Site Rengi

CFD ve Ansys Overset Mesh leri Kullanarak Bir Kavitasyon Modeli Nasıl Oluşturulur

14.03.2020
1.009

Hidrolik kavitasyon, bir nozul, pervane veya türbine çok fazla zarar verebilir. Bu küçük kabarcıklar çok fazla görünmeyebilir. Bununla birlikte, yerel sıcaklık ve basınç farkları, metal bileşenleri aşındıracak kadar yüksek olabilir. Ansys overset mesh ve uygulamaları.

Ansys CFD Overset Mesh
Ansys CFD Overset Mesh

Sonuç olarak, mühendisler hareket ettikçe kavitasyon kabarcıkları oluşturmamaları için sualtı mekanik parçalar tasarlamaları gerekir.

Zorluk, hesaplamalı akışkan dinamiği (CFD) simülasyonlarındaki kavitasyonun modellenmesinin zor ve zaman alıcı olabilmesidir. CFD Analiz hakkında bilgi için ‘CFD Analizi‘ makalesini okuyun.

Simülasyon, kavitasyon bölgesinde ince bir ağ gerektirir. Bu alanlar genellikle karmaşık hareketli geometrilerle ilişkili olduğundan, bu ağın oluşturulması çok fazla beceri gerektirir.

Kavitasyon eğitimi gören mühendisler, simülasyon sürecini basitleştirmek için Ansys Fluent’te taşan bir kafes oluşturabilir. Aşırı ağlar, birbiri üzerine katman oluşturan bileşen ızgaralarından oluşur. Ağlar bağımsız olarak hareket edebilir – akış alanını değiştirebilir. Taşan kafes, mühendislerin bir sistemin karmaşık geometrisini, akış alanını ve hareketini yakalayarak kavitasyon üzerinde çalışmasını sağlar. Ansys Overset Mesh uygulaması. CFD alanında lider yazılım hakkında detaylı bilgi almak için ‘Ansys Fluent” makalesini okuyun.

Ansys Overset Mesh Kavitasyonu Değerlendirirken Akış Alanında Değişiklikleri Basitleştirir

Aşırı ağlar, akış alanını yeniden düzenlemeden karmaşık hareketli geometrinin davranışını yakalayabilir.

Kavitasyon Overset Mesh
Kavitasyon Overset Mesh

Fluent’ın taşan kafes özelliği, ızgarayı alt alanlara ayırır ve bunları taşan arabirimler ve yamalı arabirimlerle birleştirir. Yazılım daha sonra simülasyonun geçerli yinelemesine katılmayan çakışan öğeleri devre dışı bırakır. Ansys programının özellikleri ve mükemmel çözümlerini merak ediyorsanız ‘Analiz Ansys‘ web sitemizi ziyaret ediniz.

Her yinelemede, alt alanların sınırındaki hücreler diğer sınırlayıcı hücrelerle bilgi ticaretinde bulunur. Mevcut yineleme için çözelti çözüldükten sonra, ağ hareketleri gerçekleştirilir ve işlem tekrarlanır.

Simülasyondaki sıvı, standart viskoz akış denklemi ve geleneksel türbülans modeli ile yönetilir. Kavitasyon, bir sıvı-buhar kütle transferi ve buhar taşıma denklemi kullanılarak modellenmiştir.

Taşan bir örgünün nasıl oluşturulacağını öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyin veya okuyun: Aşırı Ağ, Hareketli Parçalarla Simülasyonları Basitleştirebilir ve Hızlandırabilir.

Video taşan bir overset meshin nasıl oluşturulacağını gösteriyor.

Hareketli Mesh, Hareketli Parçalarla Simülasyonları Basitleştirebilir ve Hızlandırabilir

Aşırı Hareketli Mesh, Hareketli Parçalarla Simülasyonları Basitleştirebilir ve Hızlandırabilir Karmaşık sıvı akışlarını simüle etmede yaygın bir zorluk, bazı geometrilerin tek bir bitişik kafes kullanılarak iyi temsil edilememesidir. Çoğu durumda, farklı geometrik özellikler en iyi farklı ağ türleri ile temsil edilir. Bitmiş ağın hazırlanması bu nedenle zaman alıcı ve karmaşık olabilir. Ve ortaya çıkan büyük, zayıf yapılandırılmış ağlar, çözülmesi için aşırı zaman alabilir ve düşük doğrulukla sonuçlanabilir.

Ansys Fluent, aşağıdakileri içeren simülasyonları optimize etmek için taşma ağını (“chimera” veya “üst üste binme” ağ olarak da bilinir) destekler:

  • Ayrı parçalar etrafında yapılandırılmış ağ
  • Parça değişimi
  • Hareketli hücre bölgeleri (aşırı kıvrımlı ağ, yeniden şekillendirmeyi veya yumuşatmayı ortadan kaldırır)
  • Tasarım araştırma çalışmaları

Aşırı ağ, bileşenler arasında büyük bağıl hareket içeren durumlarda özellikle yararlı olabilir. Yeniden şekillendirmeye kıyasla, taşan kafes, geometri alan içinde hareket ettikçe yerel kafes özelliklerinin daha iyi kontrol edilmesine izin verir, çünkü tek tek kafes bölgelerinin hareketli geometriyi karşılamak için deforme olması gerekmez. Uygun durumlarda kullanıldığında, taşan kafes yerel hücre tiplerinin ve kalitesinin optimizasyonuna izin verebilir, hücre sayısını azaltabilir (ve dolayısıyla hesaplama süresini) veya model kurulumunu basitleştirebilir. Taşan ağ teknolojisi, Ansys Fluent’ta bulunan diğer güçlü, ağ düzleştirme ve yeniden şekillendirme özellikleriyle birlikte, karmaşık hareket geometrisiyle sıvı hareketini simüle etmek için araç setini tamamlar.

Hareketli Mesh

Hareketli Mesh Gerektiren Yapıların CFD Analiz Hizmeti. Lider nümerik analiz yazılımı hakkında bilgi almak için ‘Ansys Nedir?‘ makalesini okuyun.

Marsis İnovsayon, hareketli mesh gerektiren, ileri CFD simülasyonları alanında hizmet sağlamaktadır. Ürün ve hizmetlerimiz için bize ulaşın. ,

ETİKETLER: cfd, analiz, fea, ANSYS
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.