Site Rengi

Mekanik Tasarım

03.01.2020
5.285
mekanik tasarim firmalari

Mekanik tasarım, konsept tasarım, endüstriyel tasarım, plastik parça tasarımı alanlarında da hizmet sağlayan Marsis İnovasyon, ürün geliştirme süreçlerinin tamamında destek sağlamaktadır. Ürün fikrinden prototip oluşturmaya, test işlemlerinden raporlamaya kadar hizmetleri bulunmaktadır. Peki mekanik tasarım nedir? Tasarım ‘Zihinde canlandırılan biçim, tasavvur’ olarak TDK sözlüğünde tanımlanmaktadır. Ürün geliştirme sürecinde kavramsal tasarım, mekanik ürün geliştirme ve endüstriyel tasarım kavramları öne çıkmaktadır. Kavramsal tasarım problemi çözecek tasarım çözümleri, mekanik tasarım hizmeti ise konsept tasarımın somutlaştırılmış, 3d modellenmiş hali, endüstriyel tasarım ise seri üretim için tüketici ihtiyaç ve sorunlarına yönelik, estetik, teknik avantaj, işlevsellik, ergonomi, malzeme bilgisi, pazarlanabilirlik, üretim yöntemleri ve olanakları gibi çeşitli tasarım kriterlerini dikkate alınarak yeni ve güncel ürünler tasarlamaktır. Mekanik dizayn hizmeti vermek için profesyonel iş yaşamında çalışmayı gerektirir. Tasarım bir bakış açısıdır ve farklı düşünmeyi gerektiren bir yaklaşımdır. Mekanik Tasarım nasıl yapılır, mühendisi, özellikleri, gibi sorular makalede cevap bulacaktır.

Mekanik Tasarım Nedir
Mekanik Tasarım Nedir

Mekanik Tasarım Nedir?

Mekanik tasarımın temellerini gözden geçirerek, ortak bir dil ve temel oluşturarak başlayacağım. Sonra yakından ilgili olan paketleme ve termal tasarıma değineceğim. Ayrıntıları birkaç mükemmel referansa bırakarak temellere odaklandım. Daha heyecan verici mekanizma konusu, sağlam mekanizma tasarımına ve yükleri ve kuvvetleri hesaplama yöntemlerine odaklandığım yer. Son olarak, Sonlu Elemanlar Analizinin (FEA) etkili bir şekilde nasıl kullanılacağını tartışıp analiz ve teste bakacağım ve daha sonra titreşim problemlerine basitleştirilmiş bir yaklaşımla sona ereceğim.

Mekanik tasarımın temelleri: malzemeler, bağlantı elemanları, imalat ve kaplamalar. Pratik bir makine mühendisi değilseniz bu konular göz korkutucu olabilir, çünkü çok fazla seçenek var. Basit bir yaklaşımı anlatacağım, ancak size arkasındaki mantığı da sunacağım, böylece basit yaklaşımı geçtikçe geriye dönüp bakıp demirlemenizi kontrol edebilirsiniz.

Mekanik Tasarım Nedir
Mekanik Tasarım Nedir

Tasarım Adımları Nelerdir?

Mekanik tasarım nasıl yapılır ve nedir, tasarım yeteneği ile teknik bilginin birleştiği bir yetenektir. Teknik bilgisi olmadan olmayacağı gibi tasarım yeteneği olmadan da mekanik tasarımlar yapılamaz. Tasarım süreci genel özellikleri belirleme ile başlar, taslak tasarım yada diğer adıyla konsept tasarım ile devam der. Bu aşamalarda kullanabileceğiniz güçlü tasarım yeteneği bulunan yazılım Solidworks ‘tür. Solidworks’e sahip olmak için ‘Solidworks‘ makalemizi okuyabilirsiniz. Öneri doğrultusunda araştırma çalışmaları yapıldıktan sonra, geliştirme adımı uygulanır. Burası özellikle mühendislik bilgisinin gerekli olduğu yerdir. Ürünün üretimi sonrası test ve değerlendirme yapılarak tasarım doğrulanmış olur. Sonrasınad nihai ürün üretilerek, pazar için hazırlık yapılır. Pazar hazırlığı markalaştırma, ambalajlama, kullanım kılavuzu gibi işlemleri kapsamaktadır. Peki, mekanik tasarım nasıl yapılır? İşte cevabı:

Tasarım Süreci
Tasarım Süreci

Tasarım Mühendisi Ne İş Yapar?

Ürün geliştirme sürecinin en önemli adımlarından birisi tasarımdır. Tasarım yaratıcılık yetenekleri ile teknolojiyi birleştiren, farklı bakış açısı ile inovatif ürün ortaya çıkartmada önemli bir adımdır. Özellikle yeni ürün geliştirme sürecinde tasarım çok daha önemli hale gelmekte ve profesyonel kişilerce yapılması gerekmektedir. Mekanik tasarım bu sürecin önemli bir yapıtaşıdır. Mühendis olarak ise bu süreci yöneten, tasarım yeteneği bulunan ve ayrıca teknik bilgi ve beceriye sahip kişidir. Bunlar mükemmel tasarım için elzem değerlerdir.

Tasarım Türleri
Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD)

Bilgisayar ve yazılım teknolojisinin gelişmesi ile birlikte tasarım süreçlerinde kullanılan bir çok yazılım geliştirilmiş ve tasarımcıların hizmetine sunulmuştur. Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) alanında Solidworks, Catia, Autodesk ve bir çok yazılım içerisineden firmanıza uygun olanı seçip tasarımlarınızı modeleyebilirsiniz. Mekanik tasarımların süreçlerinizi kolaylaştıracak ve verimli bir tasarım süreci geçireceğiniz bir çok araç bulunmaktadır. Mekanik tasarım nedir ?

