Site Rengi

Ansys Fluent Mesh Uygulaması

14.03.2020
1.231

Hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD ) ağ sihirbazı olduğumu itiraf ediyorum. Bellekten kısayolları, püf noktaları ve uygulama programı arabirimlerini (API) biliyorum. Ancak bu uzman bile Ansys Fluent’in su geçirmez geometriler için görev tabanlı iş akışının basitliği üzerinde satılıyor. CFD yazılımlarında lider Fluent hakkında merak ettiklerinizi ‘Ansys Fluent‘ makalesinde bulabilirsiniz. Ansys Fluent Mesh Uygulaması ve detaylı bilgiye makalede ulaşabilirsiniz.

Ansys Fluent Mesh Uygulaması
Ansys Fluent Mesh Uygulaması

Nispeten basit bir modelle başlarsanız, göreve dayalı iş akışından geçmek basittir. Size birkaç adım sunulur, örneğin:

 • CAD import
 • Yüzey mesh
 • Geometriyi açıklar.
 • Sınırı.
 • Akış hacmi oluşturma
 • Hacim mesh

Şimdi, ağı tanıdık bir Akıcı arayüze getirmek için “Çözüme Geçiş” e tıklayın.

Ancak, daha karmaşık bir modeli benzetmek istiyorsanız – bir elektrik motorunu hava soğutmak gibi? Bu karmaşık modelin hemen işlenmesini sağlamak için su geçirmez geometri iş akışında bazı ipuçları ve püf noktaları görelim. Gerek tasarım ve gerekse analize hazırlama açısından mükemmel yazılım SpaceClaim hakkında değerli bilgilere ‘Ansys SpaceClaim‘ makalesinden ulaşabilirsiniz.

CFD Geometri Hazırlama
CFD Geometri Hazırlama

Akış Hacmi’ni Ansys SpaceClaim’den Ansys Fluent’a Taşıma

Dahili bir akış hacmi oluşturuyorsanız, Akıcı’daki kapatma araçları ekstraksiyonu kolaylaştırır.

Bir motoru soğutan hava akışı gibi harici akış simülasyonları için Ansys SpaceClaim’de bir dış akış sınırı oluşturmamız gerekir.

Bunu yapmak için, motorun etrafına bir küp çizin ve ardından Topolojiyi Paylaş işlevini kullanın.

Topoloji Paylaş, iki katı arasındaki üst üste binen tüm yüzleri tek bir yüzde birleştirir. Ayrıca küp ile motorun herhangi bir kısmı arasındaki kesişimi de giderir.

Akış hacmi, Fluent’teki Yüzey Mesh işleminin bir parçası olarak çıkartılacaktır. Hacim, küpün ve motorun sınırları arasındaki boşluk şeklini alacaktır.

CFD Akış Hacmi Oluşturma
CFD Akış Hacmi Oluşturma

Modelinizin Varlıklarını SpaceClaim’de Neden Adlandırmalısınız?

Ansys SpaceClaim’deki geometriniz üzerinde çalışırken, hayatınızı yolda kolaylaştıracak birkaç ipucu ve püf noktası var.

İlk olarak, motor geometrisinin etrafındaki küp adına “akışkan” dizesini ekleyin. Bu, onu otomatik olarak su geçirmez geometri iş akışı içinde bir sıvı bölgesi olarak tanımlayacaktır.

Aslında, diğer varlıkların adlarına açıklayıcı dizeler eklemeyi alışkanlık haline getirin.

 • Girişleri.
 • Çıkışları.
 • Simetri düzlemleri.

Bu dizeleri varlık adına eklerseniz, Fluent bu varlıkları giriş, çıkış, simetri düzlemleri ve daha fazlası olarak tanımlamayı bilir.

Artık motor modelini Akıcıya aktarmaya hazırsınız. CFD analizler hakkında detaylı bilgi için ‘CFD Analizi‘ makalesini okuyup mükemmel bilgiler elde edebilirsiniz.

Yerel Fluent Dosyaları Kullanmanın Faydaları

CAD modelini Akıcı görev tabanlı iş akışına her içe aktardığınızda, yazılım bu dosyanın yerel bir sürümünü (.pmdb) oluşturur.

Aynı modelde bir dahaki sefere okumaya ihtiyacınız olduğunda, PMDB dosyasında okumayı deneyin. Pmdb geometrisini okumak orijinal CAD geometrisinden çok daha hızlı olacaktır.

PMDB dosyasının bir diğer avantajı da işletim sisteminden bağımsız olmasıdır. Bu, iş akışınızı artık bir Linux ortamına taşıyabileceğiniz anlamına gelir.

CFD Geometrisinin Yüzey Meshini Hızlandırmak için Gelişmiş Seçenekler

SpaceClaim’deki adımları doğru bir şekilde izlediğinizi varsayarsak, şeyleri daha hızlı örter hale getirecek geçiş yapabileceğiniz bazı yüzey ağı seçenekleri vardır.

Örneğin, varlıkları adlandırırken “giriş” veya “akışkan” gibi dizeleri kullandıysanız, yüzey ağınızdaki bölgeleri belirlemek için bölge ayırmayı kullanmanız gerekmez.

Kapatılabilecek diğer bir seçenek de “Kendi Kesişimini Kontrol Et” dir. Bu işlem, modelinizde çakışan yüzler olup olmadığını kontrol eder. Topoloji Paylaş işlevi sayesinde bu işleme artık gerek yoktur. Ansys Fluent Mesh Uygulaması ve çözümleri.

