Site Rengi

Elektrikli Motor Termal Analiz ve Tasarım Optimizasyonu

15.03.2020
1.518

Elektrikli makineler doğal olarak multizik cihazlardır. Elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürür ve süreçte ısı üretir. Modern makineler sınırlarına kadar zorlandığından, güçlü performans sağlamak için elektrik, mekanik ve termal alanlara giren mühendislik tasarımına ihtiyaç duyarlar. Aşırı ısı verimliliklerini düşürebilir ve bazı durumlarda mıknatısları kalıcı olarak manyetikliğini giderebilir ve sargıların yalıtımına zarar verebilir. Soğutmayı optimize etmek, özellikle yağ spreylerinin kullanılabileceği uç sargılar için son derece karmaşık olabilir. Elektrikli Motor Termal Analiz hizmeti almak için bize ulaşın.

Lucid Motors’un izniyle; EnSight’ta oluşturuldu

Termal tasarımla başa çıkmak için, mühendisler genellikle simülasyona başlamadan önce ayrıntılı bir CAD modeline sahiptir. Diğer zamanlarda, ayrıntılı bir CAD dosyası oluşturmadan önce simülasyon yoluyla kazanılan termal yönlendirmeye güvenirler, böylece en umut verici yaklaşımlara odaklanmak için tasarım alanını daha hızlı daraltabilirler. Her senaryo için Ansys, elektrik makineleri mühendisliği ve tasarım optimizasyonunu hızlandırmak için simülasyon araçları ve en iyi uygulama iş akışı sunar.

Elektrik Motor Termal Analizi
Elektrik Motor Termal Analizi

İş akışı: CAD dosyası oluşturma

Aşağıdaki resimler ilk iş akışı türünü göstermektedir. Mühendisler, bir elektrik motorunun ayrıntılı bir CAD modeliyle başlar, daha sonra iki soğutma yöntemini değerlendirmek için simülasyon kullanır. Soğutma ceketi (sol), makinenin kütlesinin sıcaklığını düşürmek için kullanılırken, yağ spreyi (sağ) hem stator sargılarını hem de rotor çubuklarını soğutur. Konjugat ısı transferi (CHT) analizi için, yağ spreyi soğutmasını hesaba katan geçici bir sıvı hacmi (VOF) analizine de izin veren tüm uyumlu bir poli örgü uygulanır. Optimize edilmiş sıcaklık çözeltisi (altta), CHT analizini entegre elektromanyetik simülasyondan eşlenen ısı kaybı verileri ile birleştirir. Elektrikli Motor Termal Analiz çalışması için Ansys ürünlerini kullanabilirsiniz. Mekanik tasarım konusunda mükemmel bilgi edinmek için ‘Mekanik Tasarım‘ makalesini okuyabilirsiniz.

Elektrikli Motor Tasarımı ve Analizi
Elektrikli Motor Tasarımı ve Analizi

İş akışı: Simülasyon destekli tasarım

Bu ikinci iş akışında mühendisler, dönen makinelerin tasarımını hızlandırmak için özel olarak geliştirilen elektrikli makine tasarım aracı Ansys RMxprt ile başlar. RMxprt yalnızca makinenin manyetik bileşenlerini boyutlandırmakla kalmaz, aynı zamanda otomatik olarak yüksek hassasiyetli bir manyetik simülasyon üretir. RMxprt içindeki konut tanımları uzunluk, dış çap ve yükseklik gibi bazı basit parametrelere dayalı bir 3D geometri oluşturulmasına izin verir. Ayrıca, kanatçıklar, flanş ve cıvatalı taban dahil olmak üzere çeşitli yerleşik geometri şablonları stili vardır. Hepsi termal simülasyon için kolayca tanımlanabilir ve dışa aktarılabilir. Aşağıdaki resimler RMxprt ile oluşturulan geometriyi göstermektedir.

Elektrik Motoru Çizimi
Elektrik Motoru Çizimi

Mekanik tasarım oluşturulduktan sonra, ikinci iş akışı birincisi gibi devam eder. CHT analizi için elektromanyetik analizden alınan kayıp dağılımı ile birlikte tüm uyumlu bir poli örgü (aşağıda) oluşturulur. Elektromanyetiklerle iki yönlü bağlantı da bir seçenektir.

Elektrikli Motor Termal Analiz İçin Daha fazla bilgi edin

Bu çözümleri Michigan, Ann Arbor’daki ofisimizde göstermek için iki günlük bir eğitim semineri planlayacağız. Daha fazla ayrıntı için bizi izlemeye devam edin. Umarım sizi orada görürüz. Ansys programı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için ‘Analiz Ansys‘ web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu blog elektromekanik simülasyonlarda baş uygulama mühendisi Paul Larsen ile birlikte yayınlandı.

Elektrik Motorları İçin Termal Analiz Hizmeti Alın

Marsis İnovasyon, uzman ekibi ile elektrik motorlarının termal analiz simülasyonları ile hizmetinizdedir. Analizler dünyanın en gelişmiş nümerik analiz yazılımı Ansys ürünleri ile yapılmaktadır. Ansys ürünleri hakkında detaylı bilgiye ‘Ansys Nedir?’ makalesini okuyarak ulaşabilirsiniz. Ürün ve hizmetler için bize ulaşın. ,

ETİKETLER: analiz, fea, elektromanyetik
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.