Site Rengi

Statik Analiz

10.03.2020
3.676
ansys statik analiz hizmeti 1

Ansys Statik analiz, sabit yükleme koşullarının bir yapı üzerindeki etkilerini hesaplarken, zamanla değişen yüklerin neden olduğu gibi ataleti ve sönümleme etkilerini yok sayar. Bununla birlikte, statik bir analiz, sabit atalet yüklerini (yerçekimi ve dönme hızı gibi) ve statik eşdeğer yükler (birçok bina kodunda yaygın olarak tanımlanan statik eşdeğer rüzgar ve sismik yükler gibi) ile yakınlaştırılabilen zamanla değişen yükleri içerebilir. Marsis İnovasyon, ürünlerinizin bütün disiplinlerde analizlerini yapabilmekte, çözümler sunabilmekte ve statik analiz yorumlama hizmeti vermektedir. . Statik analiz programları konusunda lider yazılım Ayrıca Ansys ürünlerinin satış, eğitim ve teknik destek bayisidir. Ansys ürünleri hakkında detaylı bilgi için ‘Ansys Nedir?‘ makalesini okuyabilirsiniz. Ürün ve hizmetler için bize ulaşın.

Ansys Statik Analiz
Ansys Statik Analiz

1 gün 12 saat 50 dak 1 gün, 12 saat and 50 dakika.

Ansys Statik Analiz Adımları

 1. CAD Geometrisi hazırlama

  Analiz yapılacak ürünün, sistemin, yapının 3b tasarımı yapılır. Bunun için Ansys SpaceClaim yazılımı mükemmel araçlar içerirStatik Analiz Geometri Hazırlama

 2. Mesh Atma

  Geometri Ansys Static Structural Yazılımına import edilir ve sonrasında sonlu elemanlar ağı oluşturma işlemi gerçekleştirilir. Statik Analiz Mesh

 3. Malzeme Modelleri Tanımlama

  Geometri ve mesh işlemleri sonrası yapıda kullanılması muhtemel malzeme modelleri hazırlanır. Analiz sonucuna göre elastikiyet modülü, yoğunluğu, poisson oranı, akma dayanımı gibi değerler Ansys’e girilir veya kütüphaneden alınarak kullanılır. ansys malzeme atama

 4. Yük ve Sınır Şartların Belirlenmesi

  Mazleme modelleri sonrası yapının gerçek çalışma koşullarına uygun olarak yük ve sınır şartları atanır. Kuvvetler, momentler, yer çekimi ivmesi gibi yükler, fixed support, cylindrical support, frictionless support gibi sınır şartları atanır. Ayrıca kontak bölgeleri de düzenlenir.

  Ansys Yük ve Sınır Şartları

 5. Çözüm Ayarları ve Çözüm

  Geometri hazırlama, malzeme tanımlama, yük ve sınır şartları atama ve en son olarak kontak düzenlemesi yapıldıktan sonra çözüm ayarları gerçekleştirilir ve analiz çözüme bırakılır.
  ansys malzeme atama 1

 6. Sonuçların Değerlendirilmesi ve Raporlama

  Elde edilen Ansys statik analiz yorumlama sonuçlarından gerilmeler, deformasyonlar, yorulma ömrü, gerinim değerleri resimlenerek raporlanır. Sonrasında hasar kriterlerine göre mühendisler tarafından analiz sonucuna karar verilir ve öneriler sunulur.
  statik analiz sonuclari

Ansys Statik Analiz Nedir? ve Yöntemleri

Statik yapısal analizler (yapısal analiz konusunad detaylı bilgiye ‘Yapısal Analiz‘ makalesini okuyarak ulaşabilirsiniz)mekanik tasarımların basit doğrusal hesaplamalar ile karmaşık malzeme, geometrik ve temaslı doğrusal olmayan hesaplamalar için kullanılır. Analiz sonuçları, düşük mukavemet ve dayanıklılığa sahip zayıf alanların belirlenmesine yardımcı olur. Yapısal analize dayanarak, yapının mukavemeti ve dayanıklılığı için tanımlanmış gereksinimleri karşılamak gibi yapıların değiştirilmesini öneririz. .

