Site Rengi

Manyetik Alanlar Beyninize ve Bedeninize Ne Yapar?

10.03.2020
754

Kaçan manyetik alan yok – onlar her yerdeler. Yeni başlayanlar için, Dünya’nın kendisi dev bir mıknatıs gibidir. Gezegenimizin çekirdeğindeki dönen bir sıvı demir topu, pusula iğnelerimizi hareket ettiren ve göç eden kuşların, yarasaların ve diğer hayvanların iç pusulalarını yönlendiren geniş manyetik alanı oluşturur. Bunun üzerine, her zaman çalışkan insanlar güç hatları, taşıma sistemleri, elektrikli ev aletleri ve tıbbi ekipmanlarla yapay manyetik alanlar ürettiler.

manyetik alanlar beynimize ve bedenimize ne yapar
manyetik alanlar beynimize ve bedenimize ne yapar

Bizi çevreleyen manyetik alanları göremeyebilir, duyamayabilir, hissedemeyebilir veya tadamayabiliriz, ancak bazıları vücudumuz ve beyinlerimiz üzerinde hala etki yapıp yapamayacaklarını merak edebilir. Söz konusu manyetik alanın gücü arttıkça, bu soru daha uygun hale gelir ve cevaplar daha fazla cezbedicidir.

Günlük Pozlama

Bir elektron veya proton gibi yüklü bir parçacık hareket ettiğinde manyetik bir alan ortaya çıkar. Evimizin duvarlarındaki karıştırıcılar, saç kurutma makineleri ve tellerden geçen elektrik akımları akan elektronlardan oluştuğundan, hepsi manyetik alanlar oluşturur. Bu kaynaklar sayesinde, ortalama bir kişi günlük olarak 0.1 mikrotesla güçlü manyetik alanlara maruz kalmaktadır. Karşılaştırıldığında, Dünya’nın her zaman maruz kaldığımız manyetik alanı (gezegenin yüzeyinde kaldığımız sürece) yaklaşık 500 kat daha güçlüdür. Bu, evinizin etrafında otururken veya ofiste bir gün geçirirken vücudunuza nüfuz eden manyetik kuvvetin kesinlikle önemsiz olduğu anlamına gelir.

Bilimsel bir araştırma zaman zaman yüksek voltajlı elektrik hatlarının yakınında yaşamak ve hastalık arasında bir bağlantı bulur. Çocukluktaki lösemi riskinin artması, en sık atıfta bulunulan potansiyel sağlık sonucudur, ancak riskin gerçek olup olmadığı tespit etmek zordur. Göze çarpan bir konu, bilim adamlarının elektrik hatlarının yanındaki evler için hala mikrotesla aralığında olan bu zayıf manyetik alanların insan vücudunu olumsuz etkileyebileceği mekanizmasını henüz anlamadı. 2010 yılında, Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu, elektrik hatlarının yakınında yaşamanın ölümcül kan kanseri riskini artırdığına dair kanıtların “maruz kalma kılavuzlarının temelini oluşturamayacak kadar zayıf” olduğu sonucuna varmıştır.

manyetik alan mri makinası
manyetik alan mri makinası

Eşik Nedir?

Bu arada, Utilities Eşik Girişimi Konsorsiyumu’ndaki (UTIC) bir bilim insanı ekibi, insan vücudunun manyetik bir alana fizyolojik bir tepki gösterdiği eşiği bulmak için meşgul. Londra, Ontario’daki Lawson Health Research Institute ve Western University’de bir tıbbi biyofizikçi olan Alexandre Legros ve bir UTIC bilim adamına göre, insanlarda bir yanıtı tetiklediği gösterilen en küçük manyetik alan yaklaşık 10.000 ila 20.000 mikrotesla arasındadır. Fakat en önemlisi, etkiyi üretmek için, alan Dünya’nın manyetik alanı gibi statik olamaz; bunun yerine, zaman içinde yön değiştirmesi gerekir. Bu güçlü, yönü değiştiren manyetik alanlar bir insana yöneldiğinde, küçük elektrik akımları vücuttan nabız atmaya başlar. Bu eşiğin üstünde, akımlar, retinadaki kademeli potansiyel nöronlar olarak bilinen süper duyarlı hücreleri uyarabilir ve etkilenen kişi karanlıkta bile beyaz bir ışık titremesi yanılsamasını verebilir; bu görsel belirtiler manyetofosfenler olarak bilinir.

10.000-mikrotesla eşiği, günlük yaşamda karşılaşılan herhangi bir manyetik alanın gücünün çok üzerindedir. Peki manyetofosfenler hangi durumlarda ortaya çıkabilir?

