Site Rengi

Dijital dönüşüm ve başarının anahtarı; “Üniversite-Sanayi İş Birliği”

05.12.2020
437
dijital dönüşüm ve genç girişimciler

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hartomacıoğlu, gençlerin e-ticaretteki varlıklarını arttırdıklarını belirterek, “Genç mezunlarımız, e-ticaret alanında yerli üreticilerin ürünlerini yurt dışı pazarlara taşıyacak girişimlerde bulunuyor.” dedi. Dijital dönüşüm üzerine hazırladığımız bu makaleyi AA haber ajansının linkinden okuyabilirsiniz.

Anadolu Ajansı, Mehmet Fatih Erdoğdu   |29.11.2020

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/genc-girisimciler-yuzunu-e-ticarete-dondu/2059420

Pandeminin zorunlu kıldığı hızlı dijital dönüşümün, Türkiye için önemli fırsatlar sunduğunu söyleyen MÜRGEMER Proje Yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Selim Hartomacıoğlu “Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) çalışmaları ve sonuçta inovatif özelliklere sahip yüksek katma değerli ve ticarileşme potansiyeli yüksek bir ürünün ortaya çıkartılmasında temel anahtar; üniversite-sanayi iş birliğidir” dedi.

İlk koronavirüs vakasının görüldüğü Mart ayından beri tüm sektörler, pandemi ile birlikte gelen hızlı dijitalleşmeye ayak uydurmaya çalışıyor. Büyük firmalar olabildiğince kısa sürede dijitalleşme süreçlerini tamamladılarsa da Türk iş dünyasının neredeyse % 99’unu oluşturan KOBİ’lerde dijital dönüşüm hala devam ediyor.
Pandemi sürecinde KOBİ’lerin dijitalleşme süreçlerini değerlendiren MÜRGEMER Proje Yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Selim Hartomacıoğlu, dijital dönüşümün özellikle son 20 yıldır hızla gelişen ve hayatımızın her alanına giren bir kavram olduğuna dikkat çekti. Hartomacıoğlu başta KOSGEB olmak üzere destek kurumlarının imalat sanayiinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin, üretim ve iş ilişkisi süreçlerinde, dijital teknolojilerden yararlanma düzeylerinin arttırılması amacıyla pandemi öncesinde de önemli destekler verdiklerini ifade etti. Kosgeb konusunda danışmanlık hizmeti almak için ‘Kosgeb Danışmanlık‘ makalemizi okuyabilirsiniz.

KOBİ’lerin dijital dönüşümü ve süreçleri için “Üniversite-sanayi iş birliği” şart!

Ancak pandemi ile birlikte süreç hızlandı ve firmaların ayakta kalabilmelerinin vazgeçilmez koşulu haline geldi. Firmaların yönetiminden ürün geliştirme sürecine, pazarlamadan üretim takibe kadar bütün alanlarda dijital dönüşümü sağlamak zorunda olduklarını belirten Hartomacıoğlu, bu dönüşümün son evresinin ‘Karanlık Fabrika’ olarak adlandırılan insan kontrolünün minimum hale geldiği bir üretim hattı olduğunu söyledi.  Hartomacıoğlu “Ülkemiz hızla sanayileşme evrimini sürdürmekte ve uluslararası pazarda yer edinecek ürünler geliştirmekte. Bu gelişimi ‘Dijital Dönüşüm’ ile desteklersek ve bu gelişime ayak uydurup, hatta bu alanda teknolojiler geliştirirsek inanıyorum ki; önümüzdeki 10 yıl Türk Sanayii için çok farklı olacak” dedi.

Dijital dönüşüm sürecine KOBİ’lerin adaptasyonu için mutlaka üniversite-sanayi iş birliğine önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Hartomacıoğlu şöyle devam etti:
“Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) çalışmaları ve sonuçta inovatif özelliklere sahip yüksek katma değerli ve ticarileşme potansiyeli yüksek bir ürünün ortaya çıkartılmasında temel anahtar; üniversite-sanayi iş birliğidir. Bu iş birliği ile yönetim, üretim takip, pazarlama ve ürün geliştirme süreçlerinde dijital dönüşüm başarılı olacaktır. Bu sayede firmanın sürdürülebilir karlı büyüme eğimi yakalaması ve özellikle uluslararası pazarda rekabet edebilecek yeteneklere, güce ve detaylara sahip olması sağlanacaktır.” Dijital dönüşüm gelecek vizyonu açısından firmaların vazgeçilmez anahtarıdır.

Genç girişimciler yüzünü ‘e-ticaret’e döndü

Dijital dönüşümle birlikte e-ticaretin, diğer bir deyişle ‘Dijital Pazarlama’nın öne çıktığını  belirten Dr. Öğr. Üyesi Selim Hartomacıoğlu “Artık bir firmanın başarısının göstergesi, ürünün hedef kitleye ulaşması ve satış yapmasıdır. Bu başarıyı inşa etmenin yolu da ‘Dijital Pazarlama Stratejilerinden geçmektedir” şeklinde konuştu. Hartomacıoğlu günümüzde artık büyük alan kaplayan, önemli caddelerde bulunan firmaların değil, dijital olarak iyi tanıtılan, stratejileri iyi yönetilen, uluslararası e-ticaret sitelerinde yer alan ve arama motorlarında da ön sıralarda olan firmaların öne çıktığına dikkat çekti.

