Site Rengi

Ansys CFD Uygulamaları

02.03.2020
1.461

Hesaplamalı akışkan dinamiği (CFD) inanılmaz esneklik, doğruluk ve uygulama genişliği olan bir araçtır. Ancak, tasarımlarınızı optimize etmenize yardımcı olacak bilgiler sağlayan ciddi CFD, yazılımınızı dikkatli bir şekilde seçmediğiniz sürece erişilemeyebilir. CFD hakkında merak ettiklerinizi ‘CFD Analizi‘ makalesinde bulabilirsiniz. Ciddi CFD sonuçları elde etmek için ciddi bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Ansys CFD, sıvı etkileşimleri ve değiş tokuşlarının doğru kantitatif tahminlerini sunmak için nitel sonuçların ötesine geçer. Bu bilgiler, ürününüz için beklenmedik fırsatları ortaya çıkarır – deneyimli mühendislik analistlerinin bile kaçırabileceği fırsatlar. Nümerik analizler de güçlü yazılım Ansys CFD uygulamaları ve detaylı açıklamalar aşağıda verilmiştir. Ansys ürünleri hakkında daha fazla bilgiye ‘Analiz Ansys‘ web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Ansys CFD Uygulamaları
Ansys CFD Uygulamaları
5 Kritik CFD Uygulamasi
5 Kritik CFD Uygulamasi

Beş Kritik CFD Uygulaması

Ürünler performans zarfını zorladıkça beklendiği gibi davranmayabilir. Sonuç olarak, daha fazla mühendis performansı optimize etmek için simülasyonlara güveniyor. Ama doğru mu? İşte size doğru olan beş ortak CFD uygulaması!

Batarya Simulasyonu
Batarya Simulasyonu

Batarya Simülasyonları

Pillerin kimyası, elektrik ve termal yönetimi, uzun pil ömrü ve düşük maliyet sağlamak için dar kenar boşluklarında kontrol edilmesi gereken karmaşık bir etkileşimle çalışır. Bu kenar boşluklarından en ufak sapmalar pil ömrünün önemli ölçüde kısalmasına ve ciddi güvenlik tehlikelerine yol açabilir. Hücreler, hızlı deşarj, aşırı şarj veya aşırı ortam ısıtmasından kaynaklanan aşırı ısınmaya karşı hassastır. Bu tür aşırı ısınma ve eşit olmayan sıcaklık dağılımı hızlı hücre bozulmasına ve pil ömrünün kısalmasına neden olabilir. ANSYS, maliyeti ve test süresini azaltırken performans ve güvenliği en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur.

Cok Fazli Akis Kavitasyonu
Cok Fazli Akis Kavitasyonu

Kavitasyon

Akış dinamikleri yerel statik basıncın buhar basıncının altına düşmesine neden olduğundan, kavitasyon bir sıvı içinde buhar kabarcıkları oluştuğunda meydana gelir. Kavitasyonun doğru tahmini olmadan, kullanıcılar tasarımlarını etkili bir şekilde optimize edemez ve çalışma parametrelerini ve sınırlarını ayarlayamaz, ürünlerini beklenmedik titreşim ve hasara maruz bırakabilir.

Ansys Elektrik Motoru Analizi
Ansys Elektrik Motoru Analizi

Elektrik Motoru Soğutma

Elektrikli bileşenlerin güvenilir ve verimli olması için, sıcaklıklar sıkı parametreler dahilinde izlenmeli ve korunmalıdır. Elektrik motorlarında, elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürme işlemi sırasında ısı üretilir. Bu ısı, verimliliği azaltan, kalıcı mıknatısları aşırı ısındıran ve manyetikliğini giderebilen ve gürültü ve titreşimleri artıracak yapısal deformasyona neden olan manyetik malzeme sıcaklığını doğrudan etkiler. ANSYS simülasyon çözümleri, elektrik motorlarındaki tasarımı optimize etmek için elektrik, mekanik ve termal alanlarda kullanılabilir.

Ansys FSI Analizi
Ansys FSI Analizi

Akışkan-Yapı Etkileşimi (FSI)

Sıvı akışı katı cisimlere baskı uygular ve onları deforme eder. Bu deformasyon, karşılığında, nesnenin etrafındaki sıvı akışını etkileyebilir. ANSYS multifiziği, bu güçlerin etkileşimini doğru bir şekilde yakalar, böylece ürününüzün performansını optimize edebilirsiniz.

