Site Rengi

Handüzü Yaylası

23.07.2020
119

Handüzü yaylası, Rize’nin ilçesi olan Güneysu merkeze 16 Km uzaklıkta olan, doğa harikası bir yayladır. Rakımı ise 1800 m yüksekliktedir. Merkeze çok yakın olması ve yolunun beton olması nedeni ile yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Bu makalede handüzü yaylası, handüzü tatil köyü, bungalov, otel, pansiyon ve kalınacak yerlerden bahsedeceğiz, ayrıca özelliklerinden de bahsedeceğiz.

handuzu tatil koyu
handuzu tatil koyu

Yaylanın Tarihi

Yayla ilçe merkezi olan Güneysu’dan yola çıkınca ikinci yayladır. İlk yayla Şeremet yaylasıdır. Bu yayla Setoz ve Gürgen deresinin ortak yaylasıdır. Sonrasında Handüzü yaylası gelmektedir. Yukarı doğru Başçayır, Kanboz Yaylası, Çağırankaya, Kevut, Çirmaniman ve diğer yaylararı takip etmektedir. Kaçkar’lara kadar uzanan geniş bir coğrafyadır buralar.

Yayda adını 1980’lere kadar kullanılan HAN’dan almaktadır. Yani bir nevi konaklama yeridir hanlar. Köyden veya ilçe merkezlerinden yola çıkan kişiler, atları veya diğer hayvanları ile konakladıkları yerlerdir buralar. Özellikle Kevut, Çirmaniman gibi diğer yaylalara giderken uğrak yeridir. Yazbaşları yayla göçleri geçerken uğrar, hayvanları koruma altına alınır ve öbürgün yoluna devam ederler. Özellikle yükseklerde yaşayan insanlar 2000’li yıllara kadar yılda en az 3 kez göçerlerdi. Göçebe yaşamın izlerini buralarda bulmak kolay. Aynı şekilde bir han da Çağrankaya yaylasında bulunmaktadır. Fakat iki handa malesef yok olmuş ve koruma altına alınamamıştır.

Handüzü Otel

Yayla yeni yeni gelişmekte ve turizme açılmaktadır. Handüzü otel ve diğer konaklama yerleri yapılmaktatır. Bulutların üstünde bir tatil yapmak, temiz hava ve bol oksijenle dinlenmek için müthiş bir yer olan yayla, yerli ve yabancı turistleri beklemektedir. Ayrıca çok güzel çadır kurulabilecek yerlerde bulunmaktadır.

Pansiyon ve Diğer Konaklama Yerleri

Ahşap ve diğer bir çok konaklama yeri bulunan yaylada, doğa ile iç içe pansiyponlarda kalabilirsiniz. Ayrıca köylülerin yaptığı doğal yiyecek ve içeceklerden, özellikle hayvansal gıdalardan satın alabilirsiniz. Yayla insanı, zarar vermediğiniz sürece, doğaya ve insana saygı duyduğunuz sürece sizlere her zaman misafirperverliğini gösterecektir. Pansiyon ve konaklama için tatil sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Handüzü Tatil Köyü

Handüzü tatil köyü yeni yapılmış ve merkeze çok yakın konumda olan bir tatil köyüdür. Yaylanın girişinde bulunan yer, bungalov evreleri ve maranları ile sizleri beklemektedir. Ayrıca restoran ve cami, seyir terasları ve bir çok alan bulunmaktadır. Alternatif bir tatil yeri olan yayla, güvenli ve güzel doğası ile misafirlerini beklemektedir.

Handüzü Yaylası Jeep Safari

Handüzü yaylası ve sonrasında kamboz yaylası, çağırankaya yalması, kevut, çirmaniman, kaçkar dağları ve diğer yaylara jeep safari yolculuğu yaparak doğanın ve temiz havanın eşliği ile mükemmel bir yolculuk yapın. Handüzü yaylası jeep safari turu ve araç kiralama için bize ulaşın. Özel şoförlü ve güvenlikli bir seyahat imkanı sağlayan firmamız, sizlere unutamayacağınız güzel anlar yaşatacaktır. Bizi hemen arayın.

handuzu jeep safari
handuzu jeep safari

Handüzü Yaylası Bungalov

Bungalov ev deyince aklımıza küçük evler aklımıza geldiği gibi aslında doğa gelmektedir. Doğaya zarar vermeden yapılan evler olarak da bilinirler. Dünyada bir çok doğal ortamlarda yapılmış olan bu evler ülkemizde de her geçen gün yayılmakta ve kullanımı artmaktadır. Yine modüler olması sebebi ile taşınma ve yer değiştirme açısından elverişlidirler.

