Site Rengi

E-Tebligat KOSGEB Tarafından Zorunlu Oluyor

27.01.2021
401

KOSGEB, yani Küçük ve Orta İşletmeleri Geliştirme Başkanlığı, tarafından duyurulan açıklamada artık KOBİ’ler KOSGEB sistemine girebilmeleri için E-Tebligat adresi almaları gerekmektedir. Son tarih ise 01.02.2021’dir. Bu tarihten sonra E-Tebligat adresi olmayan firmalar online işlemler sistemine giriş yapamayacaklardır.

KOSGEB, bilgi güvenliğini sağlamak, kişisel verileri korumak ve tebligat sürelerini hızlandırmak için KOBİ’lere yönelik tebligatlar artık PTT Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) üzerinden yapacak.

Mevzuat gereği KOBİ’lerin UETS adreslerinin online işlemler veri tabanına kayıtlı olması gerekiyor. Bu süreçte KOSGEB tarafından yapılan açıklamada destek süreçlerine ilişkin başvuru formları revize edilirken tüm KOBİ’lerin 15 haneli e-Tebligat adreslerini almaları ve sisteme girmeleri gerekmektedir. Kayıt yaptırmayan kuruluşlar online işlemler sistemine giriş yapamayacaklardır. Bu sayede haftalarca süren tebligat işlemleri hızlanmış ve etkin zaman kullanımı sağlanmış olacaktır.

Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) Nedir?

7201 sayılı Tebligat Kanunu’nun değiştirilen 7/a maddesi ve 06.12.2018 tarihinde yayınlanan 30617 sayılı Elektronik Tebligat Yönetmeliği uyarınca yapılan elektronik tebligat süreçlerini yürütmek üzere PTT A.Ş. tarafından kurulan, işletilen ve güvenliği sağlanan Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) olarak adlandırılıyor. UETS, bilgi güvenliğini ve kişisel verilerin korunmasını sağlayan, hizmet kalitesini arttıran, belgenin içeriğinin başkaları tarafından değiştirilemeyeceğini garanti eden, güvenilir bir platformdur. Bu sayede fiziki ortamda haftalarca süren tebligat işlemleri artık çok hızlı bir şekilde sağlanmaktadır.

UETS ile zaman kazancı, kağıt arşiv kazancı, maliyet kazancı, resmi ve ticari işlemlerin hızlı yapılması, ticari faaliyetlerin yürütülmesi ve en önemlisi ise çevrenin korunması için önemlidir.

UETS Başvurusu Nasıl Yapılır

Başvurular iki kanal üzerinden yapılabilmektedir. Birincisi online başvurular ikincisi ise PTT merkezlerinden başvurulardır. Online başvuru için https://www.etebligat.gov.tr/ adresini ziyaret ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. E- İmzanız ile onaylayarak artık işlemlerinizi tamamlanış olursunuz.

KOSGEB UETS, E-Tebligat
PTT UETS

KOSGEB Online İşlemlere UETS Kaydı

PTT sayfasından UETS adresinizi aldıktan ve onayladıktan sonra KOSGEB online işlemlere giriş yaptıktan sonra, E-Devlet sisteminden bağlantı yapılır. Sonrasında KOBİ bilgi güncelleme işleminden yetkili kişi seçilerek güncelle denildiği zaman otomatik olarak UETS sisteminden adres çekilecek ve işleminiz tamamlanacaktır. Bu arada KEP adresi girmeyenler de sisteme KEP adreslerini girmeleri önemlidir.

KOSGEB Süreçleri İçin Danışmanlık Hizmeti

Marsis İnovasyon uzman ekibi ve teknik altyapısı ile KOSGEB süreçleri için danışmanlık hizmeti ve proje danışmanlığı hizmeti sağlamaktadır. Hizmet almak için bizi arayın.

MARSİS ile İleşitim Kurun !

    Ziyaretçi Yorumları

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.