Artık yüzey ağ işlemini gerçekleştirmeye hazırsınız.

Ansys Fluent için CFD Geometrisini Doğrulama

Yüzey ağları sırasında Fluent, bölgelere sınır tiplerini ve hacimlere bölge tiplerini tanımlayacaktır. Bu tanımlar Ansys SpaceClaim’de oluşturduğunuz isimleri temel alır.

Örneğin, “gaz girişi” adlı bir sınır “hız girişi” sınır tipi olarak atanacaktır.

CFD Mesh
CFD Mesh
CFD Sınır Şartları
CFD Sınır Şartları

En iyi uygulama olarak, hacim birleştirme işleminden önce sınır ve bölge türlerinin doğru şekilde atandığını doğrulayın.

Bir sınırı veya bölgenin adını ve türünü gerektiği gibi değiştirebilirsiniz. Birden çok ad seçip sağ tıklarsanız, birden çok sınırı veya bölgeyi aynı türe değiştirebilirsiniz. Ansys Fluent Mesh Uygulaması ve çözümleri hakkında hizmet alın.

Tüm sınır türlerini doğrulamayı bitirdikten sonra “Güncelle” yi tıklamayı unutmayın.

Artık modelinizi birbirine bağlayan birime başlamaya hazırsınız. Ansys ürünleri hakkında yararlı bilgiler için ‘Ansys Nedir?‘ makalesini okuyabilirsiniz.

Fluent İçin Hacim Mesh Geometrisi

Hacim ağı başladığında, Fluent sınır katmanlarında ince bir ağ oluşturur. Bununla birlikte, yığın boyunca ince bir ağın korunması, hesaplama açısından pahalı olacaktır. İnce ve kaba ağları otomatik olarak birbirine bağlamak için Mozaik ağ teknolojisini kullanabilirsiniz.

Frist, “Birim Mesh Oluştur” paneline sınır katmanları eklemeyi seçebilirsiniz. Bunlar sadece sıvı bölge duvarlarına eklenecektir. Daha sonra, uygun hacimsel örgü yöntemlerinin tam paketine erişebilirsiniz:

 • Tetrahedral.
 • Hexcore.
 • Polyhedral.
 • Poly-hexcore.

En son Mozaik mesh teknolojisini kullanmak istiyorsanız, “Poli-hexcore” u seçin.

Bu noktada, standart su geçirmez geometri iş akışı tamamlanmıştır ve modelinizi birleştirmeye hazırsınız. Ancak, gerekirse görev tabanlı iş akışına ek görevler ekleyebilirsiniz.

Örneğin, hacim ağını daha da hassaslaştırmak isteyebilirsiniz. Şimdi mesh kalitesini kontrol eden bazı standart değişkenleri değiştirebiliyorsunuz.

CFD Analizi Yapılması
CFD Analizi Yapılması

Özel dergiler oluşturarak standart su geçirmez geometri iş akışını da genişletebilirsiniz. Bu özelleştirilmiş görevler, kuruluşunuza göre uyarlanmış gelişmiş Akıcı işlemler gerçekleştirebilir. Özel bir günlük oluşturmak için gereken kullanıcı komutlarını almak için Ansys desteğiyle iletişime geçmek isteyebilirsiniz.

Mesh İşlemi Paylaşma, Kaydetme ve Düzenleme

Su geçirmez geometri iş akışının en büyük avantajlarından bazıları, kaydedebileceğiniz, geri dönebileceğiniz ve herhangi bir noktada düzenleyebilmenizdir.

Bu nedenle, göreve dayalı iş akışında erken bir değişiklik yapmanız gerekirse, geometriyi birleştirmenin son aşamalarında olsanız bile yapabilirsiniz.

İş akışından memnun olduğunuzda, kaydedebilir ve ekibinizle paylaşabilirsiniz. Bu, benzer modeller için görev tabanlı iş akışını kullanmanıza olanak tanır ve ekibinize, motorunuzun bir sonraki tasarım yinelemesini birleştirmeye başlaması gerekir.

Su geçirmez geometri iş akışı, ağı Akıcı çözücüden geçiren bir komut dosyasına da oluşturulabilir. Bu komut dosyasını oluşturmak için “Günlüğü Başlat” işlevini kullanın. Fluent artık iş akışında çalışırken betiği kaydedecektir. Ansys Fluent Mesh Uygulaması için bilgi verilmektedir.

Yeni su geçirmez geometri iş akışı önemli bir zaman kazandı. CFD analizine hazır bir kafes oluşturmak artık saatler sürdüğünde dakikalar alıyor.

Önemli bir avantajı, bir değişkeni bir hafta sonra dönüyor olsanız bile, iş akışının herhangi bir noktasında bir değişkeni kolayca değiştirebilmenizdir.

Daha fazla bilgi edinmek için, Su Geçirmez Geometri İş Akışı ile Ansys Fluent Meshing eğitimine katılın.

CFD Analizi Hizmeti Alın

Marsis İnovasyon’dan profesyonel CFD analizi hizmeti almak için irtibat kurun. Ansys ürünleri ve mükemmel özellikleri için ‘Analiz Ansys‘ web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. ,

ETİKETLER: cfd, analiz, fea, ANSYS
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.