Site Rengi

KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı

02.09.2020
1.364
kosgeb ar ge inovasyon destek programi, KOSGEB Ar-Ge İnovasyon Proje Örnekleri
KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı

KOSGEB Ar-GE İnovasyon Destek Programı, destek unsurları, danışmanlık hizmeti, başvuru, proje örnekleri ve diğer bilgiler için bu makaleyi hazırladık. KOSGEB, yani Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, tarafından KOBİ’lerin Ar-Ge çalışmalarını desteklemek üzere KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı ve çalışmaları başlatmıştır.  Bu program ile desteklenecek projelerle bilim ve teknolojiye dayalı yeni bir fikir ve buluşlara sahip KOBİ’ler ile girişimcilerin yeni ürün, yeni süreç, bilgi ve/veya hizmet üretmeleri sağlanacaktır. Bu makale çalışmasında Ar-Ge İnovasyon, KOSGEB Ar-Ge İnovasyon Proje Örnekleri, KOSGEB Ar-Ge İnovasyon Başvuru Formu Word, KOSGEB Ar-Ge İnovasyon Mevzuat, KOSGEB Ar-Ge İnovasyon Proje Hazırlama Kılavuzu ve KOSGEB Ar-GE İnovasyon Kayıt işlemleri hakkında bahsedileceği gibi destek miktarı ve ödemeler hakkında detaylı bilgi verilecektir.

Araştırma ve Geliştirme Nedir?

Ar-Ge nedir? sorusuna bir çok cevap verilmiştir. TGB kanuna göre Ar-Ge: ‘kültür, insan ve toplumun bilgisinden oluşan bilgi dağarcığının arttırılması ve bunun yazılım dahil yeni süreç, sistem ve uygulamalar tasarlamak üzere kullanılması için sistematik temelde yürütülen yaratıcı çalışmalar’ olarak tanımlamaktadır. Aslında bilimsel çalışma ile elde edinilen temel bilginin teknoloji halini alması da bu sürecin bir parçasıdır. Ar-Ge firmalar için risktir ve her çalışma başarılı olarak sonuçlanmamaktadır.

Programın Amacı

KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı, KOSGEB tarafından uygulamaya konan bir programdır. KOSGEB ve Destekleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz ‘KOSGEB Destekleri‘ makalemizi okuyabilirsiniz. Ürün Geliştirme, yani Ür-GE, fikirden ticarileşmeye giden çoklu disiplin bir süreçtir. Bu süreçte fikir, fikrin detaylı incelenmesi, geliştirme, test, doğrulama, gerçek çalışma koşullarında test ve ürünün ticarileşmesi aşamaları bulunmaktadır. Her ürün firma ve girişimci için bir risktir. Yani büyük yatırımlar yapıp başarısızlık olabiliyor. Burada ülkemizin KOBİ’lere destek olmak üzere Ar-Ge İnovasyon destek programı başlatılmıştır. Firmaların yeni ürün geliştirme süreçlerinde Ar-Ge yükünü almak üzere personel maliyetlerinden, makine, teçhizat, yazılım, yayın ve diğer birçok bütçe kalemi konusunda destekler vererek firmaya destek olmaktadır. Ürün Geliştirme, süreçleri ve yöntemleri hakkında detaylı bilgi için ‘Ürün Geliştirme‘ makalemizi okuyabilir ve mükemmel bilgiler edinebilirsiniz.

KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı ile Desteklenecek Proje Giderleri

KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı kapsamında bir çok bütçe kalemi desteklenmektedir. Destek oranı %75, toplam destek tutarı geri ödemeli ve geri ödemesiz toplam 750.000TL’dir. Bu proje kapsamında girişimciler ve ayrıca firmalar da başvurabildiği için bütçe kalemlerini genel olarak yazacak olursak;

 1. Kira Desteği
 2. Makine-Teçhizat, Donanım, Hammadde, Yazılım ve Hizmet Alımı Giderleri Desteği
 3. Personel Gideri Desteği
 4. Başlangıç Sermayesi Desteği
 5. Proje Danışmanlık Desteği
 6. Eğitim Desteği
 7. Sınai ve Fikri Mülkiyet Hakları Desteği
 8. Proje Tanıtım Desteği
 9. Yurt içi ve Yurtdışı Kongre/Konferans/Fuar Ziyareti /Teknolojik İşbirliği Ziyareti Desteği
 10. Test, Analiz ve Belgelendirme Desteği

KOSGEB Ar-Ge İnovasyon Proje Örnekleri ve Öneriler

KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı kapsamında firmalara büyük destek sağlanmaktadır. Fakat KOSGEB bu noktada bazı önemli noktalar üzerinde durmaktadır. Ürün fikrinin firmanızda yeni olup olmadığı, teknoloji düzeyi, ticarileşme potansiyeli, ihracat oranı, pazar miktarı ve firmanın altyapısı bunu etkilemektedir. KOSGEB Ar-Ge inovasyon proje örnekleri olarak ise firmanıza bulunmayan yeni bir ürün, ithal ikamesi olabilecek bir ürün veya üretim sürecinize katacağınız yeni bir yapı, dijital dünya ile birleştiren verimliliği arttıran bir yapı buna örnek olabilir. Ar-Ge desteklerinin yanında firmalara KOBİ Gelişim destek programı adı verilen KOBİGEL ile de destek sağlanmaktadır. Destek programı hakkında bilgi almak için ‘KOBİGEL‘ makalemizi okuyabilirsiniz.

KOSGEB Ar-Ge İnovasyon Mevzuat ve Proje Hazırlama Klavuzu

Bütün projelerde olduğu gibi KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı kapsamında da mevzuat ve proje hazırlama kılavuzu kurum tarafından yayınlanmaktadır. KOSGEB Ar-Ge İnovasyon Mevzuat bilgilerine ulaşmak için ‘KOSGEB‘ web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Aynı şekilde hazırlama kılavuzuna da bu siteden ulaşabilirsiniz. Yada bu alanda profesyonel bir çözüm ortağı arıyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Ar-Ge İnovasyon Başvuru Formu Word ve Kayıt

Ar-Ge destek programı için bir başvuru formu bulunmaktadır. Bu formlar ile proje değerlendirme ve ilgili kuruma bildirme için çok önemlidir. KOSGEB Ar-GE İnovasyon Başvuru Formu Word formatı ve PDF formatını ilgili kurumun web sitesinden bulabilirsiniz. Bir önceki paragrafta verilen web sitesi üzerinden formlara ve kayıt işlemleri için online işlemlere ulaşabilirsiniz. Kurum, E-Devlet şifresi ile girebileceğiniz bir başvuru kayıt sistemi kullanmaktadır. Yada KOSGEB Danışmanlarınıza noterden yetki vererek işlemlerin yürütülmesini sağlayabilirsiniz.

Destek, Teşvik ve Hibeler İçin Profesyonel Çözüm Ortağınız; MARSİS

Marsis İnovasyon, uzman ekibi ve teknik altyapısı ile firmanızın Ar-Ge İnovasyon projelerine danışmanlık yapmakta ve yazım hizmeti sağlamaktadır. Akademik bakış açısı ile ürün fikirlerinizi proje diline aktarma ve bütçe kalemlerinin oluşturulması konularında profesyonel hizmet sağlamaktadır. Hizmetlerimiz için bize ulaşın. ,

MARSİS ile İleşitim Kurun !

  Ziyaretçi Yorumları (4)
  1. Neslihan dedi ki:

   Çok bilgilendirici ve aydınlatıcı bir içerik olmuş.Teşekkürler.