Site Rengi

Gyroids ile Eşanjör Tasarımı

09.03.2020
982

Modern uçaklarda yakıt, zamanının çoğunu oldukça soğuduğu kanatlarda geçirir. Bu, sistemin kristalleşmesine ve tıkanmasına neden olabilir. Gyroids ile eşanjör tasarımı ve bilgiler makalede verilmiştir. Ansys ürünleri hakkında detaylı bilgi almak isterseniz ‘Analiz Ansys‘ makalemizi okuyabilirsiniz.

ansys esanjor tasarimi
ansys esanjor tasarimi

Bununla birlikte, soğutulmuş yakıt, mühendislere uçağın yanma odasının, mekanik ve elektrik sistemlerinin sıcaklığını düzenlemek için fırsat veren bir yol sağlar.

Mühendisler, motor yağı ve yakıt arasındaki termal enerjiyi verimli bir şekilde aktarmak için yakıt soğutmalı yağ soğutucu (FCOC) ısı eşanjörlerini kullanabilir:

 • Sistemleri yağlamak ve soğutmak için motor yağını yeterince soğutun
 • Yakıtın kristalleşmesini önleyin
 • Yakıtı ateşleme sıcaklığına yaklaştırın

FCOC’ları optimize etmek zor olabilir, çünkü bir uçağın yapılandırmasına uyması için katı boyut, şekil ve ağırlık kısıtlamalarını karşılamaları gerekir. Gyroids ile Eşanjör Tasarımı nasıl yapılır. Bu nedenle, ısı eşanjörü tasarımlarını optimize etmekle görevlendirilen mühendisler iki seçenekle sınırlıdır:

 • İç duvarların yüzey alanını en üst düzeye çıkarmak
 • İç duvarların kalınlığını sınırlama

Geleneksel olarak, kabuk ve borulu ısı eşanjörü tasarımları en uygun seçenekti çünkü tasarımı ve imalatı kolaydır.

Bununla birlikte, mühendisler artık daha önce üretilmesi imkansız olan tasarımları oluşturmak, şekillendirmek, optimize etmek ve değerlendirmek için ek üretim, topoloji optimizasyonu ve hesaplamalı akışkan dinamiği (CFD) kullanabilirler.

Minimum Yüzey Kafesi Isı Eşanjörü Performansını Nasıl Geliştirir?

Mühendislerin yüzey alan / ağırlık oranını en üst düzeye çıkarabilmesinin bir yolu nTopology’nin nTop Platformunu kullanmaktır. Bu yazılımla, FCOC’nin iç kısmını üçlü periyodik minimum yüzeyler (TPMS) kullanarak üretebilir ve tasarlayabilirler. Gyroids ile Eşanjör Tasarımı yapılırken dikkat edilecek önemli noktalar.

Örneğin jiroidler, kütleyi en aza indirirken yüzey alanını ve mukavemeti maksimuma çıkaran bir iç hacmi tanımlamak için kullanılabilen bir TPMS türüdür.

NTop Platform’un geometri aracını kullanarak mühendisler, ısı eşanjörünün performansını geleneksel geometriye göre% 150 artırabildiler.

Mühendisler, parçayı oluşturmak için geleneksel teknikleri kullanamazlardı. Bununla birlikte, FCOC’nin karmaşık şeklini oluşturmak için gelişmiş katkı üretim tekniklerini kullanabilirler.

Duvarları ince tutmak için mühendisler, 3D yazıcılar için özel olarak tasarlanmış yüksek mukavemetli bir alüminyum alaşım seçtiler. Malzemenin gücü, patlama basıncı gibi kritik uçak yapısal gereksinimlerini korurken duvar kalınlığını yarıya indirmelerini sağladı.

CFD Simülasyonları Eşanjör Tasarımlarının Performansını Tahmin Ediyor

Yineleme aşaması boyunca mühendisler, şirket içi FCOC ısı eşanjörü tasarımlarının performansını değerlendirmek için Ansys CFX’i kullandılar.

gyroid isi degistirici analizi
gyroid isi degistirici analizi

Yinelemelerini ve mesh ayrıntılandırmalarını hızlandırmak için nTop Platformu ve CFX arasında tekrarlanabilir bir iş akışı bile geliştirdiler. Bu iş akışını bir tasarım yineleme süreciyle birleştirerek, mühendisler performansı% 12 oranında artırabildiler.

MARSİS’den Profesyonel Nümerik Analiz Hizmeti Alın

Marsis İnovasyon, uzman ekibi ve teknik altyapısı ile ürün geliştirme sürecinizde ihtiyacınız olan nümerik analizleri yapar. Ayrıca Ansys ürünleri satış, teknik destek ve Ansys eğitim bayisidir. Ansys hakkında mükemmel bilgilere ‘Ansys Nedir?‘ makalesinden ulaşabilirsiniz. Ürün ve hizmet almak için bize ulaşın. ,

MARSİS ile İleşitim Kurun !

  ETİKETLER: cfd, analiz, fea, ANSYS
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.