Site Rengi

Tersine Mühendislik Nedir

03.01.2020
85
Tersine Mühendislik
Tersine Mühendislik Nedir

Tersine mühendislik bir ürünün, objenin, sistemin veya parçanın yapısının, işlevinin veya çalışmasının, çıkarımcı bir akıl yürütme yönemi ile keşfedilmesidir. Bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımlarının gelişmesi ile ürünler artık bilgisayar ortamında geliştirilmektedir. Yine ürünlerin çalışma koşullarına uygun simülasyonların Bilgisayar Destekli Mühendislik (CAE) yazılımları, ürünün imalatı için gerekli olan G kodları için ise Bilgisayar Destekli İmalat (CAM) yazılımları kullanılmaktadır. Bu durumdan dolayı ürünlerin CAD datasının elde edilmesi kaçınılmazdır. Fakat bazı ürünelirin CAD datası bulunmamaktadır. Bu durumda çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. En temel olan ölçü aletleri ile ölçüp 3d modelin çizilmesi olduğu gibi gelişmiş 3d tarama sistemleri ile de ürünün 3d modeli oluşturulabilmektedir. Peki tersine mühendislik nedir, tesine mühendislik hakkında bilgiler;

Tersine Mühendislik Adımları
  • Ürünün tarama için hazırlanması, renk durum ve ortam ışıklandırması
  • Parçanın 3d tarayıcı ile taranması
  • Tarama datasınanın düzeltme, temizleme ve diğer işlemlerden geçirilerek optimal nokta bulutu datasının elde edilmesi
  • Nokta bulutu kullanılarak mesh örülmesi
  • Mesh yüzeyleri kullanılarak yüzey modelin elde edilmesi
  • İsteğe göre katı modelin elde edilmesi
  • Gerçek modelle hata kıyaslaması yapılarak optimal geometrinin elde edilmesi
Ürün Görselleri

Tersine Mühendislik Örnekleri

Tersine mühendislik nedir sistemlerinde ürünün 3d modeleninin doğru olarak elde edilmesi son derece önemlidir. Çok düşük toleranslarda çalışılan ürünlerde kullanıcı deneyimi ve tecrübesi ile güçlü tarayıcı sistemleri ve yazılımları kullanılarak yüksek doğrulukta CAD dataları elde edilebilir.

Tarama Metotları
Optik Tarama Sistemleri

Ürünlerin optik tasaram sistemleri ile üzerinı ışık düşürerek resimlerinin çekilmesi ve bilgasayar ortamına aktarılmasına optik tarama denilmektedir. Işık demetinin yapısı, şekli ve enerjisi tarama kalitesine etki etmektedir. Aynı şekilde optik taramanın başarası ürünün rengi ve ortamın aydınlık düzeyi de etkilidir.

Lazer Tarama Sistemleri

Lazer ışığı yardımıyla ürünlerin 3d modellerini bilgisayar ortamında elde etmeye yarayan sistemdir. 3B lazer tarayıcılar ile küçük ayrıntıları ve serbest şekilleri yüksek hassasiyette nokta bulutuna dönüştürebilir, oradan da gerek yüzey model gerekse katı model oluşturabilirsiniz.

Tersine Mühendislik Nedir ? Uygulamaları

Endüstriley ürün geliştirenler, kalıp üreticileri, mevcut ürünlerinin CAD datası olmayan firmalar ve inovatif ürün geliştirmek isteyenlerin CAD modellerini oluşturmak üzere kullanılan bu sistemler uzmanlık gerektiren ve yazılım, araç ve gereç gerektiren alanlardır. Ayrıca nokta bulutu işleme zor ve zaman alan, işlemin başarısı için ise önemli bir ayrıntıdır. Elde ettiğimiz 3d model ile sonlu elemanlar yazılımları, örneğin Ansys, analizler gerçekleştirip çalışma koşullarına uygun test de yapabilirsiniz.

Ürünleri Getirin tarayıp, 3d modellerini oluşturup prototip üretip size verelim
3D Tarama Sistemleri İle Ürünlerinizin 3D Modellerini Oluşturalım

Modern imalat teknolojileri ile ürünlerinizin 3d modellerini yüksek hassasiyette oluşturalım. İster nokta bulutu, ister yüzey model, isterseniz katı model ve isterseniz prototip üretiminide ekleyip size teslim edelim. Ürün geliştirme sürecinize profesyonel ekibimizle destek olalım.

Tersine Mühendislik Hizmeti

Marsis İnovasyon’dan Tersine Mühendislik Hizmeti, tersine mühendisli nedir, ürünlerinizin 3d modelleri tarama sistemleri ile taranıp, nokta bulutu işleme ve yüzey model veya katı model elde edilmektedir. İsteğe göre 3d yazıcılar ile ürününüzün 3d modeli de üretilmektedir. Hizmet almak için bizi arayın. +90 216 599 19 59

MARSİS ile İleşitim Kurun !

ETİKETLER: , ,
Ziyaretçi Yorumları (3)