Tıbbi Mıknatıslar

“Magnetophosphenes’i algılayabileceğiniz tek bir durum var,” diyor Legros: “Bir MRI [manyetik rezonans görüntüleme] makinesindeyseniz ve başınızı hızlı hareket ettiriyorsanız.” Bir MRI tarayıcı aslında yaklaşık 3 tesla (veya 3 milyon mikrotesla) güçlü bir manyetik alan üreten büyük bir mıknatıstır – normalde maruz kaldığımız alanlardan milyonlarca kat daha büyük. Ancak statik bir manyetik alan olduğu için MRI tarayıcıları vücut üzerinde belirgin bir etki yapmaz. Ancak, tarayıcının içindeki hasta başını hızla ileri geri hareket ettirecek olsaydı bu durum değişecektir. “Hareket etmek, zamanla değişen bir alanı hızlı bir şekilde indükler, böylelikle beyninizin farklı yapılarında akımlar oluşturuyorsunuz” diyor Legros. Bu akımlar bulantıya, denge kaybına, ağzınızda metalik bir tada veya bazı durumlarda manyetofosfenlere yol açabilir.

Bir MRG’nin manyetik alanı ile eşit olarak, transkraniyal manyetik stimülasyon (TMS) olarak bilinen tıbbi bir prosedürle üretilmiş olandır. Ancak vücudun iç kısmının ayrıntılı resimlerini yapan MRG’den farklı olarak, TMS’nin amacı beyni uyarmaktır. Bu görev bir elektrik akımı gerektirir, bu yüzden TMS statik bir manyetik alan yerine manyetik bir darbeye dayanır. Bu nabız kafa derisine karşı yerleştirilen bir elektromanyetik bobin yoluyla verildiğinde, ortaya çıkan akım, depresyon gibi nörolojik hastalıkları tedavi etmek amacıyla beynin belirli bir bölümünü sarsar.

Dünya Dışı Manyetik Alanlar

MR ve TMS ile ilişkili manyetik alanlar, bir insanın gerçekçi bir şekilde maruz kalabileceği en güçlü alanlardır. Ohio State Üniversitesi’nde bir astrofizikçi olan Paul Sutter ve Columbus, Ohio’daki COSI Bilim Merkezi’nde baş bilim adamı olan Paul Sutter, yine de, gezegenin ötesinde bulunanlara kıyasla “komik bir şekilde cezalandırıcı” diyor. Aşırıda, Dünya’nın bin trilyon katından daha güçlü bir manyetik alana sahip nadir bir nötron yıldızı türü olan uygun bir magnetar yatıyor.

manyetik alanlar
manyetik alanlar

Herhangi bir insan bir magnetar’a yaklaşırsa, kendilerini çabucak korkunç sıkıntılarda bulurlardı. Sutter, “Güçlü manyetik alanlar şaşırtıcı şeyler yapmaya başlayabilir” diyor. Atomik seviyede, güçlü manyetik alan vücudunuzdaki tüm pozitif yükleri bir yöne, negatif yükleri ise diğer yöne doğru hareket ettirecektir; küresel atomlar elipslere doğru uzanır ve yakında ince kalemlere benzemeye başlarlar. Şekildeki bu ciddi değişiklik, temel kimyaya müdahale ederek, vücuttaki atomlar ve moleküller arasındaki normal kuvvetlerin ve etkileşimlerin bozulmasına neden olur. Sutter, “Fark edeceğiniz ilk şey, vücudunuz boyunca hareket eden elektrik yüklerine dayanan tüm sinir sisteminizdir,” diyor Sutter. “Ve sonra temelde çözülüyorsun.”

Sutter, Dünya çapında birkaç yüz ışık yılı yarıçapı olarak tanımladığı yerel mahallemizin araştırıldığını ve manyetarsız olduğunu belgelediğini garanti ediyor. Bu egzotik nesnelerin hiçbiri bize yaklaşmıyor ve yakınlardaki devasa yıldızların hiçbiri öldüklerinde manyetarlara dönüşmeyecek gibi görünüyor. En yakın manyetar on binlerce ışıkyılı uzaklıkta güvenli bir mesafedir. Böylece, en azından şimdilik, dinlenebiliyoruz ve gezegenimizin kendi yetersiz manyetik alanında rahat edebiliyoruz.

Manyetik Analiz Simülasyonları

Marsis İnovasyon, Ansys (fea analizi)ürünleri olan Maxwell ve diğer ürünlerle manyetik alan simülasyonları hizmeti vermektedir. Dünyanın lider nümerik analiz yazılımı Ansys ürünleri ile elektromanyetik analiz hizmeti alabilirsiniz. Ansys ürünleri hakkında detaylı bilgi için ‘Ansys Nedir?‘ makalemizi okuyabilirsiniz. Ayrıca Ansys programı satın almak ve teknik özelliklerini incelemek için ‘Analiz Ansys‘ web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. ,

ETİKETLER: elektromanyetik, fea, ANSYS
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.