Ansys Reoloji
Ansys Reoloji

Reoloji

Mühendislerin ekstrüzyon, termoform, şişirme, cam şekillendirme, fiber çekme ve beton şekillendirme gibi işlemleri optimize etmeleri gerekir. CFD, üretim süreçlerinizi daha düşük maliyetli ve çevre açısından sürdürülebilir kılmak için enerji ve hammadde taleplerini daraltırken tasarımı hızlandırır.

HPC Akiskanlar
HPC Akiskanlar

HPC- Akışkanlar

ANSYS HPC, CFD mühendislerinin ürün performansını ve bütünlüğünü daha kısa sürede daha iyi simüle etmelerini sağlar. CFD çözücülerinin dünya rekoru 172.000 çekirdeğe verimli bir şekilde ölçeklenmesinin yanı sıra ANSYS, hazırlıktan ağ işlemeye kadar işlemeye kadar tüm CFD işleminin toplam çözüme kadar olan süreyi hızlandırmak için HPC’den faydalanmasını sağlamak için büyük yatırımlar yapıyor.

Ansys Hipersonik Analiz
Ansys Hipersonik Analiz

Hipersonik

Hipersonik hız Mach 5’in üzerinde meydana gelir. Uçaklar Mach 1’in üzerine çıkmaya başladığında, sıvı akışı çok güçlü şoklara, plazma, ablasyon, yapısal deformasyon ve kimyasal ve termodinamik dengesizliğe yol açar. Simülasyon, bu zorlukları doğru bir şekilde incelemenin en iyi ve en uygun maliyetli yoludur.

ansys cok fazli akislar
ansys cok fazli akislar

Çok Fazlı Akışlar

Muhtemelen, sıvı simülasyonunuz kaynatma, kavitasyon, dağınık çok fazlı akışlar, karışmayan akışlar ve partiküllerle akışlar gibi çok fazlı akışları içerir. ANSYS CFD, ürününüzün performansını güvenle tahmin edebilmeniz için en zorlu zorlukları doğru bir şekilde simüle etmek için en geniş kapsamlı türbülans ve fiziksel modeller sunar.

Reaksiyon Akislari Yanma Analizi
Reaksiyon Akislari Yanma Analizi

Reaksiyon Akışları ve Yanma

Ansys CFD uygulamaları farklı alanlarda kullanılmaktadır. Reaksiyona giren akışların etkilerini anlamak ve tahmin etmek, ulaşım, enerji üretimi ve malzeme işleme gibi çeşitli endüstrilerde rekabetçi ürünler geliştirmek için çok önemlidir. Temel kimyayı ve fiziği bilmek, gaz türbinleri, kazanlar ve IC motorlarının tasarımcılarının enerji verimliliğini ve yakıt esnekliğini artırmasını ve emisyonları azaltmasını sağlar. Benzer şekilde, yüksek verimli malzeme ve kimyasal proses tasarımcıları, minimum yan ürün ve atık ile birlikte yüksek verim ve kaliteye ihtiyaç duyarlar. Lityum iyon piller, yakıt hücreleri ve diğer birçok üründe iyileştirmeler yapmak için altta yatan fizik ve kimyanın kapsamlı bir şekilde kavranması da önemlidir.

CFD Azalan Derece Modelleri
CFD Azalan Derece Modelleri

Azalan derece modelleri

Ansys CFD uygulamalarından bir başkası azalan derece modelleridir. Azalan derece modelleri (ROM’lar), tam bir 3D simülasyona kıyasla doğruluktan ödün vermeden simülasyon zamanınızı hızlandırabilir. ROM’lar, gerekli çözüm süresini veya gerekli depolama kapasitesini azaltmak amacıyla temel davranışı ve baskın etkileri koruyan bir modelin basitleştirilmiş versiyonlarıdır.

Ansys Geometri Optimizasyonu
Ansys Geometri Optimizasyonu

Geometrik Optimizasyon

Geometri parametrelerini tahmin etmek ve yüzlerce tasarım noktasını simüle etmek yerine ANSYS akıllı şekil optimizasyon araçları, basınç düşüşünü azaltmak, sürtünmeyi, kaldırmayı veya ısı transferini optimize etmek gibi sorunlar için ideal çözümleri bulma konusunda hızlı ve özel bir fikir verir. Örneğin, ANSYS Adjoint Solver tasarım geliştirmelerini önerir ve hatta otomatik olarak uygular, ağı daha uygun bir şekle dönüştürür ve performans gelişimini tahmin eder. Mekanik tasarım içini Ansys ürünleri bulunmaktadır.

