Site Rengi

Jeneratör Yorulma Analizi için Gerinim Ölçer Yerleşimi

10.03.2020
924

Elektrifikasyon eğilimi toplumu daha elektrikli uçaklara, araçlara ve endüstriyel ürünlere doğru kaydırdıkça, insanların daha güvenilir enerji üretim seçeneklerine ihtiyacı olacaktır. Sonuç olarak, mühendislerin jeneratör setlerinin (jeneratör gruplarının) yıllarca – hatta on yıllarca – az bakımla sürmesini sağlamak için doğru bir yorulma analizi yapmaları gerekir. Jenaratör yorulma analizi için gerinim ölçer (strain gauge) yerleşimi için makale hazırlanmıştır. Ansys ürünleri ile yorulma analizlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ansys hakkında mükemmel bilgilere ‘Ansys Nedir?‘ makalesinden ulaşabilirsiniz.

jenerator yorulma analizi 1
jenerator yorulma analizi 1

Kızak olarak da bilinen bir jeneratörü taşıyan çerçeve tipik olarak ilk gidilecek şeylerden biridir. Kızak jeneratörün ağırlığını taşımak ve motor titreşimlerinden kurtulmak zorunda olduğu için bu çok şaşırtıcı değil.

Sonuç olarak, bir jeneratörün kızağının ömrünü tahmin etmek, jeneratörün ömrünü tahmin etmenin en iyi yollarından biridir. Bununla birlikte, bir yorulma analizi için yeterince doğru olan kızağın gerilme geçmişini elde etmek zor olabilir.

Bu sorunu çözmek için Cummins mühendisleri, Ansys Mechanical’daki yapısal analiz araçlarıyla Wolf Star Technologies’in True-Load strain korelasyon modellerini kullandılar. Jeneratör yorulma analizi çok disiplinli bir çalışma gerektiren zorlu bir süreçtir.

Cummins Bir Jeneratörün Yorulma Analizi Yapmak için Doğru Gerinim Geçmişine İhtiyaç Duyuyor

Yorgunluk tahminleri bir log-log ölçeğinde olduğundan, gerinim geçmişindeki% 15 ila% 20’lik bir hata, jeneratörün kızağının kullanım ömrü modelinde% 200’lük bir hataya dönüşebilir.

Bu, Cummins’in deneysel bir anket ve ivmeölçer kullanarak gerginliği tahmin etmek için önceki yönteminin yorulma tahmini uygulamaları için yeterince doğru olmadığı anlamına gelir.

Bununla birlikte True-Load, fiziksel varlıklara gerinim ölçerlerin optimum yerleşimini belirlemek için Mechanical’dan sonlu eleman analizi (FEA) modellerini kullanabilir. Daha sonra varlığın yüklemesini geri hesaplayabilir.

Cummins bu yöntemi kullanarak True-Load’u Ansys SpaceClaim Direct Modeler ve Mechanical’a entegre ederek gerilme geçmişi tahminlerinin doğruluğunu ve hızını geliştirmeyi başardı.

jenerator sasi gerilme analizi
jenerator sasi gerilme analizi

Cummins Jeneratör Yorulma Analizi Yapmak İçin En Uygun Gerinim Ölçer Konumlarını Nasıl Tahmin Etti?

İlk adım, kızak geometrisini ortadan kaldırmak için SpaceClaim’i kullanmaktı. Bu işlem, ağ içindeki elemanları gereksiz yere arttıracak boşlukları ve yüzleri kaldırdı.

Daha sonra, jeneratörün kızağı üzerinde modal bir analiz yapmak için Mekanik kullanıldı.

Kızağın kalıcı analizinde 24 ilgi alanı bulundu. Bu modlar, gerinim ölçerlerin yerleştirileceği en iyi yerleri belirlemek için True-Load’a girilmiştir.

Göstergeler bu en uygun yerlere kurulduktan sonra Cummins, yorulma analizi yapacak kadar güvenilir gerilim / gerinim verileri elde edebilir. Bu yorulma analizi, elektrifikasyon eğiliminin güvenilir enerji üretimi ile devam etmesini sağlayacaktır. Nasıl yapıldığını öğrenmek için şunu okuyun: Gerginliği Tahmin Etmek İçin Daha Az Ağrı. Jeneratör yorulma analizi, şasi ve gövdesinin yorulma analizi için bize ulaşın.

jenerator sasi gerilme analizi 1
jenerator sasi gerilme analizi 1

Marsis İnovasyon’dan Yorulma Analizi ve Gerinim Ölçer Hizmeti Alın

Marsis İnovasyon, uzman ekibi ve teknik altyapısı ile ürünlerinizin yorulma analizini, ayrıca gerinim ölçer (strain gauge) ile birim yerdeğiştirmelerini ölçüp yorulma ömürlerini tahmin etmektedir. Ürün ve hizmetlerinizden yararlanmak için bize ulaşın. Ansys satın almak ve bilgi için ‘Analiz Ansys‘ web sitemizi ziyaret edin. ,

ETİKETLER: analiz, fea, ANSYS
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.