Site Rengi

Ansys CFD

03.01.2020
891

Hesaplamalı akışkan dinamiği (CFD) inanılmaz esneklik, doğruluk ve uygulama genişliği olan bir araçtır. Ancak, tasarımlarınızı optimize etmenize yardımcı olacak bilgiler sağlayan ciddi CFD, yazılımınızı dikkatli bir şekilde seçmediğiniz sürece erişilemeyebilir. Ciddi CFD sonuçları elde etmek için ciddi bir yazılıma ihtiyacınız vardır. Ansys CFD, sıvı etkileşimleri ve değiş tokuşlarının doğru kantitatif tahminlerini sunmak için nitel sonuçların ötesine geçer. Bu bilgiler, ürününüz için beklenmedik fırsatları ortaya çıkarır – deneyimli mühendislik analistlerinin bile kaçırabileceği fırsatlar. Ansys CFD Satın Al için MARSİS İnovasyon ile iletişim kurun. Ayrıca Ansys hakkında detaylı bilgi almak için ‘Ansys Nedir?‘ makalesini okuyabilirsiniz.

Ansys Cfd Satin Al 1
Ansys Cfd Satin Al

Tüm kullanıcılar Ansys Fluent ile harika CFD simülasyon sonuçları elde edebilir

Kanıtlanmış Ansys Fluent çözücüsünün üzerine inşa edilen bu tek pencereli deneyim, acemi veya uzman kullanıcılara mükemmel CFD simülasyonları yapmalarını sağlar. Ansys CFD satın almak için bize ulaşın.

  • Kullanıcı tarafından seçilebilir temalar ve Japonca dil yerelleştirmesi ile yeni bir görünüm.
  • Görev tabanlı iş akışları daha fazlasını yapmanıza olanak tanır: Karmaşık sorunları daha kısa sürede ve daha az eğitimle doğru bir şekilde çözebilirsiniz.
  • Her adımda hız ve basitlik. Kullanıcı odaklı geliştirmeler daha az stresle daha fazla problem çözme gücü sağlar.

Her mühendis için CFD simülasyonu

Ansys CFD deneyimli analistlere derin kavrayışlar sunarken, ciddi CFD sadece roket gemileri ve yarış arabaları modelleme uzmanları için değildir. Farklı endüstrilerdeki her seviyedeki mühendisler CFD analizinden büyük değer kazanıyor. Ansys CFD satın al ve diğer ürünler hakkında bilgi için MARSİS’i arayın. Ansys Müşteri Mükemmelliği (ACE) ekibi çok çeşitli CFD simülasyon zorluklarını gördü ve çözdü ve sizinkini çözmenize yardımcı olmaya hazır. Mekanik tasarım sonrası cfd analizleri.

Ansys CFD Satın Al ve Daha Fazla CFD çözümleri

Çok çeşitli genel, uzmanlık ve çoklu fizik uygulamalarında doğrulanmış CFD sonuçlarıyla daha da ileriye gidin. Ansys Fluent ve Ansys CFX, endüstride lider doğruluk ve sağlamlık ile hemen hemen her sıvı veya çoklu fizik uygulaması için hızlı sonuçlar sağlar. Bu ciddi CFD yazılımı, bugün ve gelecekte tasarım sorunlarınızı çözmek için gereken geniş kapsamlı özelliklere sahiptir. Ansys cfd satın al ve firmanızı güçlendirmek için bize ulaşın.

Karmaşık Akışkan problemlerini çözme

Sınıfının en iyisi CFD çözücüleri mümkün olanın sınırlarını genişletir, böylece ürününüzün performansını ve verimliliğini en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Ansys CFD analizini, türbomakine, türbülans, yanma ve uçuş sırasında buzlanmada çığır açan yeteneklerle yenilik yapmak için kullanabilirsiniz.

Daha iyi, daha hızlı kararlar verin

Modelleme, ağ oluşturma, kullanıcı ortamı, yüksek performanslı bilgi işlem ve post-processing alanındaki son yenilikler, doğruluktan ödün vermeden sonuçlara zamanınızı büyük ölçüde hızlandırır. Acemi kullanıcıların hızlı bir şekilde üretken olmalarını sağlarken, deneyimli kullanıcılara üstünlük için daha fazla fırsat sunar.