Yaylada bir çok bungalov ev bulunmaktadır. Handüzü Bungalov özellikle doğa severlerin tercih ettiği, doğa ile iç içe bir tatil imkanı sağlamaktadır. Rize ve çevre yaylalarda hızla artan bungalov evler, karadenizi eşsiz doğasında sizlere hizmet vermek için bekliyor. Yeşilin bin bir tonunun bulunduğu, mükemmel bir doğa olan handüzünde güzel bir tatil için bence acele edin. Bungalov ev ve ahşap ev yapımı yanında ayrıca mobilya imalatı yaptırabileceğiniz ‘Baltacıoğlu Mobilya‘ makalemizi okuyabilirsiniz.

Handüz yaylasında bungalov ev ve diğer konaklama imkanları için bize ulaşabilirsiniz. Özel safari araçları ile yayla gezileri ve diğer hizmetlerimiz için bize ulaşın.

handuzu bungalov ev
handuzu bungalov ev

Handüzü Yaylası Yol Tarifi

Mükemmel doğa harikası bu alana gitmek için bir çok yol bulunmaktadır. Rize-Artiven havaalanı veya Trabzon havaalanına iniş yaptıktan sonra Rize merkeze gelip, oradan Güneysu ve Başköy güzergahından doğrudan yaylaya ulaşabilirsiniz. Yolları betondur ve güvenlidir. Ayrıca Kıbledağı yönünden de yaylaya ulaşım bulunmaktadır. Yine yeşil yol kapsamında yapılan, eski ismi dığla yolu olan bölgeden de ulaşım imkanı bulunmaktadır. Şu anda henüz toplu taşıma bulunmayan yayla için özel araç veya kiralama üsulu ile çıkılabilmektedir. Yaylaya yol alırken yol dar olduğu için dikkatli ve hız yapmadan gitmek avantajınıza olacaktır.

Handüzü Tabiat Parkı

Tabiat parkı deyince aklımıza, bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, yeşil ve orman alanları bulunan, halkın dinlenme ve eğlenmesine imkan sağlanan alanlardır. Ülkemizde bugüne kadar 200 üzerinde tabiaat parkı bulunmaktadır. Handüzü tabiat parkı ise bunlardan birisidir. 1996 yılında başlanan fidanlama işlemleri ardından arap düzü mevkiinden şeremet yaylasına kadar olan kısım tabiat parkı olarak isimlendirilmiştir.

Yaylamızda bir adet tabiat parkı bulunmaktadır. Park içinde bir çok ev, cami, konaklama alanı ve restoran yanında ayrıca piknik alanı bulunmaktadır. Çocuklarınızın eğlenebilecekleri parklar ve alanların yanında, spor yapabileceğiniz bölümlerde bulunmaktadır. Handüzü tabiat parkı ve diğer alanları ziyaret için yola çıkın.

Güneysu İlçesi

Güneysu, Rize ilinin en şirin ilçesidir. 1987 yılında ilçe olmuştur. Öncesinde bucuk olan ilçenin eski adı potomyadır. Potomya iki dere arasında kaldığı için verilen addır. Bu dereler Salarha ve Güneysu deresidir. Temelde çay üzerinden geçim kaynağı olmasına rağmen hayvancılık, ormancılık ve yaylacılık da temel geçim kaynağıdır. Gelişen ve büyüyen ilçe hakkında daha detaylı bilgi almak için ‘Güneysu Kaymakamlığı‘ web sitesini ziyaret edebilirsiniz. ,

MARSİS ile İleşitim Kurun !

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.