ucak buzlanma simulasyonu
ucak buzlanma simulasyonu

Uçak Buzlanma Simülasyonu

Uçuş sırasında buzlanma, fiziksel testlerle modellemesi son derece zor ve pahalı olan oldukça karmaşık bir fiziksel fenomendir. Yüksek irtifalı buz kristalleri ve aşırı soğutulmuş büyük damlacıklar tarafından ortaya çıkan belirli tehlikelere yönelik mevzuat değişiklikleri ve endüstri odağı, tasarım sürecine ve yeni uçak ve teknoloji için pazara sunma süresine daha da meydan okumuştur. ANSYS FENSAP-ICE en gelişmiş, 3 boyutlu tasarım ve sertifikasyona yardımcı çözümler sunar.

Tek Fazli Reaksiyonsuz Akislar
Tek Fazli Reaksiyonsuz Akislar

Tek Fazlı Reaksiyonsuz Akışlar

Ansys CFD uygulamaları na bir başka örnek tek fazlı akışlardır. Tek fazlı, reaksiyona girmeyen akışlar otomobil ve uçak harici aerodinamiğinden aero-akustik gürültüye ve denizaltı pervanelerine kadar çok çeşitli uygulamalarda bulunur. Bu akışlar ısı transferini içerebilir ve sabit veya kararsız olabilir, ancak faz değişiklikleri veya reaksiyonları içermez. ANSYS CFD, türbülans dahil gerçek dünya akışlarını doğru bir şekilde modeller. Daha da önemlisi, ANSYS, tek fazlı akışların ne zaman çok aşamalı hale geldiğini, örneğin kavitasyonda olduğunu söyler.

Termal Yonetim
Termal Yonetim

Termal Yönetim

Cihazlar, sabit bir sıcaklığı korumak ve performansı maksimuma çıkarmak, bakım maliyetlerini azaltmak ve makinenin ömrünü uzatmak için sıvılar ve katılar arasındaki ısı transferini optimize etmelidir. Sıvılar makine parçalarını, proses ekipmanlarını, motor bileşenlerini ve diğer katıları soğutup ısıtabilir. Bu termal etkiler, sırayla soğutulan veya ısıtılan duvarları veya parçaları deforme edebilir. ANSYS, konjugat ısı transferi (CHT) ve termal sıvı-yapı etkileşimi (FSI) dahil olmak üzere çok çeşitli sıvı-katı ısı transferi sorunlarının performansını tahmin etmek için hızlı ve doğru çözümler sunar.

Turbo Makineler
Turbo Makineler

Turbo Makineler

Turbo makineler simülasyonların en ödüllendirici ve en zorlayıcısıdır. ANSYS, simülasyon sürecinin her aşamasında, modellemeden meshlemeye, çözmeden post-işlemeye kadar yenilikler sunuyor. Bir jet motoru, rüzgar türbini veya turboşarj tasarımı olsun, ANSYS ürününüzün performansını ve verimliliğini en üst düzeye çıkarabilmeniz için mümkün olanın sınırlarını genişletmenize yardımcı olur.

Turbulans Modelleri
Turbulans Modelleri

Türbülans Modelleri

Ansys cfd uygulamaları için bir başka örnek Türbülans modelleridir. Tek bir en iyi türbülans modeli yoktur. Türbülans modeli seçiminin görünüşte basit uygulamalar için bile simülasyon doğruluğunu nasıl etkileyebileceğini öğrenin. Türbülans, doğru yapmanız gereken kritik bir hesaplamalı akışkan dinamiği (CFD) uygulamasıdır.

Ansys CFD Ürünlerine Sahip Olun

Ürün geliştirme süreçlerinin vazgeçilmez yazılımı Ansys ürünleridir. Ürün geliştirme hakkında mükemmel bilgilere ‘Ürün Geliştirme‘ makalesinden ulaşabilirsiniz. Ansys CFD uygulamaları her alanda yapılmaktadır. Marsis İnovasyon, Ansys CFD ürünleri satış, teknik destek ve eğitim bayisidir. Ürünler hakkında bilgi almak, teklif almak ve ön görüşme için bize ulaşın. ,

MARSİS ile İleşitim Kurun !

    ETİKETLER: cfd, analiz, fea, ANSYS
    Ziyaretçi Yorumları (3)
    1. Mahmut dedi ki:

      Hiç bir mühendislik konusu bu kadar güzel olmamıştı.