Site Rengi

Elektromıknatıs Nedir?

19.05.2020
39

Elektromıknatıs nedir? sorusundan önce mıktanıs konusunda bilgi vermeye çalışalım. Mıktanıs, manyetik alan oluşturan bir maddedir. Demir, kobalt, nikel gibi metalleri çeker. özgül ağırlığı ise 2.7 gr/cm3 olan, yapay ve doğal çeşitleri bulunan bir malzemedir. Doğada oluşan ve taş ocağı gibi alanlarda çıkartılan mıktanıslar bulunmaktadır. Ferromanyetik adı verilen metallerden oluşan bu mıktanıslar, itme ve çekme kuvvetine sahiptirler. İnsanoğlu tarih boyunca bu malzemeleri kullanmış, alternatif yapay mıknatıslar da geliştirmişlerdir. Manyetik alan hakkında detaylı bilgiye ‘Manyetik Alan Nedir?‘ makalesinde ulaşabirsiniz. Her mıktanısta iki kutup vardır. Kuzey kutbu (N) ve güney kutbu (s) olmak üzere iki kutbu bulunan mıknatıslar, endüstride bir çok alanda kullanılmaktadır. Elektromıknatıs ise elektrik akımı yardımıyla mıktanıs yapma mantığına dayanan, akım kesildiğinde çekme kuvvetini kaybeden sistemlerdir. Bu makale çalışmasında elektromıknatıs nedir, elektromıknatıs tasarımı, ne işe yarar, hesabı, sarım sayısı, kullanım alanları, elektromıknatıs yapımı, fiyatı, geliştirme, satın alma ve imalatı üzerine bilgiler verilecektir. Elektromıknatıs satın almak, teklif almak ve diğer bilgiler için bizi arayın.

Elektromıknatıs Nedir?
Elektromıknatıs Nedir?

Elektromıknatıs Geliştirme ve İmalatı

Elektromıknatıslar sanayinin bir çok alanında teknoloji olarak kullanılmaktadır. Manyetik alandan başlayıp, çekme ve itme özelliklerine göre sanayide yer bulmuştur. Bunlar elektromanyetik frenlerden elektrik motorlarına kadar bir çok yelpazede ürünlerde kullanılmaktadır. Elektromanyetik frenler hakkında detaylı bilgi için ‘Elektromanyetik Fren Nedir?‘ makalesini okuyabilirsiniz. Şimdi elektromıknatıs nedir? sorusuna cevap aramaya devam edelim

Elektromıknatıs İmalatı
Elektromıknatıs İmalatı

Elektromıknatıslarda içerisinde bir bobin ve karbon oranı düşük çelik bir nüve bulunur. Elektrik akımı verildiği zaman manyetik alan oluşturur ve manyetik alan içinde kalan malzeme manyetiklenerek karışındaki diğer malzemeleri çekmeye başlar. Elektrik enerjisi kesildiği zaman ise mıknatıslık özelliği kaybolur. Bu özelliği sayesinde yük kaldırma, fren, motor vb bir çok endüstriyel üründe elektromıknatıslar kullanılır. Elektromıknatıs geliştirme için elektromanyetik teori ve tasarım yeteneklerimizin olması lazım. Geometrik kısıtlara göre tasarlanan 3d model, bobin parametreleri belirlenerek analiz edilir. Analiz çalışmasında Ansys Maxwell yazılımı kullanılmaktadır. Elektromıknatıs nedir? makale çalışmasında bu değerli bilgilere yer verilmiştir. Bilgi için bize ulaşın.

elektromiknatis analizi maxwell
Maxwell İle Elektromıknatıs Analizi

Bu yazılım ile Ampere-Turns oranı tespit edilir ve buradan sistemin toplam çekme kuvveti hesaplanmış olur. Ansys ürünleri hakkında detaylı bilgi için ‘Analiz Ansys‘ web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Marsis İnovasyon, özel tip elektromıknatıs tasarımı, imalatı yapmakta, sistem geliştirmektedir. Hizmet almak için bize ulaşın.

Elektromıknatıs Sarım Sayısı Hesabı

elektromıknatıslarda en önemli adım bobin tasarımıdır. Bobin tasarım parametreleri ise tel çapı, sarım sayısı ve bobin geometrisidir. Maxwell yazılımı yardımı ile manyetik alan simülasyonu yapılır ve buna göre bu tasarım parametreleri belirlenir. Yine kullanılan sarım malzemeside burda çok önemlidir. Oluşacak ısıya göre kalite sınıfı iyi belirlenmelidir. Elektromıknatıs sarım sayısı hesabı yaptırmak ve hizmet almak için Marsis’i arayın.

elektromiknatis bobin hesabi
Elektromiknatis Bobin Hesabi

Elektromıknatıs İmalatı ve Satışı

Elektromıknatıs yapımı için mekanik tasarım ve bobin hesaplamaları yapılmakta ve Marsis İnovasyon, firmanızın beklentilerine göre özel elektromıknatıs imalatı yapmakta ve elektromıknatıs satışı yapmaktadır. Siparişinize göre ürünün boyutları, taşıyacağı yük, taşınacak malzeme kalitesi, çalışma süresi gibi bilgilere göre konsept tasarım yapılmakta, sonrasında 3d tasarımlar, Ansys Maxwell ile manyetik alan analizi ve sonrasında nihai geometrinin oluşturulmasıdır. Elektromıknatıs tasarımı multi disiplin çalışma gerektiren bir geliştirme sürecidir. Ürünün üretimi ve test işlemi sonrası teslimat yapılarak firmanıza değer kaltılmaktadır. Elektromıknatıs nedir?, satın almak, özel elektromıknatıs geliştirtmek ve fiyat öğrenmek için bizimle irtibat kurun. ,

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.