Site Rengi

Mukavemet Hesabı Nasıl Yapılır

02.01.2020
4.356
mukavemet hesabi hizmeti firma
Mukavemet Hesabı Hizmeti

Mukavemet hesabı nasıl yapılır, mukavemet hesabı programı, hesaplama yöntemleri ve gerilme türleri hakkında detaylı bilgi için bu makale hazırlanmıştır. Mukavemet nedir, ürünlerin dış kuvvetler aslında davranışlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Mukavemet hesabı nasıl yapılır sorusuna verilecek yanıt analitik çözümdür. Deformasyon ve gerilme değerleri analitik olarak hesaplanmakta ve bu şekilde sonuçlar elde edilmektedir. Makine, İnşaat ve diğer bir çok bilim dalının ortak kullandığı bir alan olup, ürünlerin piyasaya sunulmadan önce mukavemet değerlerinin incelenip hesaplanması gerekmekledir. Mukavemet değerleri analitik olarak hesaplanabileceği gibi Ansys gibi yazılımlar kullanılarak ta nümerik yöntemlerle hesaplanabilir. Mukavemet hesabı konusunda analitik yaklaşımlar için ‘Analitik Hesaplamalar‘ makalesini okumanızı öneririz. Mukavemet hesabı nasıl yapılır, mukavemet hesabı programı ve mukavemet ne demek yada mukavemet nedir soruları için makaleyi okuyun.

mukavemet hesabi programi 1
mukavemet hesabi programi

Mukavemet Ne Demek

Mukavemet mühendislik fakültesinin en önemli derslerinden birisidir. Yapının, ürünün veya sistemin gerçek çalıma koşullarında yük altında nasıl davranacağı, ne tür tepkiler vereceği, deformasyon miktarı, gerilme değerleri, kırılma durumu ve ömrüne yönelik hesaplamalar içerir. Mukavemet hesaplamalarını nümerik veya analitik olarak yapılabilmektedir. Marsis İnovasyon, ürünlerinizin gerçek çalışma koşullarına uygun mukavemet hesaplarını yapmakta ve teknik rapor olarak size sunmaktadır. Ayrıca sonuçları yorumlayarak fazla veya eksik yerlerin tespitini yapmakta ve revizyon işlemleri gerçekleştirmektedir. Ürün geliştirme sürecinin başarısı ürününüzün gerçek çalışma koşullarında başarılı bir şekilde çalışabiliyor olmasıdır. Mukavemet hesaplarını yapmada size büyük kolaylık sağlayan Ansys ürünleri hakkında bilgi için ‘Analiz Ansys‘ web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

mukavemet hesabi nasil yapilir
mukavemet hesabi nasil yapilir

Mukavemet Hesaplarında İşlem Sırası

Mukavemet hesabı nasıl yapılır, ilk adımda problemin tanımlanması gerekir. Mukavemet ne demek, problemin tanımlanması olayın kavranması ve modellenmesi açısından önemlidir. Ürünün çalışma koşullarına göre yük ve sınır şartları belirlenir ve serbest cisim diyagramı dediğiminiz yapı elde edilir. Koordinat sistemlerine göre mukavemet hesabı öncesi hazırlık yapılır. Sonrasında mesnet tepkileri hesaplanır ve buradan normal kuvvet, kesme kuvveti ve moment diyagramları çizilir. Sonrasında bu değerler kullanılarak deformasyon ve gerilme değerleri hesaplanır.

Mukavemet Hesabında Gerilme Türleri

Mukavemet hesaplarında iki tür ana gerilme hesaplanır; normal gerilme ve kayma gerilmesi. Eğilme gerilmesi ise normal gerilmedir. Örneğin bir şaftın burulmaya çalışılması kesme gerilmesidir. Birleşik gerilmeler, yani ürüne uygulanan yükler altında birleşik gerilme hesabı yapılmaktadır. Burada Mohr Çemberi gibi yaklaşımlarda hesaplanabilir. Mukavemet hesabı nasıl yapılır derken örneğin asal gerilmeler bulunmaktadır. Asal gerilmeler kayma gerilmesinin sıfır oluduğu, normal gerilmenin olduğu durumlardır. Yine eş değer gerilme hesaplanıp sonuçlar yorumlanabilir.

Mukavemet Hesabı Nasıl Yapılır ;Gerinim Nedir?

Mukavemet hesaplarında gerinim (strain) önemlidir. Mukavemet hesapları ürünlerin elastik bölgede hesaplamalarda kullanılır. Elastik strain dediğimiz bölgede yapılan bu hesaplamalarda gerinim hesabı yapılır. Gerinim birim uzamadır ve birimsizdir. Strain Gauge dediğimiz ölçü aletleri ile gerinim ölçümü yapılabilir ve sonuçlar yorumlanabilir.

Mukavemet Hesaplarında Hasar Kriterleri (Mukavemet Hesabı Nasıl Yapılır)

Hesaplamalarda hesaplanan gerilmelerden ürünün zarar görüp göremeyeceğini, ne kadar hasar göreceğinin karar verilmesi gerekmektedir. Eş değer gerilmeye göre emniyet katsayısı hesaplanıp sonuç elde edilmektedir. Tresca Kriteri, Von-Mises, Rankine, Columb, Mohr kriteri gibi sünek ve gevrek malzemeler için krılma kriterleri bulunmaktadır. Daha çok birden çok gerilme durumu altında bulunan ürünlerin mukavemet hesapları nasıl yapılır sorusunun cevabı hasar kriterleridir.

Mukavemet Hesabı Programı

Mukavemet hesabı programı ile ilgili bir çok yazılım bulunmaktadır. Öncelikle mukavemet hesaplarını analitik ve nümerik olarak yapılabilmektedir. Bu alanda lider yazılım Ansys’dir. Ayrıca Solidwoks Simulation ve diğer yazılımlarda bulunmaktadır. Marsis İnovasyon olarak mukavemet hesapları için analitik çözümler ve dünyanın lider nümerik analiz programı Ansys’i kullanmakta ve detaylır rapor hazırlamaktayız. Hizmet almak için iletişim kurun. Ansys hakkında detaylı bilgilere ‘Ansys Nedir?” makalesinden ulaşabilirsiniz.

Mukavemet Hesabı Hizmeti Almak Mı İstiyorsunuz?

Marsis İnovasyon, uzman ekibi ve teknik altyapısı ile mukavemet hesabı hizmeti vermektedir. Ürünlerinizin mukavemet hesapları analitik ve nümerik olarak yapılmaktadır. Detaylı rapor hazırlanarak tarafınıza sunulmakta ve istediğiniz dilde rapor verilmektedir. Tübitak ve KOSGEB gibi projelerinizde Ar-Ge içeriği için gereken mukavemet hesaplarınız ve mukavemet hesabı hizmeti almak için bize ulaşın. ,

ETİKETLER: tasarım, analiz
Ziyaretçi Yorumları (1)