Site Rengi

Kobigel 2021: İmalat Sanayisinde Dijitalleşme

05.08.2020
1.421
kobigel 2021 imalat sanayisi dijitallesme
KOBİGEL 2021: İmalat Sanayisinde Dijitalleşme Çağrısı

KOBİGEL 2021 başvuru, proje yazma ve danışmanlık firmamızca sağlanmaktadır. Küçük ve Orta Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani KOSGEB, 2021 yılında da ülkemizde faaliyet gösteren firmaların %90’ının oluşturan KOBİ’lere yönelik dijitalleşme çağrısına çıktı. KOBİGEL olarak bilinin destek türü yani KOBİ Gelişim Destek Programı, 2021 yılında da firmalara dijitalleşme için 1 milyon tutarında destek verecek. Makalemizde Kobigel 2021, Kosgeb Kobigel Danışmanlık ve diğer bilgiler verilecektir. Ayrıca KOSGEB destekleri hakkında bilgi almak için ‘KOSGEB Destekleri‘ makalemizi okuyabilirsiniz.

KOBİ’lerin Dijitalleşmesi Çağın Bir Gereğidir

Dijitalleşen çağda, firmaların bu değişimi yakalaması elzem bir konudur. Gerek üretim hattının dijitalleşmesi, gerek yönetimsel anlamda dijitalleşme, büyük veri, nesnelerin interneti, akıllı sensör teknolojileri, siber güvenlik, arttırılmış sanal gerçeklik ve akıllı, esnek imalat sistemleri gibi bir çok alanda adımların atılması gerekmektedir. Firmaların bu alanda atacağı adımlar büyümeleri ve gelişmeleri, sürdürülebilir olmaları açısından son derece önemlidir.

KOBİGEL 2021 Çağrısının Amacı

Hızlı ve sürdürülebilir bir ekonomik büyüme bütün ülkelerin amacıdır. Bu amaçla modern imalat ve bilişim teknolojilerinin katkısı ile verimlilik esaslı ve yüksek katma değer odaklı imalat yapısının oluşturulması son derece önemlidir. Firmaların bu alanda adım atması çok önemli ve hızla bu sürecin yönetilmesi gerekmektedir. KOSGEB Kobigel 2021 bu alanda son yıllarda destekler vermekte ve firmaların dijitalleşmelerine destek sağlamaktadır.

2021 KOBİGEL çağrısınının amacı bu açıklamalar ile yerli ve yetkin teknoloji geliştirici KOBİ enjenterini genişletmek, imalat sanayi KOBİ’lerinin, yerli teknoloji geliştiricilerle işbirliği öncelikli olmak üzere dijitalleşmiş iş süerci sayısını arttırmaktır.

İmalat Sanayi Sektöründe Faaliyet Gösteren KOBİ’lerin Üretim ve İlişkili İş Süreçlerinde Dijital Teknolojilerinden Yararlanma Düzeyinin Arttırılması

Bu çağrı kapsamında KOBİ’lerin gelişimlerini desteklemek üzere aşağıda verilen 8 ana başlıkta konu başlıkları verilmiştir. Proje sunulabilecek konu başlıkları;

 1. Büyük verilerin analitik yöntemlerle işlenmesi ve imalat sanayinde kullanımı
 2. İmalat sanayinde nesnelerin interneti
 3. İmalat sanayinde endüstriyel robot teknolojileri
 4. İmalat sanayinde akıllı sensör teknolojileri
 5. Yapay zekaya dayalı siber fiziksel akıllı fabrika sistem ve bileşenleri
 6. İmalat sanayinde siber güvenlik
 7. İmalat sanayinde akıllı ve esnek otomasyon sistemleri
 8. İmalat sanayinde arttırılmış gerçeklik / sanay gerçeklik teknolojileri

Burada diğer bir önemli konu ise teknoloji geliştirici KOBİ’lerin, proje konusu ürü / yazılımı kendi iş süreçlerine adapte etmek isteyen bir işletmenin satın alma niyet beyanı ile başvuru yapmaları zorunludur. Ayrıca imalatçı KOBİ’lerin edinecekleri teknolojilerin yerli firmalardan karşılanma oranının yüksek olması durumunda, proje başvurularının değerlendirilmesinde bu durum olumlu yönde dikkate alınacaktır.

Kobigel 2021 Çağrı Detayları

KOSGEB veritabanına kayıtlı ve aktif olan firmalar Kobigel 2021 gibi çağrılara başvuru yapabilirler. Destek oranı %60’dır. Bu oran üzerinden desteğin %30’u geri ödemesiz destek, %70’i ise teminat karşılığı geri ödemeli destek olarak ödenir. Toplam proje bütçesi 1.000.000TL’dir. 300 bin TL’si geri ödemeli, 700 bin TL’si ise geri ödemeli kapsamındadır.

Hazırlanacak proje başvurularında desteklenecek proje giderleri Proje Teklif Çağrısında belirlenecek ve belirlenen esaslar dahilinde desteklenecek proje giderlerine KOSGEB Kobigel 2021 kurulu tarafından karar verilecektir. Fakat kesinlikle desteklenmeyecek gider türleride bulunmaktadır. Bunlar; gayrimenkul alımı, bina inşaat, tefrişat, taşıt aracı alım ve kiralama, proje ile ilişkilendirilmemiş personel giderleri ve diğer maliyetler ile vergi stopaj, resim ve harçlar, sosyal güvenlik primi ödemeleri yapılamaz.

Kobigel 2021 Son Başvuru Tarihi

Proje teklif çağrılarına başvuru sistemi üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Son başvuru tarihi 17 Mayıs 2021 günü saat 23:59’da sistem kapatılacaktır. Son başvuru tarihi ve saatinden önce başvuru sahibi tarafından onaylanmayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Destek hakkında daha detaylı bilgiye linkinden ulaşabilirsiniz.

KOBİGEL Ne zaman Açıklanacak

KOBİGEL projelerinin sunumu yapıldıktan sonra ilk olarak ön kontrol sürecinden geçmektedir. Bu süreçte KOSGEB uzmanları projeyi değerlendirerek eksikliklerini bildirmektedir. Sonrasında 5 günlük bir düzeltme verilmektedir. Bu süreçte firma bu düzenlemeleri yaparak gerekli işlemleri yapmaktadır. Sonrasında KOSGEB Kobigel 2021 son kontrolleri yaparak kurul değerlendirilmesine almaktadır. Kurul sonrası kabul edilen projeler duyurulmaktadır. Sonrasında itiraz için süre verilmektedir. Örneğin 2021 için 17 Temmuz beklenen açıklanma zamanıdır.

Kobigel Danışmanlık Hizmeti

Marsis İnovasyon, uzman ekibi ve altyapısı ile KOSGEB ve TÜBİTAK gibi kurumların destek süreçleri konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir. Proje yazımı, eğtimi, maliyetlendirme ve bütün aşamalarda destek vererek firmanızın destek alması için profesyonel çözüm ortaklığı yapılmaktadır. Kobigel 2021 Proje danışmanlığı hizmeti almak için bize ulaşın. ,

MARSİS ile İleşitim Kurun !

  Ziyaretçi Yorumları (4)
  1. Burak dedi ki:

   gerçekten danışmanlık ve proje konusunda daha iyisini görmedim. AR-GE – Proje Yöneticisi Selçuk Bey ve Kurucu Sn. Dr. Selim Bey’ e ilgi ve alakası için sonsuz teşekkür ederim.