Site Rengi

Ansys Fluent Çok Fazlı Akış Modelleme

08.03.2020
905

Çok fazlı akış, farklı termodinamik durumlarda (gaz, sıvı ve / veya katı karışımları gibi) iki veya daha fazla fazın hareketinden oluşur. Bu fazlar aynı kimyasal bileşimin (bir borudaki su ve buhar) farklı versiyonları veya çoklu kimyasal bileşimlerin (bir samandaki su ve hava) fazları olabilir. Ansys Fluent çok fazlı akış modelleme ve diğer hizmetler için bize ulaşın.

cok fazli akis modelleme ansys
Ansys Çok Fazlı Akış Modelleme

Endüstrilerde aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli çok fazlı akışlarla karşılaşılır:

 • Dişli kutularını soğutup yağlayan yağ spreyleri
 • Sıvıyı gazla şişiren karıştırma tankları
 • Akışkan bir reaktörde karışan katı katalizör süspansiyonları

Geleneksel olarak, mühendisler bu uygulamaların doğru faz geçişlerini, fiziksel özellikleri ve kimyasal / termal etkileşimleri kullanarak modellenmesini talep edebilirler. Ansys Fluent çok fazlı akış modelleme, nümerik analiz metodolosinde özellikle cfd analizlerde zor, zaman alan ve mühendislik bilgisi gerektiren bir işlemdir.

Bu yüzden Ansys Fluent’in son sürümü çok fazlı modelleme deneyimini geliştirir. Kullanıcılar yazılımla ilgili en az eğitime sahip olsalar bile, bu geliştirmeler karmaşık aşama rejimi geçişleri ile simülasyonları hızlı bir şekilde kurmalarını sağlar. Daha fazla bilgi edinmek için çok aşamalı güncelleme web seminerini izleyin.

Kolaylaştırılmış GUI Çok Fazlı Modellerin Kurulumunu Kolaylaştırır

Fluent çok fazlı panel, modeli ayarlamak için tüm adımları düzenleyen sekme tabanlı bir iş akışı sunar. Uzmanlar ve acemiler, bir internet tarayıcısına benzer şekilde, simülasyonun ön işlemesi sırasında onları yönlendiren birden fazla sekme boyunca yönlendirilir.

Sekmeli panelin karşılaştırma testleri, ön işleme süresini% 25 oranında azalttığını ve yazılımın 17 farklı bölümü ile etkileşim ihtiyacını ortadan kaldırdığını göstermektedir.

Yeni bir etkileşimli grafik kullanıcı arabirimi (GUI), mühendislerin Fluent içinde akış simülasyonlarını nasıl ürettiğini de basitleştirir. Temel özellik, mühendislerin doğrudan modeller ve grafik öğeler üzerinde çalışmasıdır.

Örneğin, modele tıklayarak bir açılır menüye erişebilirler. Bu menüden, bir giriş ve akış hızı bildirmek gibi sınır ayarlarını değiştirebilirler. Sınır ayarları oluşturulduktan sonra, oklar geometri boyunca girişleri, çıkışları ve akış yönünü grafik olarak gösterir. Dünyanın lider nümerik analiz yazılımı Ansys ürünü olan Fluent hakkında mükemmel bilgilere ‘Ansys Fluent‘ makalesini okuyarak ulaşabilirsiniz.

Yeni Bir Model Gaz ‒ Sıvı Akış Rejimi Geçişlerini Simüle Ediyor

Fluent’in son sürümü, cebirsel arayüzey alan yoğunluğu (AIAD) modelini kullanarak gaz-sıvı akış rejimi geçişlerini simüle etmek için bir yöntem içerir. Yukarıda belirtilen GUI iş akışı, bir mühendisin bu yeni modeli kullanarak simülasyonlar kurmasını kolaylaştırır.

AIAD, akış morfolojisine dayanan fazlar arasındaki sürükleme ve arayüzü simüle edebilir. Model ayrıca, serbest yüzeydeki arayüzey kararsızlıklarıyla ilişkili alt ızgara ölçeği türbülansını da açıklar. Bu, örneğin, ısı transferini etkileyen ters akım akışını ve su baskını tahmin etmesini sağlar.

Ansys Fluent çok fazlı akış modelleme için multi disiplin bir çalışma gerekmektedir. Daha yüksek doğruluk için, mühendisler modele kütle aktarım mekanizmaları içeren üçüncü bir aşama ekleyebilirler. Bu mekanizmalar şunları temsil eder:

 • Sürekli bir fazın sürüklenme yoluyla dağılmış fazlara ayrılması
 • Dağılmış fazların emilim yoluyla sürekli bir sıvı faza karışımı

AIAD ayrıca, akış içindeki kabarcıkların veya damlacıkların boyut dağılımını takip etmek için bir nüfus dengesi modeliyle birleştirilebilir. Bu modelin nasıl kurulacağını öğrenmek için çok aşamalı güncelleme web seminerini izleyin.

Ansys ve Ansys Fluent gibi ANSYS, Inc. markası, ürün, hizmet ve özellik adları, logoları ve sloganları, ANSYS, Inc. veya yan kuruluşlarının ABD veya diğer ülkelerdeki tescilli ticari markaları veya ticari markalarıdır. Marsis İnovasyon, Ansys ürünlerinin satış, teknik destek ve eğitim bayisidir. Ansys hakkında daha detaylı bilgiye ‘Analiz Ansys‘ web sitemizi ziyaret ederek ulaşabilirsiniz. ,

MARSİS ile İleşitim Kurun !

  ETİKETLER: analiz, fea, ANSYS
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.