Bağımsız 3D Ansys CFD Görüntüleyicisi burada mevcuttur.

Amiral Gemisi CFD Ürünleri

ANSYS Fluent Yazılımı
Ansys Fluent

Ansys Fluent

Bu güçlü hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) aracı, en geniş CFD ve çoklu fizik uygulamaları yelpazesinde hızlı ve doğru sonuçlar sağlar. Yeni Akıcı Deneyim ile daha kısa sürede ve daha az eğitimle daha fazlasını başarın.

Multifrequency harmonic analysis provides fast solutions to challenging transient periodic flow cases
Ansys CFX

Ansys CFX

Ansys CFX, pompalar, fanlar, kompresörler, gaz ve hidrolik türbinler gibi türbomakine ile üstün doğruluğu, sağlamlığı ve hızı ile tanınan yüksek performanslı bir hesaplamalı akışkan dinamiği (CFD) yazılımıdır.

Combustion Tools
Ansys Chemkin Enterprise

Ansys Chemkin Enterprise

Hızlı, doğru yanma ve reaksiyona giren akış simülasyonları, performans ve yakıt verimliliği hedeflerine düşük maliyetle ulaşılmasına yardımcı olur. Chemkin-Pro, doğruluktan ödün vermeden kimya analiz süresini büyüklük dereceleriyle azaltır.

ANSYS SpaceClaim
Ansys SpaceClaim Direct Modeling

SpaceClaim Direct Modeler

3D modelleme yazılımı geometri oluşturur, düzenler ve onarır.

ANSYS EnSight
Ensight Satin Al

EnSight

Simülasyon verilerinizi analiz edin, görselleştirin ve iletin.

ANSYS Turbo Tools
Ansys Turbo Tools

Turbo Tools

Dönen makineleri hızla tasarlamak ve birbirine bağlamak için kolay araçlar.

Ansys Polyflow
Ansys Polyflow

Polyflow

Ansys Polyflow, polimer, cam, metal ve çimento işleme sektörlerindeki şirketler için gelişmiş sıvı dinamiği teknolojisi sağlar.

ANSYS Forte
Ansys Forte

Forte

İçten yanmalı motorlar için hızlı, hassas simülasyon.

CFD Ürün Karşılaştırma

Ansys CFD Premium ve Ansys CFD Enterprise, her kullanıcıya göre uyarlanmış basit paketlerde en iyi akışkanlar dinamiği simülasyon özelliklerini sunar. Ansys CFD Satın Al ve diğer ürünlerin teknik özellikleri ve fiyatları içini bize ulaşın. Aşağıdaki tablo, bu paketlerdeki özellikleri ve ayrı ayrı mevcut olanları karşılaştırmaktadır.

  • Ansys CFD Premium – Deneyimli mühendisler, çok çeşitli genel ve çoklu fizik uygulamalarında doğrulanmış CFD sonuçlarıyla daha da ileri gitmelidir. Bu ciddi CFD paketi, endüstri lideri doğruluk ve sağlamlıkla hızlı sonuçlar için Ansys CFX ve Ansys Fluent’i içerir.
  • Ansys CFD Enterprise – En zorlu sorunları çözmesi gereken uzmanlar için tasarlanan bu kapsamlı simülasyon paketi, Ansys CFD Premium plus özel çözücüler ve analiz yazılımındaki her şeyi, en geniş uygulama yelpazesinde her zaman en hızlı ve en doğru sonuçları sunmak için içerir. uzlaşmasız.
  • Ansys Chemkin Enterprise – Tek bir lisansta hızlı, doğru yanma ve reaksiyon akışı simülasyonları için çözücüler sunar.

Ansys CFD Satın Al ve Fiyat Bilgisi İçin

Marsis İnovasyon, Ansys ürünleri yetkili satış, teknik destek ve eğitim bayisidir. Ansys cfd satın al ve diğer ürünler için teklif almak için bize ulaşın. Ayrıca Ansys ürünlerini daha detaylı açıkladığımızı ‘Analiz Ansys’ web sitemizi zeyaret edebilirsiniz. ,

MARSİS ile İleşitim Kurun !

    ETİKETLER: cfd, analiz, fea, ANSYS
    Ziyaretçi Yorumları (3)