1970 yılında kurulan Ansys, 40 yılı aşkın süredir nümerik analiz simülasyonları geliştirmektedir. Ansys Statik Analiz nedir ? Statik analiz ürünün statik hale getirilerek çözüm alınması işlemidir. Yapısal analiz uygulamalarında en çok kullanılan çözüm yöntemlerinden birisidir. Bu makale çalışmasında statik analiz konusunda bilgiler verilecektir. Statik analiz adımları olan gemotri hazırlama ve sonlu elemanlar ağı oluşturma, montaj ve kontak tipleri belirleme, malzeme modelleri hazırlama, analiz ayarları, yüksek ve sınır şartları, çözüm ve sonuçların raporlanması olarak adımları bulunmaktadır.

Ansys Statik analiz yazılımı, karmaşık statik mühendislik problemlerini çözmenizi ve daha iyi, daha hızlı tasarım kararları vermenizi sağlar. Paketteki sonlu eleman analizi (FEA) çözücüler ile, yapısal mekanik problemlerinize yönelik çözümleri özelleştirebilir ve otomatikleştirebilir ve birden fazla tasarım senaryosunu analiz etmek için bunları parametrelendirebilirsiniz. Daha da fazla sadakat için diğer fizik analiz araçlarına da kolayca bağlanabilirsiniz. Statik analiz yazılımı, mühendislerin ürün tasarımlarını optimize etmelerine ve fiziksel test maliyetlerini azaltmalarına yardımcı olmak için endüstrilerde kullanılmaktadır

Lineer Analiz Temel Bilgisi

Ansys Mekanik çözümler, sınıfının en iyi CAE yazılımını ifade eder. Yapısal, termal, akustik ve diğer bir çok disiplini barındarın Ansys, nümerik analiz sektöründe amiral gemisi netiliğindedir. Doğrusal statik yapısal analiz için, yer değiştirmeler {x} çözülür
aşağıdaki matris denkleminde: [K] {x}={F}

Burada kabuller;

[K] bir sabittir;

 • Lineer elastik malzeme modeli kabülü
 • Küçük deplasman teorisi kullanılır
 • Bazı nonlineer sınır şartları içerebilir

{F} Statik Olarak Uygulanan Yük

 • Zamana bağlı olmayan bir kuvvet uygulanır
 • Kütle ve sönümleme gibi atalet etkileri içermez

Doğrusal statik ile ilgili bu varsayımları hatırlamak önemlidir
analizi. Doğrusal olmayan statik ve dinamik analizler daha sonra ele alınacaktır

Doğrusal olmayan temas, yapısal derzler ve büyük sapmalar dahil olmak üzere statik gerilim analizi kullanarak karmaşık parçalar ve montajlar için statik sapmaları ve gerilmeleri analiz edin.

Ansys’in güçlü tasarım keşif ve optimizasyon yetenekleri, bilinçli tasarım kararları vermenize ve ürün tasarımlarınızı optimize etmenize yardımcı olur. Discovery AIM, Ansys DesignXplorer teknolojisini içerir, böylece tasarım alanınızı hızlı ve kapsamlı bir şekilde keşfedebilir ve ürün tasarımlarınızı otomatik olarak optimize edebilirsiniz. CAD, malzeme özellikleri, sınır koşulları ve simülasyon sonuçlarından parametreleri değiştirerek, deneylerin tasarımını, hedefe dayalı optimizasyonu ve Altı Sigma analizini artırmak için birden fazla tasarım varyasyonunu hızlı bir şekilde ayarlayabilir ve değerlendirebilirsiniz.

Statik Analiz Nasıl Yapılır

Ansys statik analiz yapma ve adımları nelerdir. Statik analiz, tıpkı diğer analiz türlerinde olduğu gibi ilk olarak CAD geometrisi hazırlamakla başlar. CAD geometrisini profesyonel tasarım araçları ile donatılmış olan Ansys SpaceClaim ile hazırlayabilirsiniz. Yada diğer CAD programlarında hazırlamış oluduğunuz mekanik tasarımları (Mekanik tasarım hakkında detaylı bilgi almak için ‘Mekanik Tasarım‘ makalemizi okuyabilirsiniz) Ansys Workbench yazılımına import edebilirsiniz. İmport işlemi sonrası geometri üzerindeki hatalar, eksiklikler, kesişimler ve fazla bölgeler temizlenerek geometri düzenlenir ve analiz için hazır hale getirilir.

