Site Rengi

Milli Teknoloji Hamlesi ‘ne ‘‘ÜRÜN’’ Tohumu

07.12.2020
372
milli teknoloji hamlesi

Milli teknoloji hamlesi kapsamında Dr. Selim HARTOMACIOĞLU tarafından yürütülen MÜRGEMER projesi hakkında Anadolu Ajansına açıklamalarda bulundu. Marmara Üniversitesi Ürün Geliştirme Merkezi (MÜRGEMER) yüksek katma değerli ürünler geliştirmenin teşvik edildiği milli teknoloji hamlesi ve ürün geliştirme sürecine insan kaynağı yetiştirmeyi sürdürüyor. MÜRGEMER Proje Yöneticisi Dr. Selim HARTOMACIOĞLU proje sayesinde Türkiye’nin yüzlerce sayıda ürün geliştirme uzmanı kazandığını söyledi. Haber detayına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2019/09/10/murgemerden-milli-teknoloji-hamlesine-destek

İSTKA, MİTTO TEKNOPARK İSTANBUL VE SAHA İSTANBUL DESTEĞİ

Marmara Üniversitesi Ürün Geliştirme Merkezi (MÜRGEMER), milli teknoloji hamlesi kapsamında yüksek katma değerli ürün geliştirebilecek ürün geliştirme uzmanları yetiştiriyor. MÜRGEMER’de yapılan açıklamaya göre, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA), Marmara Üniversitesi İnovasyon ve Teknoloji Transfer Merkezi (MİTTO), Teknopark İstanbul, SAHA İstanbul iş birliğiyle kurulan MÜRGEMER’de verilen bilgisayarla bütünleşik ürün geliştirme eğitimleriyle Türkiye’nin geleceğine katkı sağlayacak yüzlerce ürün geliştirme uzmanı sertifikalarını aldı.

ÜRÜN GELİŞTİRME UZMANI SIKINTISI

MÜRGEMER Proje Yöneticisi Dr. Selim Hartomacıoğlu, Hindistan başta olmak üzere pek çok ülkede ürün geliştirme ofislerinin açıldığını ve dünyanın önde gelen üniversitelerinde ürün geliştirme merkezlerinin kurulduğunu belirterek, Türkiye’de ürün geliştirme uzmanı yetiştiren bir yerin olmadığını söyledi.

Firmaların yüksek katma değerli ürün geliştirmek için ürün geliştirme uzmanlarına ve teknik altyapıya ihtiyaç duyduğunu aktaran Hartomacıoğlu, “Türkiye’de ilk defa bir üniversite bünyesinde böyle bir merkez hayata geçiriliyor. Eğitimlerimizi tamamladık ve şimdi sıra firmalara ürün geliştirme hizmeti vermeye geldi. Türkiye’de sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanması için savunma sanayisinde başarıyla uygulanan yüksek katma değerli üretim modelinin tüm sektörlerde de yaygınlaştırılması gerekiyor. Milli teknoloji hamlesi ihtiyacı doğrultusunda insan kaynağı yetiştiriyoruz.” dedi.

18 FİRMAYA DESTEK

Hartomacıoğlu ;  ‘‘Bugüne kadar 9 farklı başlıkta toplam 1147 saat eğitim verildi. 565 katılımcı ve 68 kurum “Ürün Geliştirme Uzmanlığı” alanında eğitilirken, 275 kişi ve 67 kurum ürün geliştirme farkındalık seminerlerine katıldı. Katılımcılara, bilgisayar destekli tasarım eğitimi, bilgisayar destekli mühendislik (akış analizi) eğitimi, bilgisayar destekli mühendislik (yapısal analiz) eğitimi, elektrik – elektronik sistem (PCB) tasarımı eğitimi, ürün geliştirme yöntem ve yaklaşımları, 3 boyutlu tarama eğitimi, 3 boyutlu yazıcı (3d baskı) eğitimi, 3 boyutlu modelleme eğitimi ve endüstri ürünleri tasarımı eğitimi verildi. Eğitimlere üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun kişiler katıldı. Proje kapsamında ayrıca bugüne kadar 18 firmaya ürün geliştirme alanında teknik destek ve danışmanlık hizmeti verildi. ’’dedi. Milli teknoloji hamlesi gerçekleştiren ülkemizde firmaların bu yönde geliştirilmesi çok önemlidir.

Eğitimlerin yanı sıra firmalara ürün geliştirme hizmetinin de verildiği MÜRGEMER ’de kullanılan yöntem ve yaklaşımlarla ürün geliştirme süresi kısalıyor.

ORTAK ÜRÜN SEVİNCİ

MÜRGEMER’in kuruluş amaçları arasında, ürün geliştirme kültürünün yaygınlaştırılması, yüksek katma değerli ürünlerin geliştirilmesi, KOBİ’lerin ürün geliştirme performanslarının artırılması, ürün geliştirme uzmanlığı alanında insan kaynağının yetiştirilmesi ve üniversite-sanayi iş birliklerinin artırılması yer alıyor.

Hartomacıoğlu, mühendislik eğitimi almış kişilere ürün geliştirme eğitimi verdiklerini, MÜRGEMER bünyesinde de ürün geliştirme hizmeti vermeye başladıklarını belirtti. Bilgisayar destekli bütünleşik ürün geliştirmenin olduğunu ve bunun için firmaların hem tasarım, analiz ve farklı istatistiksel yazılımlar alması hem de bir bilgisayar altyapısı kurması gerektiğini ifade eden Hartomacıoğlu, “Bunları kullanacak insan kaynağına ihtiyaçları var. Yılda bir ya da 2 ürün geliştiren KOBİ’ler için bu oldukça maliyetli bir yatırım. MÜRGEMER ’de hem bilgisayar altyapısı hem de yetişmiş insan kaynağımız var. Sanayici bize ihtiyacını anlatıyor. Biz de işin uzmanları, firma ekibi ve kendi ekibimle beraber ürünü geliştiriyoruz. İlk defa üniversite ile sanayi ve MÜRGEMER birlikte milli teknoloji hamlesi ile ürün geliştirecek.” değerlendirmesinde bulundu.

KISA ZAMANDA ÜRÜN GELİŞTİRİN

Endüstriyel üretim yapan tüm firmaların ürün geliştirme uzmanına ihtiyaç duyduğunu belirten Hartomacıoğlu, şunları kaydetti:

“Drone da, buzdolabı da, sandalye de, mouse da, yazıcı da birer endüstriyel ürün. Üniversitelerin ilgili alanlarından mezun olduktan sonra bu eğitimleri tamamlamış bir ürün geliştirme uzmanı teknolojik bir ürün de bir tekstil makinesi de bir sağlık ürünü de geliştirebilir. Ürün geliştirme uzmanı, üretilebilme durumu, firmanın sermayesi, teknoloji uygunluğu, insan kaynağı, pazar ihtiyacı gibi unsurlarla ürün fikrini detaylı bir şekilde inceler. Böylece firmanın ürün geliştirme performansı artıyor, zaman kaybı da önlenmiş oluyor. Ürünü üretmeden bütün çalışma koşullarında testlerini ve analizlerini MÜRGEMER ’de yapıyoruz. Son aşamada 3D yazıcı ya da diğer üretim tesislerinde üretime geçiyoruz. Ancak üretimden önce burada bütün her şeyi bitiriyoruz. 12 ayda üreteceğiniz bir ürünü kullanılacak ürün geliştirme yöntem ve yaklaşımları ile daha kısa sürede geliştirebiliyorsunuz.” Milli teknoloji hamlesi ile teknolojik alanda önemli kazanımlar elde edilmiştir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.