Site Rengi

CFD Spor Teknolojisi Para Bisikletin Yüzünü Değiştirebilir

10.03.2020
824

Son yıllarda yaygın mühendislik simülasyonu spor dünyasını değiştirdi. Şu anda, bir sporcu en son spor teknolojisinden faydalanmıyorsa dezavantajlı olacaktır. Bu yüzden bir üniversite araştırmacısı ekibi, hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) kullanarak yaygın para bisiklet taktiklerine meydan okumaya başladı. CFD Spor Teknolojisi ve diğer bilgiler için makale hazırlanmıştır.

cfd analizi bisiklet
cfd analizi bisiklet

Para bisiklet, çeşitli engelleri olan bisikletçiler için uyarlanmış bisiklet sporudur. Union Cycliste Internationale (UCI) tarafından yönetilmektedir. UCI, yol, pist, dağ, BMX ve kapalı mekan yarışları gibi çeşitli bisiklet sporlarını yönetir.

Dört para bisiklet disiplini vardır: standart, üç tekerlekli bisiklet, tandem ve el bisikleti. Araştırmacılar iki tat, tandem ve el bisikleti üzerine odaklandılar. İki kişilik bisikletler iki bisikletçiye sahiptir. Ön sürücü (pilot) pedal çevirir ve yönlendirir, görme engelli arka sürücü (stoker) sadece pedallar. El döngüleri, bisiklete elle güç veren ve yönlendiren tek bir sporcu içindir.

Her sporda olduğu gibi, para bisikletinde de en iyi uygulamalar var. Bununla birlikte, bilim sıkı bir şekilde incelendiğinde, birçok sporun en iyi uygulamalarının en uygun olmadığı bulunmuştur. Bu nedenle İrlanda Ulusal Üniversitesi Galway, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi, KU Leuven ve Liège Üniversitesi’nden araştırmacılar, Paul Mannion’un doktora araştırma projesinde para döngüsü bilimini incelemek için Ansys Fluent ve rüzgar tünellerini kullandılar.

CFD Analiz Kullanarak Yeni Tandem Para Bisiklete binme En İyi Uygulamaları

Araştırmacılar, iki kişilik bisiklet sporcuları için iki yeni en iyi uygulamayı keşfetti.

Birincisi, geleneksel zaman deneme gidon kurulumunun en düşük sürtünmeyi sağlamadığını gösterdi. Stoker bir çerçeve sıkma pozisyonuna girerse – çerçeveyi pilot koltuğunun hemen altında tutarsa, bisikletçilerin 10 km’lik (6,2 mil) bir yarıştan yaklaşık 8,1 saniyelik bir vuruş yapmak için sürüklemeyi yeterince azaltabileceği ortaya çıkıyor.

cfd spor teknolojisi akis analizi
cfd spor teknolojisi akis analizi

Araştırmacılar ekibi, iki kişilik bisikletçiler için en uygun aerodinamik konumun pilot ve stokçunun olabildiğince yatay olması inancına da meydan okudu. Pilotun gövdesi bu kadar hafif kaldırılırsa, bisikletçilerin 10 km’lik (6,2 mil) bir yarıştan yaklaşık 6,5 saniye döküldüğü ortaya çıkıyor.

cfd bisiklet sonuclari
cfd bisiklet sonuclari

Elle Çalışan Para Bisiklete binme için Yeni En İyi Uygulamalar CFD Tarafından Destekleniyor

Araştırmacılar ayrıca el tabanlı para bisiklet için birkaç yeni spor teknolojisi en iyi uygulamasını keşfettiler.

Geleneksel en iyi uygulamalar, bisiklete üç disk tekerleği takmanın sürtünmeyi azaltacağını söylüyor. Bununla birlikte, aerodinamik, arkadaki iki disk tekerleğinin havayı sürüklemeyi artıracak şekilde hunlayacağını göstermektedir.

Önde bir disk tekerleği ve arkada iki çubuklu tekerlek bulunan para döngülerinin, 10 km’lik (6.2 mil) bir yarışı 16 saniye boyunca kesebileceği ortaya çıkıyor.

Para bisikletçileri el bisikletleri ile yapılan bir diğer yaygın uygulama, bir yokuş aşağı sürerken ellerini saat 6 konumunda tutmaktır. Ancak araştırmacının CFD araştırması, bisikletçilerin ellerini saat 9 pozisyonuna getirerek, sürüklenmelerini yüzde 4,3 oranında azaltabildiğini ve intikleri her 500 metrede (0,31 mil) 0,8 saniye tıraş edebileceğini buldu.

cfd bisiklet optimizasyon
cfd bisiklet optimizasyon
cfd analiz en iyi pozisyon
cfd analiz en iyi pozisyon

Uzmanlar Yeni Para Bisiklete binme En İyi Uygulamalarına Katılıyor

Araştırmacılar arasında Eoghan Clifford da vardı. Clifford, dört kez dünya şampiyonu, şimdiki Paralimpik Şampiyonu ve İrlanda Ulusal Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nde kıdemli öğretim görevlisidir.

Para bisiklet sporcuları ve antrenörlerin bulgularını test etmeleri araştırmacılar için önemliydi. CFD Spor Teknolojisi

Clifford, “Bu, üzerinde çalıştığım en heyecan verici ve zorlu projelerden biri oldu” diyor. “Kapsamlı deneysel ve hesaplamalı modelleme çalışması Paralimpik bisiklet için ve hatta çoğu spor için benzeri görülmemişti.

“Çalışma temelde Paralimpik döngüyü etkileyecek ve ekiplerin ve mühendislerin aerodinamik yaklaşımlarını yeniden düşünmelerine neden olacak. Bu çalışma aynı zamanda birinci sınıf Paralimpik sporcuların diğer profesyonel sporcularla aynı uzmanlığa ve donanıma sahip olmalarına da kapı açar. Onuncu saniyenin madalyaya karar verebileceği dünya şampiyonalarında ve Paralimpiklerde, bu çalışma hayati zamanın kilidini açabilir! ”

cfd bisiklet ruzgar tuneli
cfd bisiklet ruzgar tuneli

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi ve KU Leuven’den profesör Bert Blocken, bu araştırmanın “şimdiye kadar katkıda bulunduğum en önemli ve en başarılı projelerden biri” olduğunu ekliyor. Sadece öncü araştırmalar için değil, aynı zamanda parasal olmayan bisiklet meslektaşları gibi sunabileceğimiz en iyi bilim ve teknolojiyi hak eden bu fantastik sporcuların çabalarına saygı göstergesi olarak. ” CFD Spor Teknolojisi ve diğer simülasyon için bize ulaşın.

Marsis İnovasyon, teknolojik altyapısı ve yazılımları ile CFD Analiz hizmeti sağlamaktadır. Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) analizleri hakkında detaylı bilgi için ‘CFD Analizi‘ makalemizi okuyun. Ansys ürünleri ve özellikleri hakkında bilgi için ise ‘Analiz Ansys‘ web sitemizi ziyaret edin. ,

ETİKETLER: tasarım, cfd, analiz, fea, ANSYS
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.