Site Rengi

KOSGEB’den MÜJDE; ALACAKLAR YAPILANDIRILIYOR

02.12.2020
454
kosgeb yapilandirma

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 34 milyon liralık KOSGEB alacağının yeniden yapılandırıldığını açıkladı. KOSGEB yapılandırma ve detayları için makalemizi okuyun. Ayrıca kurumun hangi işlere destek verdiğini merak edenler ‘KOSGEB Hangi İşlere Destek Veriyor?‘ makalesini mutlaka okusun.

KOSGEB Yapılandırma 31 Ağustos 2020 Tarihinden Önceki Borçları Kapsıyor

Bakan Varank, borç yapılandırması ve istihdam teşvikine ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaştığını belirtti. 31 Ağustos 2020 tarihinden önce KOSGEB’in kullandırdığı desteklerle, kredi faiz desteklerinden ödenmemiş olan tutarlar ve aidatlarının bu kanunun kapsamına girdiğini ve böylece toplamda 34 milyon liralık alacağının yeniden yapılandırıldığını söyledi. Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması ile ilgili merak ettikleriniz için bize ulaşın.

Güçlü KOBİ’ler İçin Destek Programı

Konuşmasının devamında ilgili değerlendirmelerde de bulunan Varank; güçlü KOBİ’ler yaratmak için desteklerin artacağını, destek programlarının tüm süreçlerini dijital ortama taşındığını ve kurum vasıtasıyla yılbaşından bu zamana kadar 60 bin işletmeye 1,2 milyar TL kaynak aktardıklarını söyledi. Kurumun destekleri için KOSGEB Danışmanlığı makalemize göz atın.

Varank; ‘‘KOBİ Finansman Destek Programları kapsamında toplamda 15 bin 884 işletmeye 1,2 milyar TL kredi kullandırdık. KOBİ TEKNOYATIRIM ve Stratejik Ürün Programları kapsamında 173 milyon TL destek ödemesi yaptık. KOBİGEL programıyla ‘İmalat Sanayinde Dijitalleşme’ çağrısına çıkarak bin 207 başvuru aldık. Projeleri kabul edilen KOBİ’lere işletme başına 1 milyon TL’ye kadar destek sağlayacağız. ’dedi. KOSGEB yapılandırma ile firmaların ödemelerinde rahatlık sağlanması hedefleniyor.

KOBİ’lere Acil Destek Kredisi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank; ‘‘Doğal afetlerden zarar gören işletmelerimiz için Acil Destek Kredi programları uyguluyoruz.  Bu sene Elâzığ, Malatya, Samsun Terme ve Salıpazarı, Tokat, İstanbul Esenyurt, Rize Çayeli ve Giresun’da meydana gelen doğal afetlerden etkilenen KOBİ’lerimizi yalnız bırakmadık. Bu kapsamda 8 bin 200 işletmemiz 778 milyon TL’lik Acil Destek Kredisi kullandı. İzmir’de depremden etkilenen KOBİ’lerimizi de yalnız bırakmayacağız. KOSGEB aracılığıyla 14 bin 963 girişimcimiz kendi işlerini kurarak, 416 milyon TL’lik destekten faydalandı. ’dedi. Ar-Ge İnovasyon gibi bir çok projeye destek veren kurum, ayrıca acil destek kredisi de sağladı.

Kosgeb Yapılandırma: Kamu Zararı Tespiti

Bakanlıkla birlikte bağlı ve ilgili kuruluşların Sayıştay raporlarına da değinen Varank, “Bu raporlarda herhangi bir kamu zararı tespiti bulunmamakta. Uygulamaya dönük aksaklıkların bir kısmını zaten düzelttik, diğerleri için de çalışıyoruz. KOSGEB ve TÜBA’nın 2019 Yılı Sayıştay Denetim Raporlarında herhangi bir bulgu bulunmuyor. Türk Patent ve Marka Kurumu ile Türkiye Uzay Ajansı, 2019 yılı Sayıştay Denetimi kapsamına alınmadığından bu sene rapor düzenlenmedi. Bakanlığımız, bağlı, ilgili ve koordine ettiğimiz kuruluşlarla ilgili Sayıştay raporlarındaki hususları yakından takip ediyoruz.” dedi. KOSGEB yapılandırma ve süreçleri için yakın zamanda bilgiler paylaşılacak. Destekler 2021 yılında da artarak devam edecektir. 2021 destekleri için bize ulaşın.

Marsis İnovasyon Profesyonel KOSGEB Danışmanlığı

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın sayılı teknoparklarından birisi olması hedeflenen Teknopark İstanbul’da çalışmalarını sürdüren Marsis İnovasyon Ar-Ge proje süreçlerinin tamamında yanınızda. Proje yazımından takibine kadar bütün süreçlerde KOSGEB yapılandırma, danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Ayrıca ürün geliştirme süreçlerinizde teknik olarak hizmet sağlamaktadır. Ürün ve hizmetlerimiz için bize ulaşın.

MARSİS ile İleşitim Kurun !

    Ziyaretçi Yorumları

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.