Site Rengi

KOSGEB Destekleri

25.06.2020
115

Küçük ve Orta İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, KOSGEB, firmaların ekonomideki etkinliklerini ve rolünü arttırarak rekabet güçlerini arttırayı amaçlamaktadır. Ayrıca sanayiye entegrasyonları, Ar-Ge yeteneklerinin arttırılması ve kurumsallaşmalarına yönelik destekler sağlamaktadır. Başkanlık, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bir kuruluşudur ve 20 Nisan 1990 tarihli ve 3624 sayısılı yasa ile kurulmuştur. Bugüne kadar bir çok firmaya destek sağlamıştır. Girişimcilik, Ar-Ge, Dijitalleşme, yatırım altyapısı kurma ve genel desteklerle KOBİ’lerin büyümeleri yönünde destekler sağlayan KOSGEB, yüksek teknoloji üretmek isteyen firmalara yönelik büyük destekler sağlamaktadır. Bu vizyonu özellikle milli teknoloji hamlesi açısından son derece önemlidir. Bu kalale kosgeb hangi alanlarda destek veriyor, KOSGEB hangi işleri destekliyor ve teşvik veriyor konularında bilgi vermek için hazırlanmıştır. KOSGEB destekleri 2020 konusunda MARSİS İnovsayon, uzman ekibi ile danışmanlık sağlamaktadır. Hizmet almak için bize ulaşın.

kosgeb destekleri danismanligi, kosgeb hangi işleri destekliyor
KOSGEB Destekleri Danışmanlığı

KOSGEB Hangi İşleri Destekliyor

Kurum özellikle son yıllarda teknoloji üreten firmaları desteklese de bir çok alanda firmalara destek sağlamaktadır. Örneğin temel eczacılık ürünleri, ilaçlar, bilgisayarlar imalatı, elektronik komponent üretimi, ulaşım araçları imalatı, programcılık ve yayıncılık, kimyasal ürünler, kompozit malzemeler, özel makine imalatı, robot imalatı, teçhizat imalatı ve bir çok sektöre yönelik ürünler desteklenmektedir. Burada yayınlanmış olan öncelikli alan teknoloji alanları listesinden Nace kodları ile araştırma yapılabilir. Firmanızın faaliyetlerine göre KOSGEB’den destek alabilirsiniz. NACE kodlarını teknoloji seviyesine göre Yüksek Teknoloji, Orta-Yüksek Teknoloji, Düşük Teknoloji olarak sınıflamaktadır. Özellikle girişici olancak kişiler için bu teknoloji seviyeleri çok önemlidir. KOSGEB hangi işleri destekliyor ve ne kadar destek sağlıyor gibi sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Destekleri Alanları

Kurumdan destek almak isteyenlerin ilk olarak hangi alanda destek almak istediği, bu desteğin sınıfı ve beklentilerini iyi belirlemesi gerekmektedir. Bu kapsamda kurum bir çok proje ve destek önerisi sunmaktadır. Başlıca destekler;

  1. Girişimcilik destekleri
  2. Ar-Ge, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri
  3. İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri
  4. KOBİ Finansman Destekleri
  5. Laboratuvar Destekleri
  6. İŞGEM / TEKMER Destekleri

Girişimcilik destekleri iki farklı proje tipinde olmaktadır. Geleneksel girişimci ve ileri girişimcilik destek programı. Girişimci olmak isteyenlerin ilk adımı Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlamaları gerekmektedir. Artık bu eğitimler online olarak da verilmektedir.

Firmaların sürdürülebilir büyümeleri için Ar-Ge ve İnovasyon iki önemli anahtar kelimedir. KOSGEB destekleri bu alanda firmaların yeteneklerini arttırmaları, yenilikçi ürün geliştirimeleri için destek sağlamaktadır. Ürün geliştirme hakkında merak ettiğiniz bilgilere ‘Ürün Geliştirme‘ makalesini okuyarak ulaşabilirsiniz. Bu kapsamda Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı, Endüstriyel Uygulama Destek Programı, KOBİ Teknoyatırım- KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı ve Stratejik Ürün Destek Programı gibi bir çok aktif destek programı bulunmaktadır.

İşletmelerin kurulum sonrası geliştirilmeleri için de KOSGEB büyük destekler sağlamaktadır. Bunlar; İşletme Geliştirme Destek Programı, İş Birliği Destek Programı, KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı, Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı, Yurt Dışı Pazar Destek Programı, Tematik Proje Destek Programı ve Genel Destek programı olmak üzer büyük destekler verilmektedir.

Yine KOBİ’lerin büyümeleri ve nakdi ihtiyaçları için KOBİ Finansman Destek Programı, Gelişen İşletmeler Pazar KOBİ Destek Programı gibi destekleri bulunmaktadır. Bünyesinde bulundurduğu laboratuvarlar ile de test ve analiz hizmeti sağlamaktadır. KOSGEB destekleri hakkında daha detaylı bilgi için kurumun web sitesi olan https://www.kosgeb.gov.tr/ ziyaret edebilirsiniz.

KOSGEB Destekleri 2020

Kurum desteklerini 2020 yılında da devam ettirmektedir. Firmaların Ar-Ge ile yeni ürün geliştirmeleri, firmalarını geliştirmeleri, yurt dışı pazara açılmaları ve tanıtım pazarlama alınanda destekler vermeye devam etmektedir. Yine geleneksel girişimcilere ve ileri girişimcilere yönelik desteklerini devam ettirmektedir. Kosgeb destekleri 2020 yılında da artarak devam etmektedir.

KOSGEB Desteklerinden Nasıl Yararlanırım?

KOSGEB Destekleri ve teşviklerinden yararlanmak için doğrudan kendiniz sistem üzerinden proje yazarak gerekli mali ve teknik dökümanlar ile başvuru yapabilirsiniz. Yada danışmanlık firmaları ile çalışarak vekalet yoluyla proje başvurunuzu yaptırabilir ve iş gücü hizmeti bu alanda satın alabilirsiniz. MARSİS İnovsayon olarak firmanızın KOSGEB süreçlerinin yürütülmesi, proje desteklerinden yararlandırılması ve AR-Ge danışmanlığı hizmeti sağlamaktadır. Hizmetlerimizden yararlanmak için bize ulaşın. ,

MARSİS ile İleşitim Kurun !

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.