Site Rengi

İ.Mak Redüktör ve Varyatör

24.06.2020
965

Farklı enerji kaynaklarının dönüştürülmesi ile ortaya çıkan hareketi ve mekanik gücü aktarmak için kullanılan yapılar redüktörlerdir. Yani redüktörler güç ve hareket ileten makine elemanlarıdır. Kullanımları ise 3000 yıl öncesine dayanmaktadır. Her geçen gün farklı teknolojilerle donatılmış yeni tip redüktörler Ar-Ge çalışmaları ile geliştirilmektedir. Günümüzde endüstriyel ürünlerin vazgeçilmez bileşeni olan redüktörler ve sektörün enleri arasında yer alan İ.Mak Redüktör ve Varyatör hakkında bu makalede bilgi verilecektir. İ.Mak firması ürünleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için www.imakreduktor.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

imak redüktör
İ.Mak Redüktör

İ.Mak’ın Tarihi

Gelişmekte olan ülkelerde firmalar zorlu şartlarda ve yüksek girişim yetekleri ile kurulurlar. Fakat kurulan firmaların çoğu 1. yıl sonunda, çoğunluğu da 5. yıl sonunda başarısız bir girişim olarak tarihte yerini alırlar. Fakat bazı firmalar ise ayakta kalmayı başararak, sürdürülebilir bir büyüme yakalayarak hızla yoluna devam ederek ulusal ve uluslararası pazarda yerini alırlar.

Girişimciler yola başlamadan önce 4 anahtar kelimeyi iyi sorgulaları gerekmektedir. Bunlar; 1. yaratıcılık, 2. teknoloji, 3. pazar ihtiyacı, 4. sermaye’dir. Bu 4 ayak üstünde yükselen girişimin başarılı olması kuvvetle muhtemeldir. Fakat gelişmekte olan ülkelerde ilk 3 madde yeterli derecede sağlanma ihtimali, özellikle bilinen ürünlerde, olmakla birlikte, son madde yani sermaye konusunda problem yaşanmaktadır. İşte burda girişimcilerin risk alma yeteneği, duygusal kararlılığı ve aslında kriz yönetimi yeteneği öne çıkmaktadır. İşte İ.Mak firması kurucularının 1960 yılından 1972 yılına kadar elde ettikleri mesleki birikimleri ile 1972 yılında ilk adımı atmışlar.

Firma 1978 yılında Anonim Şirket olarak yoluna devam etmiş ve 1993 yılına kadar freze, planya ve torna tezgahlarında üretim yapmıştır. Üretim yetenekleri ve bilgi birikimleri ile pazar ihtiycanın birleşmesi ile birlikte firma hızla büyümüş ve 1998 yılında 16.000 m2 yüzölçümlü bir modern fabrikaya dönüşerek yüksek teknolojik imkanlarla sessiz ve titreşimsiz redüktör ve varyatör üretmeye başlamıştır. Yani İ.Mak yaklaşık 50 yıllık tecrübe ile Avrupa, Afrika ve Ortadoğu bölgeleri gibi bir çok bölgede ihracat yapmaya başlamış ve her yıl ihracat oranlarını arttırarak yoluna devam etmektedir. Yine her yıl yeni ürünler geliştirme konusunda yeteneklerini arttırmak üzere gerek personel gerekse makine teçhizat bazlı yatırımlar yaparak hızla büyümüye devam etmektedir. Yani 1972 yılında atılan adım şimdi yüksek teknolojilerle donatılmış ve dünyanın bir çok bölgesine ürün satan, 26 adet bayisi ve 1.000.000 ürün çeşidi ile büyük bir yapı haline gelişmiştir.

İ.Mak Ar-Ge

Firmaların gününüzde büyümesinin temel anahtarı Ar-Ge’dir. Ar-Ge bilginin teknolojiye ve teknolojinin de ürünlere dönüştüğü bir süreçtir. Bu sürece entegre olan firmaların sürdürülebilir karlı büyümeleri kaçınılmazdır. İ.Mak redüktör bu amaçla son yıllarda özellikle Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vermiştir. Üretim süreçlerinin iyileştirilmesi, tasarım yeteneklerinin arttırılması, mühendislik bilgi birikiminin arttırılması ve Ar-Ge metodolojilerinin içselleştirilmesi için sürekli eğitimler, danışmanlıklar ve hizmetler almaktadır.

Ürün geliştirme süreçlerinin adımları olan fikir, fikrin detaylı incelenmesi, konsept tasarım, 3d modelleme, analitik ve nümerik yöntemlerle tasarım doğrulama, prototip üretimi, test, revizyon, gerçek çalışma koşullarında test ve nihai prototip üretimi adımlarını uygulayarak inovatif ürünler geliştirmektetir. Ürün geliştirme süreçlerinde ise ‘Eş Zamanlı Mühendislik’ yaklaşımı kullanarak müşteri beklentilerine ve isteklerine göre kaliteli ürünler geliştirmetedir. Ürün geliştirme hakkında detaylı bilgiye ‘Ürün Geliştirme‘ makalemizden ulaşabilirsiniz.

İ.Mak Ürün Grupları

Farklı sektörlere yönelik yüksek teknoloji ürünler üreten firmanın genel olarak ürünleri;

 1. Kaldırma grubu (Vinç) redüktörleri
 2. Alüminyum gövdeli vidalı redüktörler
 3. Kovan montajlı redüktörler
 4. Monoblok ağır hizmet tipi redüktörler
 5. Planet redüktörler
 6. Monoblok helisel dişli redüktörler
 7. Paralel milli redüktörler
 8. Konik dişlili redüktörler
 9. Sonsuz vidalı redüktörler
 10. Helisel sonsuz vidalı redüktörler
 11. Kovan montajlı redüktörler
 12. Ağır hizmet tipi redüktörler
 13. Aeratör tipi redüktörler
 14. Özel tip redüktörler’dir.
MARSİS ile İleşitim Kurun !

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.