3D Tasarım Yöntemleri

3D tasarım süreçlerinde bir çok tasarım yöntemi kullanılmaktadır. Bunlar katı modelleme, yüzey modelleme ve tel kafes modellemedir. Ayrıca bu üç modelleme türünden bir veya ikisinin, üçünün bir araya gelerek oluşturduğu hibrit tasarımlar mevcuttur.

Mekanik Tasarım Özellikleri Nelerdir?

Tasarım işleminde ürünün mekanik tasarım hizmeti sürecinde ürünün her bir elemanın tasarlanması, montaj edilmesi ve animasyonlarının yapılması adımları bulunmaktadır. Bu aşamalarda analitik ve nümerik çözüm yöntemleri kullanılarak her bir elemanın gerçek çalışma koşullarına uygun hesaplamalarının yapılması gerekmektedir. Tasarım çizim kadar mühendislik hesaplarını da kapsayan bir süreçtir. Tasarım sürecinde modellemenin yanınad malzeme seçimi, geometrik optimizasyon ve topoloji optimizasyonu gibi bir çok aşama bulunmaktadır. Tasarım sadece modeli oluşturmak değil onun hesaplarını yapıp çalışma koşullarına uygun optimal tasarımı belirlemektir. Mekanik tasarım mühendislik bilgisi gerektiren, ileri hesaplama yeneteklerini kullandığımız ve gelişmiş bir süreçtir.

Tasarımda genel olarak beş temel ilke bulunmaktadır. Bunlar; 1. denge, 2. orantı ve görsel hiyerarşi, 3. bütünlük, 4. vurgulamadır. Bu değerler ölçüsünde geliştirilen ürünler çok önemlidir. Yine tasarımda DesignX dediğimiz yaklaşımlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları: üretim için tasarım, montaj için tasarım, lojistik için tasarım, kalite için tasarımdır. Özetle tasarım bir metodolojidir ve sistematik içinde uygulanması gereken bir süreçtir. Bu yönüyle başlı başına bir süreç yönetimidir.

Neden Tasarım ?
Tasarım yeteneklerini geliştirerek firmanıza güç katın

‘Tasarım tüm insanlığın özünde tamamlayıcı bir felsefe ve geleceğimize katkıda bulunabilecek bir güçtür.’ [Can Yalman, Çanakkale Seramik]

Mekanik Tasarımda Projeler

En çok merak edilen noktalardan birisi mekanik tasarımda projeler konusudur. Mekanik tasarım teorik bilgi ile tasarım yeteneğinin bir araya gelmesiyle oluşur. Örneğin bir CNC tezgahının tasarımı, bir aracın tasarımı, bir elektrik motorunun tasarımı, bir asansör sisteminin tasarımı. Ürünlerin vazgeçilmez unsunu mekanik tasarımlarıdır. Kalite esaslı geliştirilen mekanik ürünler, gerekli testlerden sonra piyasaya sürüldüklerinde başarısız olma şansları yoktur.

3D Tasarım Sonrası 3D Baskı Hizmeti

Mekanik olarak tasarlanan ürünlerin ilk prototipleri 3d baskı teknolojileri ile elde edilebilmektedir. FDM, SLA, SLS ve diğer bir çok yöntem ile üretilebilen ilk prototipler, yüksek kalitede ve mukavemette üretilebilmektedir. Bu alanda bir çok 3d yazıcı markası ve flament üreticisi bulunmaktadır. Uzmanlık gerektiren bir iş olan 3d baskı hizmeti için bize ulaşın. Marsis İnovasyon bu alanda hizmet sağlayan bir firmadır. Tasarımlarınızın hızlı prototipini üretmek için size hizmet sağlamaktadır. Hizmetimiz hakkında daha detaylı bilgi için ‘3D Baskı Hizmeti‘ makalemizi okuyabilir ve bize ulaşabilirsiniz.

Plastik Parça Tasarımı ve Hesabı

Plastik parça tasarımı özellikle karmaşık yüzeylere sahip olduğu için zor ve ileri tasarım bilgisi gerektiren bir işlemdir. Yine bu işlem için yüzey modelleme teknikleri kullanılması gerekmektedir. Üretim için tasarım tekniği gereği üretim yöntemine göre tasarımın şekillendirilmesi, geometrilere, ölçülere ve kesitlere dikkat edilmesi gerekmektedir. 3D baskı, enjeksiyon kalıp veya talaşlı imalat yöntemi ile yada termoform yöntemi ile mi üretileceği karar verildikten sonra tasarım buna göre şekillendirilmelidir. Marsis İnovasyon ileri tasarım teknikleri ile plastik parça tasarımı hizmeti vermekte ve ürünlerinizin konsept tasarımlarının yanında 3d tasarımlarını da yapıp talebiniz halinde ilk prototipi 3D yazıcılar ile üretip size teslim etmektedir. Mekanik tasarım hizmeti için bizi arayın.

Mekanik Tasarım Hizmeti Alın

Marsis İnovasyon uzman ekibi ve teknik altyapısı ile ürün fikirlerinizin konsept tasarımı ve 3d modellerini, imalat ve montaj resimlerine kadar bütün tasarım süreçlerini yürütmektedir. Optimal, düşük üretim maliyetli ve çevreye doğaya en az zarar veren tasarım çözümleri sunup, ürünlerinizin pazarda yer almalarını sağlamaktadır. Özel makine tasarımından endüstriyel tasarımına kadar bir çok alanda hizmet sağlanmaktadır. Tübitak ve Kosgeb gibi Ar-Ge projeleriniz için tasarım hizmeti sağlanmaktadır. Hizmet almak için bize ulaşın. ,

ETİKETLER: tasarım, analiz, baskı
Ziyaretçi Yorumları (46)