İkinci aşamada geometri için uygun mesh işlemi uygulanır. Ansys meshing ile yüksek kalitede mesh işlemi gerçekleştirilir ve analiz için sonlu elemanlar ağı oluşturulmuş olur. Bir sonraki aşamada ise malzeme özellikleri yazılıma girilir ve analiz için hazırlık yapılmış olur. Yük ve sınır şartları bir sonraki adımdır. Gerçek çalışma koşullarına uygun olarak yük ve sınır şartları hazırlanır ve burada modelleme yeteneği öne çıkmaktadır. Çözüm ayarları gerçekleştirilir ve çözüm işlemi yapılır. Sonrasında sonuçlar elde edilir ve teknik rapor hazırlanır. Malzeme seçimi ve geometrik optimizasyon yanında 3d yazıcı teknolojisinin ilerlemesi ile birlikte topoloji optimizasyonu da yapılabilir hale gelmiştir. Statik analiz programları hakkında bilgi için bize ulaşın.

Ansys Analiz Yorumlama

Analiz işlemi sonrası sonuçların yorumlanması ve karar verilmesi Mühendislik bilgisi gerektiren ve tecrübe esaslı bir durumdur. Ayrıca analitik çözümlerle veya deneysel sonuçlarla da kıyaslanarak uygun kararın verilmesi gerkmektedir. Statik analiz de hasar kriterleri, emniyet katsayısı, gerinim değeri ve yorulma değerlerine göre ansys statik analiz yorumlama işlemi yapılır ve teknik rapor hazırlanır. Profesyonel bir çözüm işlemi için bize ulaşın.

Ansys Statik Analiz Yorumlama Raporu ve Hazırlanması

Analiz raporları bilimsel disiplin altında yapılması gerekmektedir. Özellikle bir standart var ve bu standarda göre rapor hazırlanması gerekiyor ise, standart adımlarının detaylı inceleyerek işe başlamalısınız. Raparların tıpkı bir yüksek lisans veya doktora tezi gibi hazırlanması gerekmektedir. Sayfa numarları, kapağı, içindekiler, resim alt yazıları, şekil numaraları ve diğer bütün format açısından uygun olmalıdır. Bunun yanında içeriklerin seçimi, grafiklerin hazırlanması, yorumlanması, kullanılılan yöntem ve yaklaşımlar, karar verme süreçleri ve benzeri uygulamalar olmalıdır. Özellikle son karar kısmı, alanında uzman mühendis tarafından yapılması ve görüş önerileri sunmalıdır. Marsis İnovasyon, analizlerinizi gerçekleştirdiği gibi profesyonel Ansys Statik Analiz rapor düzenlemekte ve tarafınıza onaylı olarak sunmaktadır.

Analiz Programları

Nümerik analiz alanında bir çok yazılım bulunmaktadır. Ansys bu alanda lider yazılımdır. Geliştirilmiş yüzlerce yazılım bulunmakta fakat akademik camia ve sanayi tarafından doğrulanmış, sonuçları onaylanmış bir başka yazılım bulunmamaktadır. Gerek geometri hazırlama, gerek sonlu elemanlar ağı (mesh) oluşturma, yük ve sınır şartlarının uygulanması ve sonuçların yorumlanması açısından statik analiz programları arasında amiral gemisi niteliğinde Ansys’dir.

Statik Analiz Örnekleri

Yapıların durağan hale getirilerek çözümlenmesi olarak adlandırılan analize örnek olarak bir sandalyenin 70 Kg ağırlığındaki bir insanı taşırken davranışı, aynı şekilde bir binanın yük altındaki davranışı, bir çatının kar altındaki davranışı, bir vincin yük altındaki davranışı gibi bir çok örnek verebiliriz. Bir çok statik analiz programları bulunmakta ve bunların en kapsamlısı ise Ansys ürünleridir.

Ansys Workbench Statik Analiz Hizmeti Alın

Geliştirdiğiniz ürünlerin konsept tasarımlarından somut ürüne dönüştürülmesi sürecinde tasarım doğrulama önemli bir adımdır. Marsis İnovasyon, Ansys statik analiz yapan firma dır. Ansys statik analiz ile ürünlerinizin yük altındaki davranışlarını statik olarak analiz edebilir ve raporlayabilirsiniz. Analiz hizmeti almak için bize ulaşın. Ansys ürünlerinin detaylı açıklamasını ‘Analiz Ansys‘ web sitemizde bulabilir ve bilgi alabilirsiniz. ,

MARSİS ile İleşitim Kurun !

  ETİKETLER: analiz, fea, ANSYS
  Ziyaretçi Yorumları (1)