarımı hazırlanır. Mekanik tasarım hakkında mükemmel bilgilere ‘Mekanik Tasarım‘ makalemizden ulaşabilirsiniz. Mekanik tasarım sonrası, hazırlanmış olan 3d model Ansys yazılımına aktarılır. Ansys yazılımında ise malzeme atama, yük ve sınır şartlarının belirlenmesi, mesh işlemi ve çözüm ayarlarından sonra analiz işlemine geçiş yapılır. Mesh işleminde özellikle eleman kalitesi son derece önemlidir. 0.95 ve üstü mesh kalitesi çözüm için yüksek doğruluk getirir. Profesyonel bir analizde olmazsa olmaz mesh kalitesidir. Ansys yazılımnda depo raf sistemi için oluşturulmuş mesh işlemi aşağıdaki şekilde verilmiştir. Marsis İnovasyon’dan alacağınız analiz hizmetlerinde mutlaka mesh kalite raporu size sunulmaktadır. Yani MARSİS işini şansa bırakmamaktadır. Siz müşterilerine en doğru ve en hızlı çözümü sunmak için çalışmaktadır.

ansys raf statik analizi
ansys raf statik analizi

Raf Sonlu Elemanlar Analizi

Raf sonlu elemanlar analizi (FEA) çalışması dünyanın amiral gemisi niteliğindeki Ansys yazılımı ile yapılmaktadır. Ansys yapısal analiz modülleri ile depo raf statik hesabı standartlara göre yapılabilir. Burada yük ve sınır şatları, mesh ve diğer işlemlerin ardından çözüm yapılır ve sonuçlar değerlendirilerek raporlanır. Burada ilk analiz sonrası doğrudan çözüme bazen gidilir bazen ise kritik bölgeler için revizyon istenir. İki veya üç iterasyon sonucu hesap raporu bitirilmiş olur. İnsan can güvenliği söz konusu olmasının yanınad ayrıca mal güvenliğide olduğu için analizlerde profesyonel yaklaşılmalı ve detaylı inceleme yapılmalıdır. Aksi halde büyük kazalara sebep olabilir.

raf statik hesabi
raf statik hesabi

Ansys ile raf statik analizi çalışması şekilde verilmiştir. Yöntem olarak kabul elemanlar (shell) ve çubuk elemanlar (beam) kullanılmaktadır. Civata bağlantıları beam olarak modellenmekte ve sonuçta her bir civata üzerindeki eksenel kuvvet, tork, kesme kuvveti ve momentler I ve J eksenlerine göre hesaplanmakta ve buradan civatada oluşacak kesme gerilmeleri ve normal gerilmeler hesaplanmaktadır. Can ve mal güvenliğinin önemli olduğu depo raf sistemlerinde statik hesapta en ufak ayrınta dahi dikkate alınmaktadır.

raf civata yukleri
raf civata yukleri

Raf Statik Yük Hesabı Raporu Hazırlanması ve Değerlendirilmesi

Analiz çalışmalarında rapor hazırlamak çok önemlidir. Rafların kontrollerinde gözle kontrol, manyetik parçacık testi ile kontrol, penetrant testi ve raporlama raflar ile yapılmaktadır. Raflar amaca uygun olmalı, uygun imalat yöntemleri ile imalat edilmeli, dayanım açısından uygun, güvenlik önlemleri alınmış, işletme aşaması kontrolü yapılmalıdır. Rafların taşıma kapasiteleri belirleme ve analizi için hazırlanan çalışma sonucu ilgili standartlara göre statik anailzler Ansys yazılımı ile gerçekleştirilmektedir. Analiz sonrası kapsamlı analiz raporu onaylı olarak taarfınıza sunulmaktadır. Firmamız ayrıca tasarım değerlendirme işlemi de yaparak ürününüzün genel değerlendirmesini yapmaktadır. Ayrıca istenildiği durumda deprem analizi ve yorulma analizi de rafların yapılmaktadır.

Raf Taşıma Kapasitesi Hesabı ve Kapasitesinin Belirlenmesi

Tasarladığınız rafların yük taşıma kapasitelerinin belirlenmesi önemlidir. Yada belirli yük taşıma kapasitesine göre ürünlerinizi dizayn etmeniz gerekmektedir. Nümerik yöntemlerle raf taşıma kapasitesi hesaplabilir ve raf kapasitesi belirlenebilir. Raf taşıma kapasitesi hesaplama ve diğer hesaplar konusunda hizmet almak için bize ulaşın. Ürettiğiniz rafların yükleri taşıdığı, emniyet katsayılarını, yorulma ömülerini ve deprem anındaki davranışlarını simüle edip detaylı rapor olarak sizlere sunalım.

Raf Hesapları İçin MARSİS İnovasyon

Can ve mal güvenliği açısından son derece önemli olan raf sistemlerinin statik, dinamik ve yorulma analizleri MARSİS İnovasyon tarafından yapılarak detaylı rapor hazırlanmaktadır. Analizlerde yüksek teknoloji iş istasyonları ve lisanslı Ansys yazılımı kullanılmaktadır. Raf hesapları hizmeti almak, raf statik hesap raporu hazırlatmak, nümerik analiz ile rafların ömürlerini ve dayanımlarını hesaplattırmak için bize ulaşın. Raf hesapları yapabileceğiniz yazılım hakkından bilgi için ‘Analiz Ansys‘ web sitemizi ziyaret edin. ,

MARSİS ile İleşitim Kurun !

ETİKETLER: tasarım, ANSYS
Ziyaretçi Yorumları (1)