“Ar-Ge ve İnovasyon çalışmaları ürün geliştirme de önemlidir fakat bunun yanında pazarlama boyutunun dijital ortamda yapılması, ürün fikrinin başarısı açısından son derece önemli” diyen Hartomacıoğlu, genç girişimcilerin, uluslararası pazarda yer edinebilecekleri önemli adımlar attıklarını ifade etti. Ülkemizin her köşesinde Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve içlerinde ‘Kuluçka Merkezi’ adı verilen, girişimin ilk somutlaştığı yerler kurulduğunu söyleyen Hartomacıoğlu “Özellikle genç mezunlarımızın e-ticaret alanında yerli üreticilerin ürünlerini yurt dışı pazara taşıyacak girişimlerde bulunmaları, gerek KOBİ’lerin büyümesine ve gerekse girişimcilik kültürünün dijital dönüşüm ve e-ticaret alanında gelişmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

Salgın sonrası evden çalışmaya devam

Salgınla birlikte iş dünyası pek çok yeniliğe de uyum sağladı. En hızlı hayatımıza giren ise online toplantılar oldu. Hartomacıoğlu ‘Online Toplantı’ kültürünün ve online eğitimlerin salgın sonrasında da iş hayatımızda yerini korumaya devam edeceği görüşünü dile getirdi.

Hartomacıoğlu sözlerini söyle sürdürdü:
“Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde bir saatlik toplantı için 4 saatlik yol zahmetine katlanıyorduk. Firmalara da büyük maddi yük getiriyordu. Artık online toplantı yaparak hem zaman hem de maliyet açısından önemli avantajlar elde ettik. Örneğin; şehirlerarası seyahattesiniz ve bir toplantı talebi geldi, bir park alanına aracınızı çekip kahvenizi içerken toplantıyı gerçekleştirebilirsiniz. Bu kültürün devam edeceğini ve kalıcı hale geleceğini düşünüyorum.”

Pek çok kişinin yoğun çalışma temposu ya da zamansızlık nedeniyle katılamadıkları yerli ya da uluslararası eğitimlere artık kolaylıkla erişebildiğini anlatan Hartomacıoğlu bu avantajın da salgın sonrasında devam etmesini beklediğini ifade etti. Pandemi sürecinde zorunlu öğrendiğimiz bir başka durumda da  ‘Uzaktan Çalışma’ ya da ‘Evden Çalışma’ modeli oldu.

KOBİ’lerin de performans odaklı personel yönetim anlayışına geçtikleri zaman, evden çalışmanın hızla hayatımızda yerini alacağını söyleyen Hartomacıoğlu, “Pandemi dolayısıyla bunun farkına varan firmaların, bu durumu haftanın belirli günlerinde devam ettireceğine inanıyorum” dedi.

Türk mühendislerinin en önemli hedefi; teknoloji geliştirmek

Dijital dönüşümün yanı sıra teknolojik gelişmelerin ve bu alana ayrılan Ar-Ge yatırımlarının artmasıyla birlikte son dönemde sıkça dile getirilen teknoloji transferine de değinen Hartomacıoğlu, Türk mühendislerinin en önemli hedefinin teknoloji geliştiren konuma gelmek olduğunu dile getirdi. Her alanda yerli teknoloji geliştiren firmaların doğduğunu, özellikle girişimcilik destekleri ile ayakta kalmaları için devletin destek sağladığını ifade eden Hartomacıoğlu, teknoloji transferi sırasında yapılan hatalara da dikkat çekti.

“Ürün geliştirmede farklı firmaların geliştirdiği teknolojileri kullanmak, onların firma bünyesinde transferi, ürünlerinin başarısı açısından son derece önemlidir” diyen Hartomacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
“Burada yapılan en büyük hata; teknolojiyi transfer ederken teknolojinin içeriği, know-how ve deneyimlerden kaçmalarıdır. Ürün geliştirme hakkında detaylı bilgi için ‘Ürün Geliştirme‘ makalemizi okuyun. Firmanızın Ar-Ge yeteneklerinin arttırılması ve ileride teknoloji geliştirebilecek bir seviyeye çıkmak için transfer edilen teknolojinin bu yönleriyle firma bünyesine içselleştirmesi gelecek vizyonu açısından çok önemlidir. Bu duruma yardımcı olacak ve içselleştirme başarısını arttıracak yöntem ise üniversite-sanayi iş birliği’dir.” Dijital dönüşüm alanında danışmanlık için bize ulaşın.

KOBİ’lerin dijital dönüşüm süreçlerine yönelik destek programı olan KOBİGEL 2021 için makalemizi okuyun.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.