Site Rengi

Mekanik Tasarım

03.01.2020
322
Tasarım
Mekanik Tasarım

Tasarım ‘Zihinde canlandırılan biçim, tasavvur’ olarak TDK sözlüğünde tanımlanmaktadır. Ürün geliştirme sürecinde kavramsal tasarım, mekanik ürün geliştirme ve endüstriyel tasarım kavramları öne çıkmaktadır. Kavramsal tasarım problemi çözecek tasarım çözümleri, mekanik tasarım ise konsept tasarımın somutlaştırılmış, 3d modellenmiş hali, endüstriyel tasarım ise seri üretim için tüketici ihtiyaç ve sorunlarına yönelik, estetik, teknik avantaj, işlevsellik, ergonomi, malzeme bilgisi, pazarlanabilirlik, üretim yöntemleri ve olanakları gibi çeşitli tasarım kriterlerini dikkate alanarak yeni ve güncel ürünler tasarlamaktır. Tasarım bir bakış açısıdır ve farklı düşünmeyi gerektiren bir yaklaşımdır. Marsis İnovasyon konsept tasarım, mekanik tasarım ve endüstriyel tasarım alanlarında hizmet sağlamaktadır. Ayrıca mekanik tasarım nedir, mekanik tasarım örnekleri sorusunu cevabını bu makalede arayabilirsiniz.

Mekanik Tasarım Nasıl Yapılır

 1. Problemin tanımlanması

  Sorunun, müşteri beklentilerinin veya ihtiyacın belirlenmesi

 2. Bilgi Toplama

  Mevcut ürünler, literatür araştırması, rakip araştırması, fizibilite, ve diğer araştırmalar

 3. Beyin Fırtınası

  Nasıl daha iyi konset tasarım geliştiririm, sorunu daha nasıl iyi yolla çözebilirim, maliyetleri daha nasıl düşürebilirim, daha nasıl yararlı bir tasarım olur gibi sorularla beyin fırtınası yapılır

 4. Geliştirme / İyileştirme

  Ürünün 3d modeli hazırlanır, incelenir, üretim için, montaj için, maliyet için, çevre için detaylandırılır ve ürüne karar verilir.

 5. Geri Bildirim

  Müşterilerle görüşme, değerlendirme imkanı sağlama, geri bildirimleri alma ve raporlama

 6. Tasarım Geliştirme

  Nihai ürün tasarımının geliştirilmesi ve imalat-montaj resimlerinin elde edilmesi, sürecin tamamlanması adımıdır.

Ürün Görselleri

Ürün geliştirme sürecinin en önemli adımlarından birisi tasarımdır. Tasarım yaratıcılık yetenekleri ile teknolojiyi birleştiren, farklı bakış açısı ile inovatif ürün ortaya çıkartmada önemli bir adımdır. Özellikle yeni ürün geliştirme sürecinde tasarım çok daha önemli hale gelmekte ve profesyonel kişilerce yapılması gerekmektedir. Mekanik tasarım bu sürecin önemli bir yapıtaşıdır.

Tasarım Türleri
Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD)

Bilgisayar ve yazılım teknolojisinin gelişmesi ile birlikte tasarım süreçlerinde kullanılan bir çok yazılım geliştirilmiş ve tasarımcıların hizmetine sunulmuştur. Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) alanında Solidworks, Catia, Autodesk ve bir çok yazılım içerisineden firmanıza uygun olanı seçip tasarımlarınızı modeleyebilirsiniz. Mekanik tasarımların süreçlerinizi kolaylaştıracak ve verimli bir tasarım süreci geçireceğiniz bir çok araç bulunmaktadır. Mekanik tasarım nedir ?

3D Tasarım Yöntemleri

3D tasarım süreçlerinde bir çok tasarım yöntemi kullanılmaktadır. Bunlar katı modelleme, yüzey modelleme ve tel kafes modellemedir. Ayrıca bu üç modelleme türünden bir veya ikisinin, üçünün bir araya gelerek oluşturduğu hibrit tasarımlar mevcuttur.

Tasarım işleminde ürünün mekanik tasarım sürecinde ürünün her bir elemanın tasarlanması, montaj edilmesi ve animasyonlarının yapılması adımları bulunmaktadır. Bu aşamalarda analitik ve nümerik çözüm yöntemleri kullanılarak her bir elemanın gerçek çalışma koşullarına uygun hesaplamalarının yapılması gerekmektedir. Tasarım çizim kadar mühendislik hesaplarını da kapsayan bir süreçtir. Tasarım sürecinde modellemenin yanınad malzeme seçimi, geometrik optimizasyon ve topoloji optimizasyonu gibi bir çok aşama bulunmaktadır. Tasarım sadece modeli oluşturmak değil onun hesaplarını yapıp çalışma koşullarına uygun optimal tasarımı belirlemektir. Mekanik tasarım mühendislik bilgisi gerektiren, ileri hesaplama yeneteklerini kullandığımız ve gelişmiş bir süreçtir.

Neden Tasarım ?
Tasarım yeteneklerini geliştirerek firmanıza güç katın

‘Tasarım tüm insanlığın özünde tamamlayıcı bir felsefe ve geleceğimize katkıda bulunabilecek bir güçtür.’ [Can Yalman, Çanakkale Seramik]

Marsis İnovasyon uzman ekibi ve teknik altyapısı ile ürün fikirlerinizin konsept tasarımı ve 3d modellerini, imalat ve montaj resimlerine kadar bütün tasarım süreçlerini yürütmektedir. Optimal, düşük üretim maliyetli ve çevreye doğaya en az zarar veren tasarım çözümleri sunup, ürünlerinizin pazarda yer almalarını sağlamaktadır. Özel makine tasarımından endüstriyel tasarımına kadar bir çok alanda hizmet sağlanmaktadır. Tübitak ve Kosgeb gibi Ar-Ge projeleriniz için tasarım hizmeti sağlanmaktadır. Hizmet almak için bize ulaşın. +90 216 599 19 59

MARSİS ile İleşitim Kurun !

ETİKETLER: ,
Ziyaretçi Yorumları (27)